arkadaşlar şu paragrafları çevirebelirmisiniz

Konu 'İngilizce 8. Sınıf' bölümünde arslan66 tarafından paylaşıldı.

1. arslan66

arslan66 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Mehmet Akif Ersoyun hayatı

A great Turkish - Islamic poet, he has also written the lyrics of our national anthem.

Akif practically screams with his poetry where he displays a striking strong voice which kindles nationalistic feelings. The poem he wrote for those who died at Gallipoli, is the greatest of the legends of heroism. Akif who gave us the most effective examples of the art of poetry, has moved to Anatolia during the National Independence War, and was one of its participants.

Despite the fact religious subjects are abundant in his poems, he cannot be considered as merely an Islamic poet. His lines, taking their theme from numerous problems faced by the society, has proven that his vision reached far beyond religion. His poems are collected in seven volumes under the title "Safahat"

Yozgat tanıtımı

Yozgat (also Yuzgat or Yuzgad, Armenian: Յոզգաթ), formerly Bozok, is a city and the capital district of Yozgat province in the Central Anatolia region of Turkey. According to 2000 census, population of the district is 113,614 of which 73,930 live in the city of Yozgat.
    History
    The Ottoman Empire annexed Yozgat in 1398. After Timur Lenk's short hegemony, it was reannexed to the Ottoman Empire in 1408.
    At around 1911, it was the chief town of a sanjak of the same name in the Ankara vilayet of Asia Minor, elevation 4,380 ft (1,335 m), situated 105 mi (170 km) east of Ankara, near the head of a narrow valley through which the Ankara–Sivas road runs. The town was built largely out of the ruins of Nefez Keui (anc. Tavium, today known as Büyüknefes), by Chapan Oghlu, the founder of a powerful Dere Bey family. There was a trade in yellow berries and mohair. The sanjak was very fertile, and contained good breeding-grounds, upon which horses, camels and cattle were reared. The population included a large Armenian community

2. merve_irem

merve_irem Üye

Beğenileri:
    61
    Ödül Puanları:
    0
    Bilgisayar Yalnızlığı , Detaylı Bilgi İçin Tıkla!

1. Etkinlik .

harikulade : olağanüstü, şaşılacak derecede çok güzel
    meziyet : bir varlığ benzerliklerinden üstün gören nitelikler...
    mağrur : gururlu, kendini beğenmiş
    meftun : tutulmuş, gönül vermiş
    köle : eskiden alınıp satılan erkek
    mevki: yer
    marifet : ustalık
    modern : çağa uygun

1.yaptığı yeni tasarımı harikulade olmuştu
    2. bilgisayarın meziyetleri bakımından hayatımızdaki yeri farklıdır.
    3.mağrur insnalar çevresi tarafından sevilmez
    4.okuduğu kitaba meftun olmuş elinden bırakmıyordu
    5.ona o kadar bağlanmıştıki kölesi gibiydi
    6.her zaman çalışarak bir mevki yükseliyor
    7.yaptıklarını marifetmiş gibi anlatıyor
    8.yapılan inkılaplardan sonra herkes modern bir yaşam sürdü

2. Etkinlik

Anlatıcının özellikleri : bilgisayarın nasıl kullanmamız gerektiğini anlatan kişidir.
    metni anlatan : Ali Çolak

4. Etkinlik :
    N
    Ö
    N
    N
    Ö
    Ö
    N

5. Etkinlik

Başlık metnin içeriğini yansıtmalıdır çünkü metinde bilgisayarın insanları etkilemesi anlatılıyor

Ben olsaydım metne şu başlıkları verirdim:
    1.bilgisayar tuzağı
    2. bilgisayar bağımlılığı
  3. merve_irem

merve_irem Üye

Beğenileri:
    61
    Ödül Puanları:
    0
    mehmet akif ersoyun hayatı

Büyük bir Türkçe — İslami şair, o hem de, bizim milli marşımızın güftesini yazdı.
    Akif pratik olarak, onun, aşırı milliyetçi duyguları yakan göz alıcı kuvvetli bir sesi gösterdiği onun şiiriyle haykırır. Onun, Gelibolu'da ölen onlar için yazdığı şiir, kahramanlığın efsanelerinden en büyüktür. Bize şiirin sanatının en etkili örneklerini veren Akif, ulusal bağımsızlık savaşı esnasında Anadolu'ya hareket etti, ve onun katılımcılarının biriydi.
    Gerçek din ad***** rağmen konular, onun şiirlerinde boldur, o, öyle sadece İslami bir şair düşünülemez. Onun çizgileri, toplum tarafından karşılanan pek çok problemden onların temasını almak, onun görüşünün, dinin ötesinde uzakta uzandığını kanıtladı.
    Onun şiirleri, başlığın altında yedi ciltte "Safahat" Yozgat tanıtımı Yozgat toplanır (Hem de Yuzgat veya Yuzgad, Armenian: & 1349; & 1400; & 1382; & 1379; & 1377; & 1385;) Merkezi Anadolu Türkiye bölgesinde bir şehir ve büyük Yozgat bölgesi vilayeti, önceden Bozok, mudur. 2000 nüfus sayımına göre, bölgenin nüfusu, kendisinin Yozgat şehrinde 73,930 canlı olduğu 113,614ü'dür.
    Tarih, 1398'de Osmanlı İmparatorluğu müştemilatlı Yozgat'tır. Timur Lenk'in kısa hegemonyasından sonra, 1408'de Osmanlı İmparatorluğu'na müştemilatlıydı.
    Etrafta 1911, Asya küçüğünün Ankara vilayetinde aynı ismin bir sanjağının baş şehriydi, (1,335 m) 4,380 ftin olduğu yükselme, (170 km) 105 miyi Ankara doğusuna yerleştirdi, dar bir vadinin başının yakınında, hangi Ankara boyunca — Sivas yolu, koşar. Şehir, büyük ölçüde Nefez Keui'nin yıkıntılarından dışarı (Anc. Tavium, bugün Büyüknefes olarak bilinen) inşa edildi, Chapan Oghlu tarafından, güçlü bir Dere bey ailesinin kurucusu. Sarı küçük yumuşak meyveler ve tiftik yününde bir ticaret vardı. Sanjak, çok verimliydi, ve iyi yuvaları içerdi, hangi atların üzerinde, develer ve büyükbaş hayvan, bakıldı.
    Nüfus, büyük bir Armenian toplumunu kapsadı
    arslan66 bunu beğendi.
  4. angel_kıs

angel_kıs Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar metini cevirdim..
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Büyük bir Türkçe'nin olduğu Mehmet Akif Ersoyun hayatı — İslami şair, o hem de, bizim milli marşımızın güftesini yazdı.
    Akif pratik olarak, onun, aşırı milliyetçi duyguları yakan göz alıcı kuvvetli bir sesi gösterdiği onun şiiriyle haykırır. Onun, Gelibolu'da ölen onlar için yazdığı şiir, kahramanlığın efsanelerinden en büyüktür. Bize şiirin sanatının en etkili örneklerini veren Akif, ulusal bağımsızlık savaşı esnasında Anadolu'ya hareket etti, ve onun katılımcılarının biriydi.
    Gerçek din ad***** rağmen konular, onun şiirlerinde boldur, o, öyle sadece İslami bir şair düşünülemez. Onun çizgileri, toplum tarafından karşılanan pek çok problemden onların temasını almak, onun görüşünün, dinin ötesinde uzakta uzandığını kanıtladı.
    Onun şiirleri, "Safahat" başlığın altında yedi ciltte toplanır

-------------------------------------------------------------------------------------
    yozgat tanıtımı için vaktim yok o yüzden cevvirmiyecegimm kusura bakmayın..
    arslan66 bunu beğendi.
  5. qalatasaray

qalatasaray Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bunuda çevirirmisiniz???

Yesterday was on unlucky day for jaime. He woke up late because his alarm clock went off late. He got dressed very guicky. While he was having his breakfast, he spilled some tea on his shirt.he changed his shirt and left the house. While he was running to the bus stop, he fell and hurt his knee. People ****ed him and finally he got on tha bus. When he arrived at work, his boss was looking for him and he was very angry.Jaime said,’’I’m sorry,sir.I won’t be late again,’’ and told him everything. Then, he sat and started warking. At lunch time, he went to the canteen. While he was putting salt on his food, the lid opened and a lot of salt spilled on his lunch. He couldn’t eat it because it was too salfy.In the evening, he left the Office. He was wolking along the street when he saw his friend, Marion,’’ you look unhappy jaime. Has anything wrang happened ? ‘’ daima smilled ‘’Yes’’ he said,’’ this is the worst day in my life.’’

