Arkadaşlar çeviriyi ve soruları yanıtlar mısınız?

Konu 'İngilizce 10. Sınıf' bölümünde hatice__94 tarafından paylaşıldı.

 1. hatice__94

  hatice__94 Üye

  Katılım:
  17 Mart 2009
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  18
  Ödül Puanları:
  0

  TOMİKO, KING AND TED

  Tomiko likes London.There are many places to go and a lot of things to do.But it is not easy to live in a big city far from home.Tomiko never tells her parents.But sometimes she feels afraid at night.Tomiko has three jock's on her apartment door and she owns a big dog.

  The dog's name is King.He's a good friend and he protects Tomiko.He also protects Tomiko's apatment when she's at work.King is very friendly but the barks at people he doesn't know.Most people are afraid of King when they hear and sec him.

  Tomiko doesn't have many friends in London.But she has a boyfriend named Ted.He works in the same company and he is also accountant.He likes her a lot.But there's one problem.He's afraid of dogs.Last night he came to visit Tomiko.She said to him."Don't be afraid of King.He won't bite."But Ted doesn't trust King.He's very big and barks too much.Ted's afraid that King may bite him someday.  1)Why does Tomiko like London?


  2)Does she tell her parents about all her problems?

  3)When does she feel afraid?

  4)Why is it difficult to get into Tomiko's apartment when she's not there?

  5)Who does King protect?What does he protect.?

  6)Who does King bark at?

  7)How do people feel when they hea and see King?  ARKADAŞLAR LÜTFEN PARÇAYI TÜRKÇEYE ÇEVİRİP SORULARIMI YANITLAR MISINIZ PAZARTESİ GÜNÜNE ACİL!:(
 2. darkangels94

  darkangels94 Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2009
  Mesajlar:
  151
  Beğenileri:
  57
  Ödül Puanları:
  0
  Tomiko,King ve Ted

  Tomiko Londrayı seviyor.Orada bir çok yerde ve de birçok yapılacak şey var.Ama evden uzakta ve büyük şehirde yaşamak hiç kolay değil.Tomiko ebeveynlerine hiç söylemedi.Ama o bazı geceleri korkardı.(bu paragrafın som cümlesini çeviremedim.)

  Köpeğinin adı King.O iyi bir arkadaş ve o Tomiko'yu koruyor.O,Tomiko olmadıgı zamanda da apartmanı korurdu.King çok arkadaşça ama o insanlara havlardı.İnsanlar onu duyunca korkarlardı.King'i ne zaman duysalar çoğu insan korkardı.

  Tomiko'nun Londra'da çok arkadaşı yoktu..Ama onun erkek arkadaşının adı Ted idi.O aynı şirkette çalışıyor ve muhasebecidir.O,onu çok seviyor.Ama burda bir problem var.O köpeklerden korkar.Geçen gece Tomiko'yu ziyarete geldi.O(Tomiko) ona söylemişti."King'ten korkma.Isırmaz."Ama Ted King'e güvenmedi.O çok büyük.TEd King'ten korkuyor belki ısırabilir diye..

  Umarım işine yarar..
  SééNéP ve hatice__94 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş