arkadaşlar çalışma düzenimi değiştirmem lazım.yardımcı olur musunuz?

Konu 'Psikolojik Danışma - Rehberlik' bölümünde esseemea tarafından paylaşıldı.

1. esseemea

esseemea Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    19

merhaba.şimdi biraz uzun yazacağım fazla sıkmayaayım hemen konuya gireyim.anadolu lisesini kazanma potansiyelim varken giremedim.mağdurummmmm.neyse kaç aydır mağduru oynuyorum artık fazla takmıyorum.yeni 9.sınıfa geçtim.üstelik hiç istemediğim bir okuldayım.kafaya koydum üniversiteye gideceğim.ya gideceğim ya gideceğim başka şansım yok.ama şuan sınıfı geçebileceğimden bile şüpheliyim çünkü sırf istemediğim bir okuldayım diye inadına ders çalışmıyorum.tamam henüz 2.hafta ama ben geçen sene ilk gün ders başı yapmıştım.kendimi telkin etmeye çalışıyorum ama olmuyor.neyse asıl mevzuuya geçeyim ne sistem hakkında bir bilgim var ne de bir hedefim var.çalışma prensibimden şöyle bir bahsedeyim 6.sınıfta kitabın kapağını açmamıştım ve bunun cezasını çektim.genel olarak başarılı olunca 6.sınıfta epey güven duydum kendime şimdi yine aynı hataya düşmekten korkuyorum.tekrar defterlerim vardır.örneğin fizik defteri var o gün yazı yazdık aynı gün fiziğin temiz defterine yazdıklarımı geçiririm.şimdi diyeceksinizki "hiç mi işin gücün yok senin,uğraştığın şeylere bak" ama ne yapabilirim.yazım çok kötüdür.en yakın arkadaşlarım dışında kimse okuyamaz.öğretmenlerim bile.(hatta bazen ben bile.. neyse abartmayayım )bizim öğretmenlerde defter düzenini kontrol ederler.tabi benim defterin harap halini gören hoca 1 verdi:( o günden sonra her dersin notunu temize çektim.bayağı fayda sağladı notlarım 70-80 iken 85in altına düşmemeye başladı.(yani 90-95 civarlarında, en düşük notum 85 ti).şimdi zamanım kısıtlı olsada bunu devam ettirmeye çalışacağım.(onuda nasıl yapacağım bilmiyorum ya)matematiğim bitiktir.öyle ki sırf inadım yüzünden çarpım tablosunu ezberlemedim.hala da ısrar ediyorum :D sanırım 12.sınıfta (kırabilirsem tabii inadımı) ezberleyeceğim.matematiğimi acil düzeltmem lazım bu yüzden matematik kaynağı tavsiye ederseniz çok müteşekkir olurum.(bolca edin)benim sbs deki en büyük hatam her şeyi son sene düzeltmeye çalışmak oldu nitekim yüksek aldım(tabiii eğer matematik daha güzel olsaydı süper olacaktı)ama diğer seneler dibe çekti.şimdi bu hataya düşmek istemiyorum.bu seneden başlayacağım harala gürele.bakalım nasıl oloacak.kendime renkli kalemler,yapışkan renkli kağıtlar filan aldım.tabii kendi odam olmadığı için bunları duvarlarıma dolabıma neyim yapıştıramıyorum.defterlerimin arasında duruyor garipler.he bu arada kendimi teşvik ediyorum.mesela tüm hafta ders çalışırsam pazar günü 2 tane film izleyebilirim(ya da dizinin 2 bölümü o tercihe bağlı)eğer test çözersem bu filmlerin yanında birşey yiyip içebilirim(cips,kola filan,tabii bunun da yüksek kriterleri var :D öyle kolay kolay yiyip içemiyorum.bayağı soru çözmem ya da tüm ödevleri bitirmem lazım)eğer çözdüğüm sorularda çok fazla yanlış çıkarsa 1 film :D biraz garip ama var işte :D bayağı teşvik ediyor.acımasızımdır.yani meraktan ölsemde pazara kadar beklerim.tabii ders çalışarak :D geçen sene ailem ders başından kaldırmaya uğraşıyordu.saatlerce ders çalışıyordum.buz gibi odada ders çalıştım. üstelik henüz hedefimi belirlemiş değilim yani xxxx üniversitesi xxx bölümü diye şak diye söyleyemem ona da yardımcı olursanız sevinirim.inatçıyımdır,söylediğim gibi eğer hedefimi 'gerçekten' koyarsam mutlaka yaparım :D üstelik sbs den önce -belki birçok kişi yapıyordur- bir çok konuyu şöyle anladım : defteri önüme koyuyordum,testide alıyorum.soruyu çözmeye uğraşıyorum.ilk iki üç sayfayı her çözdüğüm sorunun arkadan cevabına bakarak yapıyorum.sonrada(tabii çoğunluk yanlış oluyor :D) defterden bakıp yapıyorum 1-2 sayfa sonra zaten kendiliğimden çözüyorum.şim di de böyle yapmayı planlıyorum.he bir de malumunuz 14 yaşındayım lise birdeyim.benim seviyeme uygun kitap tavsiye edermisiniiz?hem okumamı(anlama-yorumlama)mı geliştiriyorum hemde hzılı okuyorum.bir kaç haftadır kitap okumadım.çok kötüyüm.neyse ben farkında değilim yazdıkça yazmışım.şimdi özet olarak
    1)çalışma prensibim doğru mu?değilse bana kendi yöntemlerinizi söyler misiniz?
    2)sistem hakkında bilgi verir misiniz?
    3)bir hedefim yok,meslek seçemiyorum.annem aşırı baskı yapıyor.acaba bu konuda ne yapabilirim?
    4)çalışma programı (zamansız yapıyorum çünkü bazan çok hızlı bitiriyorum ya da tam tersi oluyor) verirseniz sevinirim.
    5)kaynak tavsiye edebilir misiniz?hangi kaynaklar iyi pek bilmiyorum
    6)kendimi nasıl telkin edeyim-sakinleştireyim?(normalde okulu seven biriyim anacak şuan 8 senelik arkadaşlarımdan ayrıyım.okulu sevmiyorum.her sabah okula gitmemek için yalvarıyorum e tabii bu da benim performansımı azaltıyor,derslere konsantre olamıyorum)
    7)evimiz küçük kendime ait bir oda yok ve ders çalışma alanı bulamıyorum.yaratmaya çalışıyorum ama tabii kısıtlı oluyor.ne yapabilirim?
    neyse çooook konuştum.ne yaparsınız içimde biriktirmişim :D cevaplarsanız çok sevinirim.sizi de yoruyorum ama aynı hatalara bir daha düşmek istemiyorum ki bu atalet halim dolayısıyla düşecekmişim gibi duruyor :( şimdiden çok teşekkürler...
  2. aylavvyu_xd

aylavvyu_xd Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    9
    1)çalışma prensibin bence yanlış.şöyle söyleyeyim,test çözerken uyguladığın yöntem sayesinde anlıyorsan o problem değil de ceza yöntemin yanlış.bence insan rahat olmalı ders çalışırken.yok şu kadar soru çözersem şu kadar film izlerim,çözemezsem izleyemem falan.böyle olduğunda insan ister istemez strese giriyor,ders çalışabilecekken çalışmıyor.yani en azından bana böyle oluyor.
    2)sistem derken neyi kastettin,anlamadım.sınav sisteminden mi bahsediyorsun?
    3)hedef çok önemli.hedefi olduğunda başarmayı daha çok istiyor insan.meslekleri araştır,okulları araştır,kendi kriterlerini belirle.
    4)bence çalışma programı yapma.nedenini 1. maddede açıkladım.tabii yapıp yapmamak sana kalmış.
    5)ben güvender,fem,final,esen kullanıyorum.hepsi de iyi.
    6)okulu sevmeye çalış.şöyle düşün;ne olursa olsun ilim öğreneceksin.bundan faydalı bir şey olabilir mi?arkadaşlarından ayrılma konusuna gelince onlardan bir gün ayrılacaktın zaten,o gün bugün olmuş.bence arkadaş çok önemli değil.belki de keşke ayrılsaydım onlardan diyecektin.belki daha iyi arkadaşlıklar elde edeceksin.hayatı yaşamaya bak.hayıflanıp dururken hayat geçiyor.
    7)bir zamanlar benim de yoktu.ama ben bunun faydasını gördüm.nasıl mı?mecburen içeride çalışmak zorunda kalıyordum,yani sesli bir ortamda konsantre olmak ve başarmak zorundaydım.hep konsantre olmaya çalıştım ve sonra alıştım.şu anda sesli ortamlarda daha iyi çalışıyorum,sessiz ortamlara göre:)

kendimce açıklamaya,yardımcı olmaya çalıştım.umarım faydalı olmuşumdur.istediğini sorabilirsin.
  3. esseemea

esseemea Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    19
    sistem derken sınav sisteminden bahsediyorum evet.şimdi hangi sınavlara gireceğim?çalışma prensibin yanlış demişsin peki nasıl bir yöntem uygulamalıyım.ben kendimi teşvik için böyle bir şey yapıyorum yoksa pek de çalışma isteğim olmuyor.bir kaç hafta sonra belki vazgeçerim ama ilk önce motive olmam lazım.hedefini belirle dedin.yaklaşık bir yıldır araştırıyorum hala bulabilmiş değilim :D arkadaşlarından ayrılma mühim değil demişsin.arada sırada da olsa görüyorum onları ve görünce yalnızca bir iki dakika konuşa biliyoruz.ama bu iki dakika için bile tüm günüm mutlu geçiyor.onlar yanımda olsaydı istemediğim bir okul olsa da bunu kaldırabilirim sanırım.yeni arkadaşlıklar da edinemiyorum 8 senede yalnızca 3 arkadaşım oldu.düşün...belki de konuşacağım biri olsa iyi olur.söylediğin kaynakları alacağım teşekkürler.sesli ortamlarda çalışmaya alıştım dedin.ama benim zaten bir konsantre olma problemim var.dikkatim başka yöne kayıyor.sessiz ortamlarda bile.bakalım alışabilecek miyim..her şey için teşekkürler.neyse yine uzun yazdım kısa bir özetle :sınav sistemini anlatır mısın?

Sayfayı Paylaş