yardımlarızı bekliyorum..nolur :( :(
    NOT: pazartesiye yapılması lazım...
  6. ebrru

ebrru Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    0
    Jaime için çok şanssız bir gündü.O geç kalktı çünkü alarm saatini geç vakta kurmuştu.Hızlı bir şekilde kıyafetlerini giydi.Kahvaltısını yaparken tişörtüne çay döküldü.Tişörtünü değiştirdi ve evden çıktı.Otobüs Durağına doğru koşarken düştü ve dizi kanadı.İnsanlar yardım etti ve nihayet o otobüse bindi.İşe vardığında patronu onu armaktaydı ve cok kızmıştı.Jaime :''Üzgünüm bayım.Bir daha geç kalmayacağım'' dedi ve ona herşeyi anlattı.Sonra otudu ve çalışmaya başladı.Yemek saatinde kantine gitti.Yemeğine tuz ekerken, tuzun kapağı açıldı ve tuzlar öğle yemeğine döküldü.Yemek yiyemedi çünkü yemek çok tuzluydu.Akşam olunca, işten ayrıldı.Caddede yalnız başına yürürken arkadaşını Marion'u gördü.Marion mutsuz görünüyorsun Jaime,kötü birşeyler mi oldu?
    Jaime : evet.Bu hayatımdaki en kötü gün'' dedi.

Lütfen teşekkür edin o kadar uğraştım... :D
    qalatasaray bunu beğendi.
  7. abdulmelik

abdulmelik Üye

Beğenileri:
    964
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Jaime için çok şanssız bir gündü.O geç kalktı çünkü alarm saatini geç vakta kurmuştu.Hızlı bir şekilde kıyafetlerini giydi.Kahvaltısını yaparken tişörtüne çay döküldü.Tişörtünü değiştirdi ve evden çıktı.Otobüs Durağına doğru koşarken düştü ve dizi kanadı.İnsanlar yardım etti ve nihayet o otobüse bindi.İşe vardığında patronu onu armaktaydı ve cok kızmıştı.Jaime :''Üzgünüm bayım.Bir daha geç kalmayacağım'' dedi ve ona herşeyi anlattı.Sonra otudu ve çalışmaya başladı.Yemek saatinde kantine gitti.Yemeğine tuz ekerken, tuzun kapağı açıldı ve tuzlar öğle yemeğine döküldü.Yemek yiyemedi çünkü yemek çok tuzluydu.Akşam olunca, işten ayrıldı.Caddede yalnız başına yürürken arkadaşını Marion'u gördü.Marion mutsuz görünüyorsun Jaime,kötü birşeyler mi oldu?
    Jaime : evet.Bu hayatımdaki en kötü gün'' dedi.

Lütfen teşekkür edin o kadar uğraştım... :D
    Genişletmek için tıkla...

Başka bir konuda Lidya (diabilan-Ip )cevaplamış zaten bu metni......
  • ebrru

ebrru Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    0
    abdülmelik kusura bakma ben görmedim amacım burda yardım etmek?!
  • kül kedisi

kül kedisi Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    BENDEN BU KADAR...

Dün şanssız gününde jaime idi. Onun çalar saat geç gitti çünkü geç saatlere kadar uyandı. Çok guicky giyinmiş var. onun kahvaltı iken, onun shirt.he bazı çay dökülen gömleğini değiştirdi ve evden ayrıldım. o otobüs durağına koşarak iken, düştü ve diz zarar. İnsanlar **** onu ed ve nihayet o tha otobüse bindim. O iş geldi, patronu onu aramakta olduğunu ve çok angry.Jaime dedi,''Üzgünüm oldu sir.I geç tekrar olmayacak,''her şeyi söyledim. Sonra oturdu ve warking başladı. öğle zamanda, kantin gitti. onun yiyeceğe tuz koyarak iken, kapak ve tuz bir sürü açtı onun öğle yemeği üzerine döktü. O çünkü çok akşam salfy.In yemek olamazdı, o cumhurbaşkanlığından ayrıldı. O sokak onun arkadaşı Marion, gördüm''sen mutsuz jaime bakmak boyunca wolking oldu. wrang oldu bir şey mi? ''Daima smilled''Evet''dedi,''Bu hayatımın en kötü günü.
  • kül kedisi

kül kedisi Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    Hangİsİ sana daha uygun gelİrse..=)
  • Sayfayı Paylaş