Anneler Üzerine 365 söz

Konu 'Kitap Özetleri' bölümünde karamelek tarafından paylaşıldı.

 1. karamelek

  karamelek Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  26 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.692
  Beğenileri:
  458
  Ödül Puanları:
  36

  KİTABIN ADI
  Anneler Üstüne 365 Söz
  KİTABIN YAZARI
  Dablia PORTER / Gabriel CERVANTES (Şen Süer KAYA)
  YAYINEVİ VE ADRESİ
  Anahtar Kitaplar Yayın Evi Cağaloğlu / İSTANBUL
  BASIM TARİHİ
  1998
  KİTABIN YAYIM MAKSADI
  Dünya Üzerinde Vazgeçemeyeceğimiz İnsanlar Olan Annelerimizin Değerlerini Anlatmak Maksadıyla Bu Kitap Yayımlanmıştır.

  KİTABIN ÖZETİ :
  Kitapta anne sevgisini Annelerimizin gücünü onlara ne kadar çok güvenebileceğimizi anlatan ve destekleyen sözler mevcuttur. Ayrıca kitapta annelerimizin bizleri dünyaya getirdikten sonra yetişkin bireyler olarak topluma kazandırmak için yaptıkları ve katlandıkları sıkıntıları anlatan sözler bulunmaktadır.
  Kitap çeşitli yazar oyuncu düşünür ve ünlülerin anneleri ile ilgili düşünceleri ile başlamaktadır.
  1. İlk bölümde annenin kendi gözlerinde değeri güzelliği insanın hayata bakışında annenin rolü annelerin davranışları ünlülerin anneleriyle ve anneleri olmadan hayatı tanımaları anlatılmaktadır. Bu bölüme ait çeşitli ilginç sözlere birkaç örnek:
  Annem gördüğüm en güzel kadındı... Her şeyimi anneme borçluyum.
  George Washington
  Annem hayatımın yol gösterici ilkelerini alığım kaynaktı.
  John **sley
  Terazinin bir köşesine bütün dünyayı öbür kefesine annemi koyacak olursak dünya
  avucunu yalardı.
  Lord Langdale
  Tanrı anemi esirgesin; olduğum yada olmayı umut edebileceğim her şeyi ona borçluyum.
  Abraham Lincoln
  Annem elinden gelenin daha iyisini yaptı. Onun annesi de en iyisini yaptı. Herkesin annesi Ondan beklenenden daha iyisini yapar. Doğrusu bu.
  June Jordan
  2. İkinci bölümde ise annenin çocuğunun gözünde gücünden bahsedilmektedir. Genel olarak annenin kim olursa olsun güçlü kişiliği ve çocuğu için yaptıklarından bahsedilmektedir.
  Savaşan annemdi.Savaşan! Beni büyütmek için! Okumamı ve ilerlememi sağlamak için savaşan! Adımı hak ettiğimi düşündüğü büyük harflerle yazdırmak için.Sağlığımı korumak için trenlerin sıcaklığı ile savaştı.İki yakasını bir araya getirmek için özellikle de her hafta otomatik olarak kendisine bağımlılara yolladığı paradan sonra eline bir şey kalmayınca.Yenilmez! Bu onu en iyi açıklayan sözcük.
  El*** Janis
  3. “Güvenebileceğim biri” bölümünde ise insanın hangi sıkıntılar ve zorluklar içerisinde olsa da tutunabileceği bir dal olarak gördüğü anne anlatılmaktadır.İhtiyaç duyulduğu anda anne hep yanı başımızdadır.Düşsek de kalsak da yanlış yapsak da anneler daima güvenilebilecek insanlardır.
  Annemi unutamam.Başkaları kadar güçlü olamamasına rağmen benim köprümdü.Karşıya geçmeye ihtiyacım olduğunda güvenle üzerinde koşabileceğim şekilde sağlamca uzanırdım.
  Renita **ems
  Düştüğüm zaman kim koşar yardım etmeye ve anlatır güzel bir hikaye yada iyileşmesi için öpmeye? Annem.
  Ann Taylor
  Bir annenin yüreği dibinde her zaman bağışlamayı keşfedeceğimiz derin bir uçurumdur.
  Honore de Balzac
  4. “Bir annenin sevgisi” bölümünde anneye duyulan sevgiden ve anne sevgisinin eşsizliğinden bahsedilmektedir. Yalnız şu söz bölümü en iyi şekilde özetlemektedir.
  Hayattaki bütün diğer güzel şeylerin çoğu ikişer üçer düzinelerle ve yüzlerle gelir.Bir çok gül yıldız günbatımı gökkuşağı erkek ve kız kardeşler teyze ve kuzenler yoldaşlar ve arkadaşlar – ama tüm dünyada yalnızca bir anne.
  Kate Douglas Wiggin
  5. “Annemin etkisi” bölümünde annenin insan üzerinde bıraktığı etkinin çok güçlü olmasıyla başlayıp bu etkinin hiçbir şeyle ölçülemeyecek güçte oluğundan bahsedilmektedir.Napolyon’un şu sözü bu bölümü kısaca en güzel şekilde açıklamaktadır.
  Çocuğun gelecek yazgısı her zaman annesinin emeğidir.
  Napolyon Dean Ho**lls
  Diğer bir güzel söz ise;
  Bir kadının bir erkeği gerçekten değiştirmeyi başardığı tek zaman bebek olduğu zamandır.
  Natalie Simon
  6. “Çocuklar olunca” bölümünde ise annelerin yerini çocuğu almakta... Karşılaşılan sıkıntılar keyifler anlatılmaktadır.
  “Geceleri kalkmayı kabul ettin.” Doğru. Beşiğin yanına uykuda gezer gibi gidiyor o küçücük o mükemmel oğlumu alıyorum ve o küçük emen balık gibi bana yapışırken içim sevecenlikle doluyor.
  Sara Davidson
  7. S“Bir anne olmak” “çocuklar büyürken” ve annelik bölümünde ise; Kadın olmakla – anne olmak arasındaki çizgi anlatılmaya başlanıp anne olma meslek sahibi olmaktan çok hepsinin üzerinde ve üstünde bir yaşam olduğundan bahsedilmektedir.
  Anne olmaya bayılıyorum... Her şeyin daha çok farkındayım. Daha derin bir düzeyde hissediyorum. Vücudumu bir kadın olmayı daha iyi anlıyorum.
  Shelley Long
  Kocam işten eve döndüğü zaman çocuklar hala hayattaysa işimi yapmışım demektir.
  Roseanne
  Zamanla anneliğin bir tarikata çok benzediğini bir kez girince insanın kendine özgü her şeyden vazgeçmesi gerektiğini öğrendim.
  Nancy Stahl
  Annelik bütün kılıkları ve değişikleri ile bir bilim değil sanattır.
  Mellinda M.Marshall
  8. Kitap modern anneye şu öğütle bitmektedir.
  Ne kadar bağlı olursanız olun kariyerinizi analiz etmeniz gerekir. Anneliğe karşı karışık duygular besleyip beslemediğinizi tartmanız ve çocuklarla hayatınızın nasıl zenginleşeceğini ama aynı zamanda da fedakarlık yapmaya ne kadar hazır olduğunuzu da kendinize sormanız gerekir.
  Marian Faux

Sayfayı Paylaş