AnaOkulu Öğretmenliği Ve Çocuk Gelişimi Eğitimi Farklar

Konu 'İlkokullar / Liseler / Dersaneler / Üniversiteler.' bölümünde **zühra** tarafından paylaşıldı.

1. **zühra**

**zühra** Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16

ikisinin farkı ne arkadaşlar ve bunlar hakkında bilgisi olanlar yazabilir mi?
  2. ecm_bal

ecm_bal Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    372
    Ödül Puanları:
    63
    bildiim kadarıyla çocuk gelişimi okuyan pedagog olabiliyo ama emin değilim.
  3. **zühra**

**zühra** Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    ben ana sınıfı öğretmeni olmak istiyorum ama EA bölümünde çocuk gelişimi ve eğitimi olduğu için farklarını merak ediyorum da bilen varsa inşallah yazar.;)
  4. **zühra**

**zühra** Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    :cry::cry::cry:
  5. 2αн!_∂3

2αн!_∂3 Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    454
    Ödül Puanları:
    36
    ZühRa BuNLaRı BuLdUM CaNım Umarım işine yarar. :)

ANAOKULU ÖĞRETMENLİĞİ

Bu bölüm 2000 ÖSS’den itibaren artık Sözel Puan türüyle öğrenci almaktadır. Anaokulu öğretmenliği programının amacı, okul öncesi eğitim veren kurumlara öğretmen yetiştirmektir. Mezunlar meslek liselerinde ve okul öğcesi eğitim kurumlarında öğretmen olarak görev alabilirler.

Bu bölüm 2000 ÖSS’den itibaren artık Sözel Puan türüyle öğrenci almaktadır. Anaokulu öğretmenliği programının amacı, okul öncesi eğitim veren kurumlara öğretmen yetiştirmektir. Mezunlar meslek liselerinde ve okul öğcesi eğitim kurumlarında öğretmen olarak görev alabilirler.

Çocuk Gelişimi Bölümünün amacı

Çocuk Gelişimi Bölümünün amacı, 0-18 yaşlar arasındaki normal gelişim gösteren, özel eğitim gereksinimi olan, korunmaya muhtaç (kurumda yaşayan, çalışan, mülteci ve suçlu çocuklar) ve hastanede yatan çocukların tüm gelişim alanlarını (zihinsel, dil, motor, özbakım, sosyal ve duygusal) destekleyici teorik ve uygulamalı eğitim programları ile, çocuğa, aileye, eğitimciye ve topluma hizmet sunan Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi yetiştirmektir.
    Öğrenciler, 0-18 yaş grubundaki bebeklik, okulöncesi, okul ve gençlik çağlarındaki çocukların tüm gelişim alanlarında gelişim düzeylerini belirleme ve izleme; gelişim düzeylerine uygun destekleyici eğitim programları hazırlama, eğitimsel çevre düzenlemesi yapma, program uygulama ve denetleme; programın çocuğa, ailelere ve diğer ilgililere katkı sağlayıp sağlamadığını izleme ve yeni düzenlemeler yapma; ailelere, çocuk gelişimi ve eğitimi alanında hizmet veren kişilere, kurum ve kuruluşlara alanla ilgili danışmanlık verme ve işbirliği yapma; toplumu bu konularda bilinçlendirme ve çocuk - aile ile ilgili disiplinlerle koordinasyon kurarak çalışma formasyonu ile donatılmış olarak mezun olmaktadırlar.
    İş Olanakları
    Çocuk Gelişimi ve Eğitimciler Eğitim, Sağlık, Sosyal Hizmetler alanlarında ve diğer sektörlerde aşağıda bildirilen görevleri yapmaktadırlar;

Üniversitelerde önlisans, lisans ve lisansüstü eğitim kadrolarında akademik personel olarak;
    Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu’nda idareci, eğitim koordinatörü, danışman, uzman ve Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi olarak;
    Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü’nde, çocuk yuvaları, yetiştirme yurtları ve ilgili birimlerde idareci, eğitim koordinatörü, danışman ve Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi olarak;
    Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nda idareci, eğitim koordinatörü, danışman, uzman ve Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi olarak;
    Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı’nda idareci, eğitim koordinatörü, danışman, uzman ve Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi olarak;
    Milli Eğitim Bakanlığı Okulöncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü, İlköğretim Genel Müdürlüğü, Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde, Planlama Araştırma Koordinasyon Daire Başkanlığı’nda, Rehberlik Araştırma Merkezlerinde, Halk Eğitim Merkezlerinde, Talim Terbiye Genel Kurulu’nda program hazırlayıcı ve denetleyici olarak;
    Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Okullarında sınıf öğretmeni, anasınıfı öğretmeni ve özel sınıf öğretmeni olarak;
    Milli Eğitim Bakanlığı Kız Meslek Liselerinde Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni olarak;
    Sağlık Bakanlığı Ana ve Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezlerinde Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi olarak;
    Sağlık Bakanlığı ve Üniversitelere bağlı hastanelerde çocukların yattığı servislerde ve hastane okullarında program koordinatörü ve Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi olarak;
    Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı;
    - Özel ve resmi kreş ve gündüz bakımevi, yuva ve anaokullarında kurucu, idareci, uzman ve Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi olarak,
    - Özel ve resmi özel eğitim, bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde kurucu, idareci, uzman ve Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi olarak,
    - Özel Aile Danışmanlığı ve Rehberlik Merkezlerinde eğitim koordinatörü ve Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi olarak,
    - Resmi ve özel kuruluşların hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde eğitmen olarak;

Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ve Gönüllü Kuruluşlar bünyesindeki sokak çocukları, çalışan çocuklar, ihmal ve istismara uğramış çocuklar, mülteci çocuklar, sosyal dezavantajlı çocuklar, doğal afetlerden etkilenen çocuklar gibi özel gereksinimi olan çocuklar ve ailelerine yönelik çalışmalarda Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi veya danışman olarak;
    Adalet Bakanlığına bağlı çocuk mahkemelerinde bilirkişi ve danışman, ıslahevlerinde Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi olarak;
  6. **zühra**

**zühra** Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    şimdi ben bunlar okuyayım ... :D:D
  7. _q_a_m_z_e_

_q_a_m_z_e_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben anadolu meslek lisesinde çocuk gelişimi bölümü okuyorum.araştırdığım ve öğrendiğim kadarıyla çocuk gelişimi bölümü bitirirsen üniversite ve meslek liselerinde bölümünle ilgili öğretmenlik yapabiliyorsunuz.anasınıfı öğretmenliğinde ise sadece kreş, anasınıfı gibi yerlerde çalışabiliyorsunuz, ayrıca kreş açma yetkiniz oluyor.
  8. meryem011

meryem011 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar selamlar sızlere bı sorum var ben sözel bölümü ögrencısıyım lise 2ye gıdıyorum.Anasınıfı ögretmenliginı istıyorum bunu için okuldan kaç puanım olması gerekıyor? össde kaç puan almam gerekıyor? sözel bolumden anasınıf ögretmenlıgını secebılırmıyım? benı bılgılendırırsenız çok memnun olurum cevaplarınızı beklıyorum.....

Sayfayı Paylaş