Arkadaslar DERS KİTABI sayfa 141

Konu 'Sosyal Bilgiler 7. Sınıf' bölümünde -AvataR- tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. -AvataR-

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    19

Sayfa 141 de Üniteye hazırlık soruları var onları yaparmısınız arkadaslar ?

1. Geçmişten günümüze kadar kurulan TÜRK devletlerinde yönetim şekilleri ve egemenlik anlayışı hakkında neler biliyorsunuz ?

2.Ülkemizde her beş yılda bir milletvekili genel seçim yapılır.Bu durumu T.C.Devleti'nin hangi özelliği ile ilişkilendirebilirsiniz?

3.Ülkemizde yasama,yürütme ve yargı ile ilgili uygulamalara neleri örnek verebilirsiniz?

4.Ülkemizde yönetimin karar alma sürecinde kimler ya da hangi kurum ve kuruluşlar etkilidir?Araştırınız

5.Katıldığınız eğitsel ve sosyal faaliyetlerdeki demokratik uygulamalara örnekler veriniz.

YARDIM İSTİYORUM ARKADASLAR sımdıden ''TESEKKÜRLER'' ..!
    Yardımlarınızı Bekliyorum Arkadaslar..
  2. -AvataR-

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    19
    Arkadaslar bir de Ders kitabındaki ''YASAYAN DEMOKRASI'' konusunun içindeki sarı renkte olan soruları yaparmısınız ? Cuma gunune kadar yetıstırmem gerekıyor lutfen
  3. 1907fb1907

1907fb1907 Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    0
    3.soruya bunu bulabildim
    Yasama 1982 Anayasasının 87’nci maddesinde sayılan yetkilerdir şeklinde tanımlayabiliriz. Kapsamı.- Bu maddeye göre “yasama yetkisi”nin kapsamında şu yetkilerin bulunduğu söylenebilir:

1. Kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak.

2. Bakanlar Kurulu ve bakanları denetlemek.

3. Bakanlar Kuruluna belli konularda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermek.

4. Bütçe ve kesin hesap kanun tasarılarını görüşmek ve kabul etmek.

5. Para basılmasına karar vermek.

6. Savaş ilânına karar vermek.

7. Milletlerarası andlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak.

8. Anayasanın 14’üncü maddesindeki fiillerden dolayı hüküm giyenler hariç olmak üzere, genel ve özel af ilânına karar vermek.

9. Mahkemelerce verilip kesinleşen ölüm cezalarının yerine getirilmesine karar vermek.

10. Anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmek.

Yargı yürütmeyi denetleyen ve vatandaşların yasal haklarını kanun önünde koruması için çalışan erktir. Hukuksal olarak; Yasalara göre mahkemece bir olay veya olgunun doğuşuna etken olan sebeplerin de göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi sonucu verilen karardır. Diğer bir ifadeyle; Kavrama, karşılaştırma, değerlendirme vb. yollara başvurularak kişi, durum veya nesnelerin eleştirici bir biçimde değerlendirilmesi.Yani hükümdür.

Yürütme, yargı ve yasama ile birlikte, güçlerin ayrılığı ilkesine dayanan demokrasi rejimlerindeki üç erkten (güç) biridir.Yürütme, yargıya ve yasalara bağlı olarak ülkenin ve hükümetin icraatını gerçekleştiren erktir.
  4. -AvataR-

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    19
    .Ülkemizde yönetimin karar alma sürecinde kimler ya da hangi kurum ve kuruluşlar etkilidir?Araştırınız

Bu Soruyu bulan yok mu arkadaslar ben bulamadımda o kadar arastırmama rağmen bi yardım eli ..! ;)
  5. tatlı kelebek

tatlı kelebek Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bu soruların cevaplarıın hepsi bize dağıtılan ders kitaplarının içinde var. Burdan yardım istemek yerine ilk önce kitabınızın sayfalarını karıştırmayı deneyin Lütfen... Eğer bulamadım derseniz bu sitedeki insanlardan yardım isteyin. Onlar nasıl cevaplarını buluyorsa sizde bulacaksınız. Onların bir ayrıcalığı yok yani... Ama siz " yok ben KOLAYA KONMAK istiyorum. " derseniz, hiç bir şey anlamadan sadece yapmış olmak için ödevlerinizi yapın burdan. Karar size kalmış... Sakın beni de yanlış anlamayın amacım kimseyi yargılamak değil fakat bu kadar basit şeyler içinde rahatsız edilmeye değmez... ;) :)
    shewaa bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş