AMD Phenom II 955

Konu 'İnternet, Network, Donanım' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0

  Bu yılın başlarında AMD Phenom II X4 platformunu duyurmuştu. Ancak, o sıralar yeni platformları için sadece iki işlemci piyasaya sürdüler. Sonraki birkaç ay AMD'nin yeni kilometre taşlarını duyurmasına vesile oldu. Bu yeni işlemcilerden biri 3.2GHz frekanslı AMD Phenom II 955 idi. Bu işlemci bile normal kullanıcıların evlerinde, stok soğutucu ile hız aşırtma yaparak 3.6+ GHz frekansa ulaşmalarını sağladı.

  Intel Q9550 dengi olan bu işlemci bu gücü sunan tek işlemci değildi ama ayrıca işlemci 175$ civarı bir fiyatla alıcı buluyordu ki bu fiyat bile Q9550 işlemcisinden 120$ daha ucuzdu. Acaba AMD bu kadar iyi performansı bu kadar uygun fiyata nasıl veriyordu?

  Bu yeni Phenom II işlemciler AM3 soketini kullanıyordu. Bunun dışında DDR2 ve DDR3 desteğini sunabilen AM2+ soketiyle de uyumlu çalışıyorlar.

  Bu bizim için ne ifade ediyor? AMD Phenom ya da Athlon işlemciye DDR2 bellekle sahip olunca ve bilgisayarınızı güncellemek istediğinizde ama paranızın fazla olmaması durumunda ne yapacaksınız? Yeni bir Phenom II işlemci alınca eski sisteminizinde mükemmelce çalışacak. Bu da sisteminizi tamamen yenilemenin dışında performansınızı çok daha üst seviyelere taşıyabileceğiniz anl***** geliyor. Bu da sisteminizi azar azar güncelleme olanağı taşıyor. Düşünün, yeni bir Core i7 işlemci aldığınızda anakartınızı ve belleklerinizi değiştirmek zorunda kalabiliyorsunuz.

  Bilinen şu ki, yeni AMD Phenom II bir hız aşırtma canavarı, bu işlemci ile birkaç sistemle test yapıldı. Phenom II 955 3.2GHz standart frekansa sahip. FSB, çarpan ve işlemci voltajı değişimleri ile hız aşırtma yapılan işlemci 3.75GHz frekansta stabil çalışabiliyor. Ayrıca bu frekansı stok soğutucusuyla başarırken, yük altında da sıcaklık çok fazla artmıyor.

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  Crysis ilk çıktığında hiçbir sistem maksimum özelliklerde oyunu oynayamamıştı. AMD Phenom 955 ve bir ATI 4XXX ya da nVidia 2XX çifti bunu başarmıştı.

  İşlemci gerçekten de sonuna kadar tavsiye ettiğimiz bir başarıma sahip. Ayrıca fiyatının bu kadar düşük olması işlemcinin cazibiyetini daha da artırıyor. Yeni sistem alacaklara bu işlemciyi tavsiye ediyoruz.​


Sayfayı Paylaş