Almanya ve Fransa, Akdeniz Birliği'nin kurulması konusunda anlaşma sağladı.

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde Moderatör Taner tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Taner

  Moderatör Taner Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3.361
  Beğenileri:
  3.519
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Ankara

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Hannover kentindeki Bilgisayar ve İletişim Fuarı CEBIT'in açılışını yaptıktan sonra gerçekleştirdikleri görüşmede, Akdeniz Birliği'nin sadece Fransa'nın değil, tüm AB ülkelerinin projesi olarak hayata geçirilmesi konusunda uzlaşmaya vardı.

  Merkel ve Sarkozy, bu konudaki önerilerini gelecek hafta sonunda düzenlenecek olan AB zirvesinde gündeme getirmek istediklerini belirtti. Akdeniz Birliği'nin 13 ve 14 Temmuz tarihlerinde Paris'te düzenlenecek 2 günlük bir zirveyle kurulması öngörüldü. Fransa, 1 Temmuz'da AB dönem başkanlığını üstlenecek.

  Sarkozy, Merkel ile vardığı anlaşmayla ilgili olarak, “Temelde ve ayrıntılar konusunda anlaşma sağladık” derken, Merkel de “İyi çalıştık” şeklinde açıklama yaptı. Merkel, AB'nin Akdeniz ülkeleriyle işbirliğinin stratejik öneme sahip olduğunu kaydetti.

  Akdeniz Birliği'ne sadece Akdeniz'e sahili olan ülkelerin alınmasını daha önce savunan Fransa'yla, bu projeye tüm AB ülkelerinin dahil edilmelerini talep eden Almanya arasında bu nedenle bir anlaşmazlık yaşanmıştı. Merkel ve Sarkozy ayrıca, AB'nin iklim politikasıyla ilgili olarak da küresel ısınmaya karşı mücadele amacıyla öneriler hazırlayacak bir çalışma grubunun oluşturulmasını kararlaştırdı. ​

  :(

Sayfayı Paylaş