AÖF nasıl çalışılır ve derslerden nasıl geçilir

Konu 'Açık Öğretim Fakultesi (AÖF)' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0

  Bu konumuzda AÖF ders çalışma teknikleri ve nasıl ders çalışılması gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. AÖF için nasıl çalışmalıyım sorusuna gelince kimi yoğunluk nedeniyle kendini sınav zamanına saklar, kimi az ama kısa aralıklarla aylar öncesinden başlar.


  Aslında hangisinin daha yararlı olduğu kişiyle alakalıdır. Zamanı olmayan biri için aylar öncesinden çalışması beklenemez ya da zamanı bol olan biri de kendini sınav zamanı heba edemez. Bu durumda en iyi seçim kişinin kendi kararı olacaktır.
  Nasıl ders çalışmalıyım?
  Benim sizlere tavsiyem sınav zamanı kitaplara yığılmayın. Öncesinden az da olsa konulara bakmanız sınav zamanında daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktır. Tabi şunu da diyebilirsiniz aylar öncesinden çalışırsam sınav zamanı yine tekrar etmek zorunda kalacağım. Evet, tekrar etmek zorunda kalacaksınız zaten verimli bir şekilde dersi anlamanız bu şekilde olacaktır. Diğer türlü son 1 ay kala 6 ders ve onlarca üniteye yığılmak sağlıklı bir çalışma metodu gibi gözükmüyor. Tabi böyle ders çalışıp da başarılı olan arkadaşlarda var. Az önce belirtiğim en doğru kararı kişi kendisi verecek.
  Yardımcı kitap yeterli mi?
  Bu sorunun cevabı son yıllarda ki sorulara bakılırsa hayır cevabını verebiliriz. Yardımcı kitaplar gerçekten güzel hazırlanmış ama bazen AÖF öyle sorular soruyor ki bırakın yardımcıyı kendi kitaplarından bile cevabı bulmak zor oluyor.


  Bir örnek; 2009 final sınavında sermaye piyasasında bir soru sorulmuştu sınav sonrası cevabı ne kitap ne de yardımcı kitaptan bulabilmiştik. Onun için yardımcı her zaman yardımcılık vazifesini yapar ama bu kitaplarla her şeyin üstesinden gelinir mi biraz kafa yormak gerekir.


  Bunun için sınavlarda ters köşe olmamak için AÖF' un uzun ve bir o kadar okunası gelmeyen kitaplarına da göz atın. Tabi bu durum her sınavda sadece 1-2 soru ile sınırlıdır.


  ALINTI

Sayfayı Paylaş