Arkadaşlar Bi Sorum Var

Konu 'Matematik 12. Sınıf' bölümünde Lusadris tarafından paylaşıldı.

1. Lusadris

Lusadris Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar öncelikle Üni1. sınıf a gidiyorum cografya bölümü, bana bir formül lazım harita çizmek için,

5 cm çapında bir dairem var, bu dairenın cevre uzunlugunun 20 cm olmasını istiyorum, dairenın merkezine açıölçeri koyduğum zaman, kaç derecelık bi açıyı silmeliyim ki 20 cm olsun, bunun formulu lazım bana

aslında bende bir formul var ama, orda kaç derecelik paralel yaylarınıda yazıyorum, ama ekvator çizimnde bi sorun var, çünkü bendeki formulde paralel derecelerınıde yazıyorum, 60 ve 30 u yazdım dogru cıktı, ama 0 (ekvator) yazınca 1400 lü bi cm cıkıyor, acil yardım :) şimdiden teşkkür ederim

2. Lusadris

Lusadris Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Kİmse bİlmİyor mu bunun cevabini?
  3. cumali76

cumali76 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    120 derece
  4. integral1993

integral1993 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    6
    Burada bir sorun var arkadaşım. Sen çap 5 cm, yarıçap da 2.5 cm olan bir daire çizeceksen çevresi kesinlikle 2 pi r formulünden 10pi çıkar. Bunun çevresi de yaklaşık olarak 31,4 cm olur. Çember ve daire çizimlerinde hem yarıçapı hem çevreyi seçemeyiz. Bunlar birbirini belirleyen şeyler.
  5. ewindar

ewindar Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    yarıçapını değiştirmediğin sürece pek mümkün değil bence sonuçta çevre sadece 2pi r ye bağlı.tabi daha detaylı şeyler olablir o konuda bi bilgm yok
  6. ewindar

ewindar Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    buldum tamam yanlış anlamışm 2pi5.açı/2.360=20 olcak burdan açıyı bulabilrsin piyi kaç derece aldığına bağlı gerisi tabi
    Lusadris bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş