Arkadaşlar bi bakabilirmisiniiz ödevim var

Konu 'Kimya 9. Sınıf' bölümünde gülaygülbahar tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. gülaygülbahar

gülaygülbahar Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar karışımların ayrılması ile ilgili bi ödevim var poster hazırlamamız lazımmış ben hiç hazırlamadım nasıl yapabilriim posteri neler koyabilirim bi yardım edebilirmisiiniz ?
  2. Moderatör Bünyamin

Moderatör Bünyamin Tekirdağ Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    365
    Ödül Puanları:
    63
    Tıpkı el ilanları, katvizitler, broşürler gibi poster de günümüzün etkili iletişim araçlarından biri. Büyük kalabalıklara hitap etme yeteneğiyle poster sokak sembollerinden biri olmuştur. Tüm dünyada teknolojik gelişmelerle birlikte yepyeni araçlar kullanılmaya başlanmış olsa da, posterin önemi henüz küçümsenemez.

Posterler bir mesajı iletmek ve bunu vurucu bir şekilde yapmak üzere tasarlanır. Unutulmamalıdır ki ne yoldan geçenler, ne de bir arabanın içindekiler bir posterin önünde durup dakikalarca ne demek istediğini çözmeye çalışmaz. Demek ki, poster tasarımında mesajın ilk ve tek bakışta iletilebilmesi gibi bir gereklilikten söz edebiliriz.
    Tasarlayacağınız bir posterin amacına ulaşacağından emin olmak için işte dikkat etmeniz gerekenler:

ORİJİNALLİK VE FARKLILIK

Tüm iletişim araçlarında olduğu gibi, poster de mesajını yaratıcı ve akılda kalıcı bir şekilde vermeyi hedefler. Bu yüzden orijinallik önemlidir. Her gün milyonlarca posterin piyasaya çıktığını varsayarsak, orijinalliğin önemi bir kez daha öne çıkar. Dolayısıyla hep yapılandan, taklitten ve sizinkinden önceki iyi fikirlerden kaçınmakta yarar var.

MESAJ VE ESTETİK ARASINDAKİ UYUM

Posterin estetiği önemli bir konudur. Posterde hangi ürün ve tabii kimin ürünü tanıtılıyor, bunlara uygun bir estetik anlayış geliştirmek gerekir. Örneğin ciddi bir toplumsal mesajı iletmek için çok renkli ve çocuksu resimlerle bezeli bir poster hazırlamamalısınız. Fazla dolaylı anlatımlardan da kaçınılmalıdır. Özgün bir tasarım geliştirmek isterken, mesajın arada kaybolduğu bir sonuç ortaya çıkabilir.

RENK KULLANIMI

Renk kullanımı posteri ve mesajı çarpıcı kılmak adına elinizdeki en önemli silahlardandır. Bazen dört renk kullanmak gerekir ama kimi durumlarda iki renkle de son derece iyi sonuçlar alınabilir. Rengin sayısından daha çok, renkleri nasıl kullandığınız önemlidir. Posterin konusu, hangi firma tarafından mesajın iletildiği ve kime iletildiği renklerinizi seçerken mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken noktalardır.

BİLGİ HİYERARŞİSİ

Posterinizin çok fazla bilgi vermeye çalışması tavsiye edilmez. Bu kafa karıştırıcı olabilir ve mesaj arada kaybolabilir. Bilgiler arasında bir hiyerarşi oluşturmalısınız. Bu yapıyı bir piramit gibi düşünün. En tepede en önemli bilginiz olsun. Mümkün olduğunca kısa bir şekilde bu mesajı iletmeye çalışın. Ayrıca posterdeki metinler için uygun renkleri seçtiğinizden, okunur olduklarından ve yeterince alan bıraktığınızdan emin olun.

DUYGUSAL ÖĞE

Posterinize biraz duygusallık katmanız, onu daha ilgi çekici kılacaktır. Belki insanları biraz gülümsetebilir ya da duygulandırabilirsiniz. Ancak bu konuda fazla abartılı olmamaya ve sömürüye kaçmamaya dikkat edin.

Teşekkür Yeterli Olacaktır. Yardım edebildiysem ne mutlu bana :)
    karalord12 bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş