arkadaşlar devşirme sistemi nedir ?

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde **nrtn** tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. **nrtn**

**nrtn** Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0

devşirme sistemi nedir yardım gerekli
  2. baysedef

baysedef Üye

Beğenileri:
    384
    Ödül Puanları:
    64
    Devşirme

Osmanlı imparatorluğunda devşirme sistemi, devletin düzenli bir şekilde uyguladığı ve devleti yönetecek kadronun yetiştirilmesinin amaçlandığı bir mekanizmadır. Bu mekanizma özellikle 15. ve 19. yüzyıllar arasında başarıyla uygulanmıştır. Bu sistemde yetişen birçok kişi ilerleyen zamanlarda devletin kritik görevlerine getirilmiş ve tarihi şekillendirmede rol oynamıştır.

osmanlıda devşirme sistemi,enderun mektebi,enderun ve devşirmeDevşirme sistemi günümüz dünyasında da uygulamaları olan bir sistemdir. Bu sisteme göre üstün yetenekli görünen, yapılı yani çelimli(askeri görevlerde üstlendikleri için) çocukların henüz çocukluk zamanlarında saraya alınıp devleti yönetebilicek, kültürlü, eğitimli insanlar olarak yetiştirilmesidir. Onların yetiştirildikleri yer enderun mektepleridir. Bu mekteplerde tarih, yabancı dil, pozitif bilimler, askeri konular ve tabi ki islamiyet çok kaliteli bir şekilde öğrencilere anlatılırdı. Devşirilecek olan çocuklar genellikle 12-13 yaşın altında, çoğunlukla köylerde ya da kırsal kesimlerde yaşayan ve diğer çocuklara oranla bazı konularda özel yeteneği olan ya da dikkat çekmiş olanlar arasından seçilirdi. Devlet bu çocukları kendi öğretileriyle yetiştirir, askeri ve iktisadi konularda çok önemli konumlara getirirdi. Bu sistemin uygulanması devletin geleceği açısından muazzam derecede önemliydi, nitekim osmanlı tarihinde çok büyük işler başarmış birçok kişi bu mekteplerde yetişmiştir. Örnek vermek gerekirse, mimar sinan ve sokullu mehmet paşa’yı söyleyebiliriz. Devşirilen çocuklar hristiyan ya da yahudi olabilir, etnik ya da dini bir ayrım söz konusu değildir, zaten küçük yaşlarda alındıkları için islamiyetin esaslarına göre yetiştirilirler ve müslüman olurlardı. Her tülü eğitim enderun mektebinde verilirdi, sarayın içinde olan bu mektepler, geleceğin devlet adamlarının yetişmesindeki en önemli kurumdur. Bu sistemin bir başka özelliği de, bünyesinde birçok etnik unsuru bir arada yaşatan osmanlı’nın halka verdiği mesajdır, bu mesaj: imparatorluğun tüm milletlerin ortak devleti olduğu ve bir yunan’ın, bir ermeni’nin, bir arap’ın ya da farklı etnik kökene sahip olan birinin devletin en üst kademelerinde rol alabildiğidir.

Günümüz dünyasında bir çok ülke bu sistemi başka isimler altında kullanmaktadır. Özel okullar ya da özel kurslar buna örnek gösterilebilir (tabi çok özel olanlarından bahsediyorum, seçimi okul sahiplerinin yaptığı okullar).

Kaynak :

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Umarım yardım edebildim :)
  3. mustafa şahin

mustafa şahin Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    0
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş