Arkadaşlar nüfus politikaları yardımcı olunuz

Konu 'Coğrafya 11. Sınıf' bölümünde zeki_çocuk tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. zeki_çocuk

  zeki_çocuk Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2009
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar nüfus politikalarının nedeni nedir? YARDIMCI OLUR MUSUNUZ
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Ekim 2009
 2. ~~Özge~~

  ~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.864
  Beğenileri:
  1.697
  Ödül Puanları:
  36
  bir yerdeki nüfusun sosyal ekonomik özelliklerini , eğitim , sağlık durumunu denetlemek... o yerin nüfusu hakkında bilgi sahibi olmak, nüfusun yaş gruplarına dağlımını incelemek gibi amaçlarla yapılır
 3. zeki_çocuk

  zeki_çocuk Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2009
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Çok teşekkür ederim ama bana bir buçuk, iki sayfalık açıklama lazım
 4. __EsiLa__

  __EsiLa__ Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2009
  Mesajlar:
  95
  Beğenileri:
  47
  Ödül Puanları:
  0
  NüfusCoğrafyası; nüfusun çeşitli özellikleri, dağılışını ve göçleri inceler.Nüfusun yaş yapısı, cinsiyet yapısı, doğumlar, ölümler, nüfus artışı,eğitim durumu ve çalışma kollarına dağılımı nüfus coğrafyasınınkonuları arasında yer alır.
  Sınırları belli olan bir alanda yaşayan insan sayısına nüfus denir. Yeryüzünün belirli bir sahasında yaşayan insan sayısı nüfussayımları yolu ile tespit edilir. Nüfus sayımı, sınırları belirli olanbir alanda yaşayan insanların belirli bir günde sayılması işlemidir.
  Uzunyıllardan beri ülkemizde güdülen nüfus politikası, nüfusumuzun mümkünolan en yüksek hızla artmasının sağlanmasıydı. Balkan Savaşı,Trablusgarp Savaşı, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı gibi dörtbüyük savaştan çıkmış ve geniş topraklar kaybetmiş, sıtma, tifüs vb.gibi birçok hastalıkların kasıp kavurduğu bir ulus için bu en doğru birpolitikaydı. Atatürk döneminde yasal reformlar yapılırken, yasalarımızadoğumu önleyici maddelerin kullanılmasını ve hattâ nüfus artışıaleyhinde propaganda yapılmasını yasaklayan hükümler konmasının, çokçocuklu ailelere yardım ve ödül vaat edilmesinin nedeni budur. Tüm buçabalara karşın, o günlerde nüfus artışımız bugünkü hıza ulaşmamıştır.Artış hızı 1930-1935 yılları arasında binde 19.8 idi. İkinci DünyaSavaşı sırasında bu oran binde 10.7'ye kadar düşmüştür.
  1925 yılında ulaşılması istenilen artış hızına ancak 1955-1960yıllarında erişildi. Kanımca bunun en önemli nedeni sıtmanın kontrolaltına alınmasıdır. Sıtma savaşındaki başarımız, bir yandan köylününişini gücünü artırarak tarımsal üretimin artmasını sağlarken, biryandan da ekonomik gelişmeyle bağdaşamayacak bir hızla nüfusunartmasına neden oldu. Doğada sürekli bir dengeler düzeni vardır. Birönlemin bozduğu bir denge, karşı bir hareketle yeniden dengelenir.Alınması gereken karşı önlem nüfus politikasının değiştirilmesi venüfus artış hızının azaltılması için doğum kontrolünü özendirmektir. Nüfus politikasının değişmesini gerektiren ekonomik nedenler yanında,ana ve çocuk sağlığı ve korunmaya gereksinimi olan çocuklar gibisorunlar da vardır. Hıfzısıhha Okulu'nun yaptığı bir incelemeye göre,köylerde her yıl bin gebe kadından 15'i çocuk düşürmek yüzündenölmektedir. Bunun nedeni, kadınların besleyemeyeceği çocuğu doğurmakistememeleri ve yaşamları pahasına da olsa düşürmeye uğraşmalarıdır.Son yıllarda kadınlara gebe kalmayı önleyecek yöntemleri öğretmemek,araç ve ilaçların satışını yasak etmek yüzünden binlerce kadın ölmüş,on binlerce kadın sakat kalmıştır.
  Türkiye'deköylerde bebek ölüm oranı binde 165'dir. Her yaştaki ölümlerin yüzde70-80'i beş yaşından küçük çocuk ölümleridir. Ne için? Çünkü ailelerbakamayacağı, besleyemeyeceği kadar çocuğa sahiptir. Bunun bir diğersonucu da büyüyen, sevecenlik ve ilgi görmeyen, karnı doymayan çocuğunevini terk etmesi ve serseri olmasıdır. Eski politikanın yeni koşullarauymaması nedeniyle korunmaya gereksinimi olan çocuk sayısı hızlaartmaktadır.


  1969 yılında kurulanBirleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA)gelişmekte olan ülkelerin nüfus faaliyetleri ile ilgili programlarınateknik yardım sağlayan en büyük uluslararası kuruluştur. BirleşmişMilletler Nüfus Fonu, özel program ve projelerin yürütülebilmesi içindonör ülkelerden alıcı ülkelere yöneltilebilecek iki taraflı nüfusyardımlarının akışının sağlanmasında çok taraflı bir kanal olarakönemli rol oynamaktadır.
  1994yılında Mısır'da yapılan Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı'ndageliştirilen Eylem Programı ile ilk kez insanın tüm nüfus ve kalkınmafaaliyetlerinin merkezi olarak ele alınması ve gerektiği görüşükesinlik kazanmıştır. Günümüzde, nüfus konularının, yoksulluğunyokedilmesi yolundaki çabalar, sürdürülebilir kalkınma stratejileriçerçevesinde aktif sürekli ekonomik büyüme sağlanması ve kadınıntoplumsal kalkınmaya tam katılımını sağlayacak düzeyde güçlendirilmesigibi genel kalkınma stratejilerinin kesişme noktasında yer aldığı kabuledilmektedir.

  bu politika olumlumudur olumsuzmudur ?

  Nüfus politikaları uygulandıkları zaman için doğrudur ve olumludur.Ülkeler ölçer-biçer ve izlenecek yolu tesbit eder uygular.Bunu kendi ülkemiz Türkiye'den bir örnekle açıklamak gerekirse:Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş yıllarında nüfus azdı.Yaşanan Balkan,Birinci Dünya ve Kurtuluş savaşları yüzbinlerce insanımızın vatan için şehit olmasıyla sonuçlandı.Anadolu harap ve bakımsızdı,savaşlar süresince yeterince işlenemedi ve üretim düştü.
  Bu şartlar nedeniyle çok çocuklu ailelerden bazı vergilerin alınmaması,memurlara çocuk zammı olarak hatırı sayılar ödemeler yapılması gibi politikalarla nüfusun artışı teşvik edilmiştir.
  Yakın zamanlara geldiğimizde artan nüfus,sorun olmaya başladı.Çünkü her yıl ortalama 1 milyon kadar artan,yeni nüfus için iş,okul,hastane,konut,besin üretimi ekonomiyi etkilemeye başladı.Büyüyen ekonomi için hızı düşürücü olarak görüldü ve Nüfus Planlaması,aile planlaması uygulanmaya başlandı.Memurlar için ödenen çocuk zamları çok komik değerlere düştü.
  Şimdi bizde durum böyleyken nüfus artışı yok denecek kadar azalan bazı Avrupa ülkeleri nüfus artışını teşvik edici mali destekler sağlıyor,çalışan annelere hayatı kolaylaştırıcı izinler vs.veriyor.

  Sonuç olarak nüfus politikaları uygulandıkları zaman ve uygulayan devlet için olumludur
 5. zeki_çocuk

  zeki_çocuk Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2009
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  çok teşekkür ederim tam aradığım gibi bir ödev çok sağol...
 6. hilly

  hilly Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.548
  Beğenileri:
  1.711
  Ödül Puanları:
  113
  konu çözülmüştür kilit
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş