AM radyosunun kapsama alnı dışındayken nasıl dinliyoruz

Konu 'Fizik 10. Sınıf' bölümünde moonlight_ilos tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. moonlight_ilos

moonlight_ilos Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    1

nasıl oluyor da bazı geceler çok uzaktaki bir AM radyosunun yayınının kapsama alanı dışındayken dinleyebiliyoruz
  2. Nessa

Nessa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    evet arkadaşlar bu ödev banada yarına lzm bilen biri yardım edebilr mi lütfen ?
  3. ceh13

ceh13 Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Kimse bir şey yazmamış yazacak gibi de görünmüyor bir araştırma yapmadım ama
    Geceleri kullanıcı az olduğu için kapsama alanı büyüyor olabilir veya radyo dalgalarını güneş ışığı köreltiyor olabilir bu da geceleri daha uzağa gideceği anl***** gelir. Geceleri hava soğuduğu için gazlar sıkışır ve havadaki sürtünme artar iletkenlik artar ve radyo dalgaları daha uzaklara ilerleyebilir. Bana en mantıklı gelen son yazdığım :D Araştırın biraz da sizler sonucu buraya yazın merak ettim :)
  4. morning

morning Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ...Olayın basit mantığı şöyle gelişiyor, Uzaklarda radyo vericileri mevcut. Siz ekipmanınızı kurdunuz ve boş bir kanal dinliyorsunuz (Sadece cızırtı, NASA buna evrenin arka fon müziği diyor)… Bir meteorid atmosyere girdiğinde sürtünmeden dolayı iyonlaşmaya başlıyor. Bu iyonlar bir ayna gibi size uzaktaki istasyonun sinyallerini yansıtıyor. O an yayındaki dinliyorsunuz fakat, 1 – 2 sn. gibi ufak zaman aralığı ve yansıtma gücü düşük olduğundan anlamsız fakat, farkedilebilir bir gürültü ile meteorları gözlemliyorsunuz…
    ...
    Ayrıntılı bilgi:

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Sanırım aradığınız şey bu.Biraz geç oldu ama bana da lazımdı.

Ayrıca:
    İki yazdığım şey de alıntıdır.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş