Ankara Savaşı ve Fetret Devri sayfa 20-21-22-23-24

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde esra tüt tarafından paylaşıldı.

 1. esra tüt

  esra tüt Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2010
  Mesajlar:
  27
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  4

  sayfa 20-21-22-23-24 daki soruları yapan varmı??:(:(:(
 2. edanur_yildiz

  edanur_yildiz Üye

  Katılım:
  25 Mart 2010
  Mesajlar:
  21
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  0
  Soruları yazarsan cevaplayabilirim..
 3. Hera.

  Hera. Kuşlara takılıp gidiyor aklım. Yönetici Moderatör

  Katılım:
  11 Kasım 2008
  Mesajlar:
  6.715
  Beğenileri:
  806
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Eskişehir.


  Sayfa 20

  Soru :

  Timur’un Türk Devletleri Üzerine Düzenlediği seferlerin Türk Dünyasına Etkileri

  Anadolu’daki Türk tarihi için de büyuk bir felaket oldu. Zira bu savasin verdigi zafer sarhoslugu ile Timur, bir kasirga gibi eserek bütün bir Anadolu’yu yakip yikmisti. Bu arada çocuklar dahil olmak üzere binlerce kisiyi esir alip hunharca katl etmekten de çekinmedi.Timur, Anadolu beyliklerini yeniden canlandirarak Osmanlılar da dahil olmak üzere hepsini kendine bagladi. Böylece Anadolu birligini de parçalayarak Osmanlı Devleti’nin büyük mücadeleler sonucunda kurmaya muvaffak oldugu bu birligi ortadan kaldirarak, bölgedeki Islâmî hareketin zayiflamasina sebep oldu. Böylece Türk- Islâm topraklarinin ortasinda bir ada gibi duran Hiristiyan Istanbul’un fethi ve Anadolu birliginin yeniden kurulmasi yarim asir gecikmis oldu

  Soru:

  Timur’un Osmanlı Topraklarını Yıldırım Bayezıt’ın Oğulları Arasında Paylaştırmasındaki Amacı Neler Olabilir ?

  Timur, Semerkant’a dönerken arkasında güçlü bir Osmanlı Devleti bırakmak istemiyordu. Bu yüzden Osmanlı topraklarını Yıldırım Bayezit’in oğulları arasında paylaştırdı.

  Soru :

  Fetret Devrinde Anadolu ve Balkanların Durumu Karşılaştırıldığında ,Anadolu’da Toprak Kayıplarının Yaşanmasının Nedenleri Neler olabilir?

  Osmanlı devletini parçalanma siyaseti güderek Yıldırım Bayezit ogulları arasında paylastırdı .Türk beyliklerinide yeniden canlandırdı.  Sayfa : 21

  Soru 2: Bizans’ın ,şehzadeleri Osmanlı Devleti’ne karşı isyan ettirmesinin nedenleri neler olabilir?
  cevap :
  Taht kavgalarının cıkmasını saglamak ve devleti yıkmak


  Fetret Devrinde Osmanlı devletinin Balkanlarda Önemli Bir Toprak Kaybı Yaşamamasının Nedenleri Neler Olabilir?

  Fetret Devrinde Osmanlı maddi ve manevi pek çok zarara uğradı. Osmanlı Devleti
  dağılma tehlikesi geçirmesine rağmen Balkanlardaki varlığını sürdürdü. Bunun en

  büyük nedeni Osmanlı Devleti’nin Balkan uluslarına uyguladığı hoşgörülü ve adaletli
  yönetimdir.


  Cevap 2
  Gerçekten Ankara’da ugranilan hezimet, Balkanlar’daki Hiristiyan tebea üzerinde kötü denebilecek hiç bir tesir yapmamisti. Hiristiyan Balkan halklari, Osmanlı idaresine bagli kalmislardi. Bu durum, Rumeli’deki Osmanlı idaresinin komsu Hiristiyan devletlerden daha âdil oldugunu gösteren en açik delillerden biridir. Osmanlı Devleti, bagli bulundugu dinin geregi olarak gayr-i müslim tebeasina karsi âdilâne bir idare ve siyaset takip ediyordu ki, bu da, o firtinali ve tehlikeli havada Rumeli’nin hadisesiz olarak elinde kalmasina sebep olmustu. Bazi yabanci kaynaklar, Osmanlı Devleti’nin, Timur’un darbesini yeyip parçalandigi ve sehzadeler arasinda taht kavgalari basladigi halde Balkan devletlerinin Osmanlılar’a karsi birlesememelerini, kiliselerinin birlesmemesine baglamislardir. Halbuki Osmanlı idaresi, tebeasi arasinda adalet ve âhengi temin etmek ve onlarin dinî islerine karismamak suretiyle bu güveni saglamis oldu. Bundan baska Osmanlılar, Balkanlardaki Hiristiyan Ortodoks mezhebine mensub mutaassib halkin Katoliklere karsi âdeta müdafaasini üstlenmislerdi. Bu anlayisla, onlarin dinî ve vicdanî akidelerine karsi saygi gösteriyorlardi. Bu sebeple onlarin bu akidelerine kimsenin müdahale etmesine de izin vermiyorlardi. Bunun içindir ki Rumeli’deki Ortodoks tebea huzur içinde yasiyordu  Soru 2: Bizans’ın ,şehzadeleri Osmanlı Devleti’ne karşı isyan ettirmesinin nedenleri neler olabilir?
  cevap :
  Taht kavgalarının cıkmasını saglamak ve devleti yıkmak  sayfa 22

  Soru : Antlaşma maddeleri incelendiğinde (edirne-segedin antlaşması) bu antlaşmanın Osmanlı Devleti açısından önemi neler olabilir.

