Anti Virüslere Neden Güvenilmez

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde ~~M8~~ tarafından paylaşıldı.

 1. ~~M8~~

  ~~M8~~ Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2012
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  0

  Alıntıdır: Konu kendisini takip ettiğim bir C.E.H'den alıntıdır :)

  [​IMG]

  Merhaba arkadaşlar,
  Bu yazımda sizlere neden anti-virüslere fazla güvenilemeyeceğinden bahsedeceğim. İlk olarak anti-virüs nedir isterseniz ona biraz değinelim.

  Anti-Virüs Nedir?
  Anti-virüs, anti ve virüs olmak üzere iki kelimeden oluşmaktadır. Virüs, kötü amaçlı yazılımlara verilen genel bir isimdir. Virüsler amaçlarına ve işlevlerine göre kendi içinde farklı gruplara ayrılırlar (Solucan, Trojen, vs…). Anti ise karşı savunma anl***** gelmektedir. Anti-virüs, bilgisayarınızı virüslere karşı korumaya yarayan yazılımlara verilen genel bir isim oluyor.


  Anti-Virüs Nasıl Çalışır?
  Anti-virüsler bilgi havuzuna bağlı olarak çalışan tarama yazılımlarıdır.


  Nedir Bu Bilgi Havuzu?
  Öncelikle bilgi havuzu yakıştırmasını ben yaptım J. Anti-virüs şirketleri bir veritabanı oluştururlar ve virüs tanımlarını bu veritabanına atarlar. Bizler anti-virüsümüzü güncelleyince tanımlı virüs bilgimizi arttırıyoruz.


  Bu Virüsleri Nerden Buluyorlar?
  Sürekli olarak yeni virüsler çıkmaktadır. Anti-virüs şirketi bünyesinde çalışan çalışanlar sürekli olarak şüpheli dosya analizi yaparak yeni çıkan virüsleri bulmaya çalışırlar, sadece şirket bünyesinde çalışanlar bunu yapmazlar, kendi başına çalışan bir uzman virüsü tespit eder ve bunu anti-virüs firmalarına ücret karşılığında satabilir veya anti-virüs şirketleri kendileri virüs yazarlar kendi veritabanlarına bu virüsü koyarlar, virüs yapımcısı olan şirketin kullanıcıları bundan etkilenmezler fakat başka firmaları kullanan kullanıcılar bundan etkilenebilirler. Bu piyasadaki rekabetten dolayı kaynaklanıyor ve olan aradaki kullanıcıya oluyor.


  Anti-Virüslere Neden Güvenemeyiz?
  Bundan çok kısa süre öncesine kadar Avast veri tabanına yolladığı bir virüs tanımı sonucu Avast kullanıcılar büyük oyun platformu Steam’ı virüs olarak otomatikman silmek zorunda kaldılar. Bu sorun yaklaşık olarak 2 saat sürmüştü ve iki saat sonra hata giderilmişti. Bur adanda anlayacağınız üzere sistem ana bir veritabanı üzerinden işliyor. Eğer bu tabanda tanım varsa dosya isterse system32 olsun yine siler, bunun tam terside gerçekleşebilir dosya zararlıdır fakat anti-virüs şirketleri virüsü saptayıp veri tabanına atmayı başaramadıkları için o virüs yakalanana kadar bilgisayarınızı rahatlıkla alt üst edebilir. Hala 5 yıl önce çıkan virüslerin antileri yazılamamış olanlar var. Anti-virüsler kodlarını veritabanına atacaklar, hackerler kodları gizleyecekler bu hep böyle devam edecek olan ise arada kalan masum kullanıcılara olacak. Bu yazımın amacı bilgisayarımda X programı var virüs olamaz, ben rahatım diyenler içindi. Tabi ki de her bilgisayara anti-virüs şart.


  "En güvenli sistem, fişi çekili sistemdir.”

  Muhammet Dilmaç

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  Kaynak:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Sayfayı Paylaş