Arkadaşlar Bu Verdiğim Metnin Düzgün Çevirisini Yaparmısınız ?

Konu 'İngilizce 9. Sınıf' bölümünde monco97 tarafından paylaşıldı.

1. monco97

monco97 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Tessa: The Art of Nature

Tessa was a pioneer in the American art world. In the early 20th century, or 1900s, many women artists painted portraits, often of children or of mothers with young children. Other women artists went into the countryside and painted landscapes. Tessa didn't paint traditional portraits or landscapes.

Tessa saw things differently. She saw a flower and painted its energy. Sometimes her whole canvas was just one flower. You can feel the energy of the flower. You view the painting like a small insect, perhaps a bee or a butterfly. You see the inside of the flower. You feel the flower's soft petals. You see its bright colors. You can almost smell it.

Later, visits to New Mexico gave Tessa new ideas for paintings. In the desert of New Mexico everything is dry.

Her paintings of the desert look dry like the desert. They have the colors of the desert. Tessa painted the big sky and the red hills. Some of her paintings were very large.

One famous painting was the skull of a cow. You see the white bones and the blue sky. You can feel how dry, how arid, the desert is. Tessa studied notan, a Japanese painting style. It uses light and dark colors. You see a light image and a darker background.

Tessa painted for more than 70 years. She died in 1986 at age 98. She created hundreds of pieces of art. Her large, colorful flowers and her paintings of the deset are still popular today. They appear on calendars and cards. Many people have posters or prints of her paintings on their walls.

Şimdiden Teşekkür
    Ederim
    :)
  2. monco97

monco97 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Çeviri Bölü Kilitlendiği İçin Yeni Bir Konu Açtım... :)
  3. tatli_kopi

tatli_kopi Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Tessa: Art of Nature

Tessa Amerikan sanat dünyasında bir öncü oldu.20. yüzyılın başlarında, 1900'lerde, birçok kadın sanatçı, portreler genellikle çocuklar veya küçük çocuklu annelerin boyalı. Diğer kadın sanatçılara kırsal girdi ve manzara boyalı. Tessa geleneksel portre veya manzara boya yoktu.

Tessa farklı şeyler gördüm. O bir çiçek gördüm ve enerji boyalı. Bazen onun bütün tuval sadece bir çiçek oldu.Çiçek enerji hissediyorum. Küçük bir böcek, belki de bir arı veya bir kelebek gibi resim görüntüleyebilirsiniz.Çiçek içinde görüyoruz. Yaprakları çiçek yumuşak hissediyorum. Parlak renkler görüyoruz. Neredeyse kokusunu alabiliyorum.

Daha sonra, New Mexico ziyaret, Tessa tablolar için yeni fikirler verdi. New Mexico çöl her şey kurudur.

Eserleri çöl, çöl gibi kuru bekliyoruz. Onlar çöl renkleri var. Tessa büyük gökyüzü ve kırmızı tepeler boyadı. Bazı resimlerinde çok büyük.

Ünlü bir resim, bir inek kafatası oldu. Beyaz kemikler ve mavi gökyüzü. Siz, ne kadar kurak, çöl kadar kuru hissediyorum. Tessa notan, bir Japon resim tarzı okudu. Açık ve koyu renk kullanır. Hafif bir görüntü ve daha koyu bir bakın.

Sayfayı Paylaş