  Cevap:II.Murat haçlı ordusuna karşı savaşı kaybetsede bu antlaşmayla balkanlardaki güvenliği sağlamıştır.  Sayfa 23

  2.Murat’ın Karamanoğulları üzerine sefer düzenlerken devrin alimlerinden fetva almasının nedenleri neler olabilir?
  cevap :
  fetva din adamlarından alınan hüküm ve karardır.Bir müslüman devletinin kendilerine tehdit olusturan bir müslüman devletine saldırmasında bir sakıncası olmadıgı için fetva vermislerdir.

  Soru :

  “Tarih şeridinden faydalanarak Osmanlı Devleti’nin Anadolu’da ve Balkanlarda hakimiyetini sağlayan faaliyetlerini tablodaki yerlere yazınız.”
  Anadolu’da Hakimiyeti Sağlamaya Yönelik Faaliyetler
  Bursa’nın fethi,İznik’in Fethi,Karesioğulları Beyliğinin alınması,Germiyanoğulları Beyliğinin alınması,Aydınoğulları Beyliğinin alınması,Menteşeoğulları Beyliğinin alınması,Koyunhisar Savaşı,Maltepe Savaşı,Ankara Savaşı,Saruhanoğulları Beyliğinin alınması,,Hamitoğulları Beyliğinin alınması,
  Balkanlarda Hakimiyeti Sağlamaya Yönelik Faaliyetler
  I Kosava Savaşı,1396 Niğbolu Savaşı,Edirne’nin Fethi,Çimpe’nin Alınması,Sırpsındığı Savaşı,Çirmen Savaşı,1444 Varna Savaşı,II.Kosova Savaşı,
  1444 Edirne Segedin Antlaşması
  “Tarih şeridinden faydalanarak Osmanlı Devleti’nin Anadolu’da ve Balkanlarda hakimiyetini sağlayan faaliyetlerini tablodaki yerlere yazınız.”
  Anadolu’da Hakimiyeti Sağlamaya Yönelik Faaliyetler
  Bursa’nın fethi,İznik’in Fethi,Karesioğulları Beyliğinin alınması,Germiyanoğulları Beyliğinin alınması,Aydınoğulları Beyliğinin alınması,Menteşeoğulları Beyliğinin alınması,Koyunhisar Savaşı,Maltepe Savaşı,Ankara Savaşı,Saruhanoğulları Beyliğinin alınması,,Hamitoğulları Beyliğinin alınması,

  Balkanlarda Hakimiyeti Sağlamaya Yönelik FaaliyetlerI Kosava Savaşı,1396 Niğbolu Savaşı,Edirne’nin Fethi,Çimpe’nin Alınması,Sırpsındığı Savaşı,Çirmen Savaşı,1444 Varna Savaşı,II.Kosova Savaşı,1444 Edirne Segedin Antlaşması

  Sayfa 24

  Soru : Osmanlı Devleti’nin Balkanlara hakim olmasında burada uyguladığı hosgörü ve vergi adaleti politikasının etkileri neler olabilir?
  cevap:
  Bizansın halka karsı tutumu osmanlıdan farklıdır.Bizans devleti halka eziyet edip ve soyuyordur.
  Ama osmanlı devleti ise halkı kendi din,dil, kültürlerinin yasayabilmemeleri için serbest bıraktı hoşgörüsü nedeniyle.Vergi konusunda ise Osmanlı devleti dönemli alınan vergiler bizans imparatorlara kıyasla pek hafif kalıyordu.
  Soru : Osmanlı Devleti’nin uyguladığı hosgörü politikasından yola çıkarak çevrenizde farklı düsünce ve inançlara sahip olan insanlara karşı nasıl davranılması gerektiği konusundaki düsüncelerinizi söyleyiniz.
  cevap
  Osmanlı devletinin izledigi politaka ile şimdi hosgörü arasında pek fark yoktur..Bizde çevremizdeki insanların farklılıklarına saygı duymalıyız.Bu hoşgörümüz sayesinde ;görünüşü durumu konuşması davranışı ve değerleri doğal olarak farklı olan insanlarlar barış ve huzur içinde yaşarız.
 4. esra tüt

  esra tüt Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2010
  Mesajlar:
  27
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  4
  yazmama gerek kalmadı ama tşk edrm ilgilendiğin için

Sayfayı Paylaş