Arı Fen Lisesi

Konu 'İlkokullar / Liseler / Dersaneler / Üniversiteler.' bölümünde Moderatör Taner tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Taner

  Moderatör Taner Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3.361
  Beğenileri:
  3.519
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Ankara

  GENEL BİLGİLER
  1991-1992 eğitim-öğretim yılında hizmete giren Özel Arı Fen Lisesi’nde, Fen Bilimleri ve Matematiğe ilgi duyan gençlerin bu alanlarda başarılı, bilgi ve beceri sahibi, bilimsel çalışma yöntemlerini ve teknolojik olanakları kullanma yetkinliği kazanmış, teorik konuları farklı yönleriyle tartışabilen ve Türkiye’nin gelişmesine katkıda bulunabilecek bireyler olarak yetiştirilmeleri amaçlanmaktadır.

  Öğrencilerin temel kavramlarla ilgili kendi zihinsel modellerini oluşturabilmeleri ile eleştirel düşünme ve problem çözme becerisi geliştirmelerine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bir sorunu öğelerine ayırarak analiz etme, parçaları birleştirerek sentez yapma ve bilgiyi karşılaştıkları yeni durumlara uyarlayabilmeleri de hedeflenmektedir.

  Öğrencilerin bilim ve teknolojide özgürce deneme yapabilmeleri ve bu konuda güven kazanmaları amacıyla fen derslerinde laboratuvar ve uygulama çalışmalarına ağırlık verilmektedir. Bu amaçla bakalıkça 35 saat olarak belirlenen haftalık ders saati öğrencilerin tercihleri doğrultusunda etüt ve kulüp çalışma saatleri eklenerek 39 saate çıkarılmaktaır.

  Fen Lisesinde eğitim öğretim süresi 4 yıl olup karma ve gündüzlüdür, sınıf mevcutları 24 öğrenci ile sınırlı tutulmaktadır. 10.uncu, 11.inci ve 12.ci sınıflarda Matematik ve Fen Bilimleri derslerinin öğretim programlarının ağırlığı, haftalık ders çizelgesindeki ders saatleri toplamının %60’ından az olmayacak şekilde düzenlenmiştir.

  Özel Arı Fen Lisesi’nde çağın gereklerine uygun olarak en yeni ve modern araç-gereçlerle donatılmış, fizik, kimya, biyoloji, dil ve bilgisayar laboratuarları, bilgi teknoloji sınıfı (BİTE) bulunmaktadır.

Sayfayı Paylaş