Arkadaşlar Bu Metindeki isim Tamlamaları lazım!!

Konu 'Dil ve Anlatım 10. Sınıf' bölümünde canumut tarafından paylaşıldı.

1. canumut

canumut Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

KINALI ALİ

Üst teğmen Faruk cepheye yeni gelen askerleri kontrol ediyor bir taraftan da onlarla laflıyordu. Bir ara saçının ortası sararmış bir çocuk görür. Merakla “Adın ne evladın senin?” diye sorar. Çocuk “Ali” diye cevap verir. “Nerelisin?” Ali “Tokat Zileliyim komutanım” diye yanıt verir. “Peki evladım bu kafanın hali ne?” Ali, “Anam cepheye gelirken kına yaktı komutanım” “Neden?” der komutan. Ali, “Bilmiyorum komutanım.” diye yanıt verir. O günden sonra herkes Ali’ye KINALI ALİ demeye başlar. Herkes kafasındaki kınayla dalga geçmektedir ancak Ali kısa sürede cana yakın ve cesur tavırlarıyla tüm arkadaşlarının sevgisini kazanır. Bir gün ailesine mektup yazmak ister ancak Ali’nin omuma yazması yoktur. Arkadaşlarından yardım ister ve hep beraber başlarlar yazmaya. Ali söyler ve arkadaşı yazar.

“Sevgili anacığım, ellerinden öper çokça selam ederim. İyi olmanızı Cenab_ı Haktan niyaz ederim. Kardeşim Zeynep ve dahi kardeşim Hasan’a da bolca selam eder gözlerinden öperim. Ben burada çok iyiyim. Beni merak etmeyin. Vatan borcu namus borcu derdin ya anacğım, vatan borcu bana ağır gelmiyor. Yerimden ve komutanlarından dahi arkadaşlarımdan çok memnunum. Bizler var oldukça düşman askeri bu topraklarda bir adım dahi ilerleyemez. Ben ve arkadaşlarım elimizden geleni ardımıza koymuyoruz. Göğsümüzü siper eyledik anacığım. Çokça selam eder o mübarek ellerinden öperim. Kardeşlerimi de hasretle kucaklarım. Soranlara her bir selam söyleyin. Bir de anacığım hani askere gelirken kafama kına yaktıydın ya, arkadaşlarım ve komutanlarım burada benimle hep bir ağızdan dalga geçiyorlar. Pek yakında kardeşim Hasan da askere gidecek, sakın onun kafasına da kına koyma, onunla da dalga geçmesinler. Oğlun Ali”

Aradan birkaç gün geçer. İngilizler Gelibolu’yu almak için daha çok ateş açarlar. Bu savaşta Kınalı Ali dahil herkes şehit düşmüştür.

Günlerden sonra Kınalı Ali’nin annesinden mektup gelir. Komutanlar mektubu gözyaşları içinde okurlar.

“Oğlum Ali nasılsın iyi misin? Çokça selam eder gözlerinden öperim. Öküzü sattım paranın yarısını sana yarısını da cepheye gidecek kardeşine veriyorum. Oğlum Ali, yazmışsın ki kafamdaki kınayla dalga geçtiler, kardeşime kına yakma demişsin. Kardeşine de kına yaktım.

Komutanlarına, arkadaşlarına söyle, senle dalga geçmesinler. Adettir. Bizde üç şeye kına yakılır. 1. Gelin kıza; gitsin ailesine çocuklarına kurban olsun diye. 2. Kurbanlık koça. Allah’a kurban olsun diye. 3. Askere giden yiğitlerimizi, vatana millete kurban olsun diye. Bu dediklerimi komutanlarına bir de seninle dalga geçen arkadaşlarına bir bir iyice anlat e mi oğlum. Gözlerinden öper selam ederim ALLAHA emanet olun.

( Bu mektubun aslı, Çanakkale Müzesi’nde sergilenmektedir.)

Sayfayı Paylaş