arkadaşlar dil devrimi sorularını cevaplayın lütfen

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde anqelgs tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. anqelgs

  anqelgs Üye

  Katılım:
  19 Mart 2010
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0

  1) atatürkün türkçeyi sadeleştirme ve yabancı dillerin boyundurugundan kurtarma calışmalarına ilk olarak ne zaman başlamıstır?
  2)atatürkün ulusal bagımsızlık savasından sonra ele aldıgı sorun nedir?
  3)atatürke göre türk dilini yabancı dillerin boyundurugundan kurtarmak niçin önemlidir ?
  4)halkın anlayabilecegi edebiyat eserlerini yazılabilmesı için ne yapmak gerekir? atatürk türk edebiyatının gelişmesine neden önem vermektedir ?
  5)atatürk hangı amacla ne zaman türk dili tetkik cemiyetini kurdu ? bu dernek daha sonra hangi adı aldı ?
  6)türk dik kurultayı ne zaman ve ne amacla toplanmıştır ?
  hymenalos bunu beğendi.
 2. anqelgs

  anqelgs Üye

  Katılım:
  19 Mart 2010
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  lütfen çok acill
  hymenalos bunu beğendi.
 3. hymenalos

  hymenalos Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2010
  Mesajlar:
  21
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  0
  1.Soru:Tanzimat ve Meşrutiyet dönemlerinde (1839-1918 ) Türkçenin yabancı dillerin etkisinden kurtarılması yönünde çalışmalar yapılmış fakat başarı sağlanamamıştır.

  2.Soru:KURTULUŞ SAVAŞI (1919-1922)
  Türk Kurtuluş Savaşı; ülke bütünlüğünü korumak, ulusal egemenliğe dayalı, tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak için tüm ulusca girişilen, çok cepheli bir savaştır. Kurtuluş Savaşı; Osmanlı Devleti’ni yok eden, Türklere yaşam hakkı tanımayan 30 Ekim 1918 tarihli Mondros Ateşkes Antlaşması sonucu Türk milletinin bir ölüm-kalım mücadelesi olarak başlamıştır.İnşallah Aradığını Burda Bulabilirsin!

  3.Soru:Bir bakıma kaçınılmaz olan diller arası etkileşimin çok ötesinde, yabancı dillerin ağır baskısı altında benliğini yitirmiş olan Türkçenin bu durumdan kurtulması için büyük bir silkinme, büyük bir çaba gerekli idi. Bunun nasıl gerçekleştirileceği yolunda görüşlerin ortaya atıldığı dönemde Sadri Maksudi Arsal da, Türk Dili İçin adlı yapıtıyla kendi görüşlerini sergilemişti. Atatürk bu yapıt için 2 Eylül 1930'da kendi el yazısıyla yazdığı değerlendirmede, aslında zengin bir dil olan Türkçenin yeniden bu niteliğini kazanması için izlenecek ilkeyi açık seçik belirlemişti:
  ''Ulusal duygu ile dil arasında bağ çok kuvvetlidir. Dilin ulusal ve zengin olması, ulusal duygunun gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir; yeter ki bu dil bilinçle işlensin.
  Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk ulusu, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.'' İnşallah Aradığını Burda Bulabilirsin!

  4.Soru:Ülkemizde, dilin sadelestirilmesi ve anlasılırlığının sağlanması ile ilgili
  çalısmalar Tanzimat döneminde baslamıstır. Tanzimat aydınları Fransız
  kaynaklı bir kültürel model seçtiklerinden, gelisme, yenilesme ve
  demokratiklesme alanında yapılacak çalısmaların halkın anlayabileceği
  düzeyde olması için öncelikle dilde sadelesme ve yenilesme hareketine gerek
  duyulduğunu düsünmüsler ve bu alandaki çalısmalarını Fransız kültürel
  modeline göre sürdürmüslerdir.Atatürk‘ün her türüyle üzerinde durduğu bir sanat dalı da edebiyattır. Edebiyatın tanımını yapan Atatürk der ki: “Edebiyat denildiği zaman şu anlaşılır: Söz ve manayı, yani insan dimağında yer eden her türlü bilgileri ve insan karakterinin en büyük duygularını, bunları dinleyenleri veya okuyanları çok alakalı kılacak surette söylemek ve yazmak sanatı.” Bugün içindir ki edebiyat, ister nesir halinde olsun, ister nazım şeklinde olsun, tıpkı resim gibi, heykeltıraşlık gibi, bilhassa musiki gibi, güzel sanatlardan sayıla gelmektedir.İnşallah Aradığını Burda Bulabilirsin!

  5.Soru:Türk Dili Tetkik Cemiyeti 12 Temmuz 1932′de Atatürk’ün talimatıyla kurulmuştur. Sonradan bu cemiyetin adı Türk Dil Kurumu olarak değiştirilmiştir.

  6.SoruI. Türk Dili Kurultayı, 26 Eylül 1932 - 5 Ekim 1932 tarihleri arasında Türk Dil Kurumu tarafından düzenlenen dil kurultayı.Türk lehçe, şive ve ağızlarının bilimsel yöntemlerle incelenmesi için 12 Temmuz 1932 tarihinde Türk Dili Tetkik Cemiyeti’ni(Türk Dil Kurumu'nu) kurdurur.

  İşte Bu Kadar!Bir Teşekkür Yeter!Saygılarımla...(Bazı Yerler Alıntıdır!)
  nes001 ve deniz yaşar bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş