Arkadaşlar yardım lazım ...

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde canberk1881 tarafından paylaşıldı.

 1. canberk1881

  canberk1881 Üye

  Katılım:
  14 Şubat 2010
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar cumhuriyet hakkında duygularımızı nasıl o kadar emekle kurulduğunu anlatan bir kompozisyon yazabilirseniz sevinirim çok lazım ...

  Not : CUMHURİYET

  Devleti idare edenlerin seçimle iş başına geldiği yönetim şekline cumhuriyet denir. . Dünyadaki devletlerin çoğu cumhuriyetle yönetilir. Cumhuriyetle yönetilen ülkelerde egemenlik milletindir. Millet, devleti yönetecek kişileri kendisi seçer. Böylece halk kendi kendini yönetmiş olur.

  Yurdumuz cumhuriyete Kurtuluş Savaşı’ndan sonra kavuştu. Önceleri devletimizin adı OSMANLI DEVLETİ idi. Devlet İdaresinde bütün yetki padişahın elindeydi. Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı’nda yenik sayıldı. Düşmanlar yurdumuza girdiler. Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Birçok yerde toplantılar yaptı. Hakkımızı “Ya istiklal, ya ölüm” parolası altında birleştirdi.23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Mustafa Kemal meclis başkanı seçildi. Ordumuz, İnönü Savaşlarını kazandı. Peşinden Sakarya Meydan Muhaberesi ile Başkomutanlık Meydan Savaşı’nı da zaferle noktaladık. Yunanlılarla ve Birinci Dünya Savaşı’nı da savaştığımız devletlerle 24 Temmuz 1923’te Lozan Barış Antlaşması imzaladık. Bütün dünya devletleri, Türkiye’nin bağımsız bir devlet olduğunu kabul ettiler. Yurdumuz yeniden egemenliğine kavuştu. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 29 Ekim 1923’te cumhuriyeti ilan etti. Devletimizin adı TÜRKİYE CUMHURİYETİ oldu. Atatürk ise, ilk cumhurbaşkanımız olarak göreve başladı.

  Cumhuriyet idaresinde devlet anayasaya uygun kanunlarla idare edildi. Kanunlar ise halkın seçtiği miller vekilleri yapar. Devlet başkanına CUMHURBAŞKANI denir.

  Halkı yöneten insanlar, seçimle iş başına gelirler. Halk, istediğini seçer, istemediğini seçmez. Seçilen kişiler halka karşı sorumludurlar. İşte bütün bunlardan dolayı cumhuriyet en iyi yönetim şeklidir.

  YAŞASIN CUMHURİYET!

  bunu yazmayın ...
 2. ayceNuR

  ayceNuR Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2010
  Mesajlar:
  701
  Beğenileri:
  867
  Ödül Puanları:
  0
  Cumhuriyeti korumak için içtenlikle çalışmalıyız. Yaşadığımız vatan için özveriden kaçınmamalı, Ulu Önder Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu bu cumhuriyeti yüceltmek için mücadele etmeliyiz. Biz birlik olur, dostumuzu ve düşmanımızı tanıyıp en ileri medeniyet seviyesine ulaşmaya çalışırsak, dünyadaki hiçbir güç bizi vatanımızdan ve cumhuriyetimizden ayıramaz.

  Her ağacın kurdunun özünden olduğu gerçeğini iyi bilenler, bizi bize düşürmek için elinden geleni ardına koymuyorlar. Muasır medeniyet seviyesine ulaşmak yolundaki koşumuza çelmeler takmak istiyorlar. Bu hedeflerine ulaşmak için bizi hedefsiz ve hafızasız bırakmak istiyorlar.

  Dünyanın yaşadığı değişim ve dönüşüm sürecini ağır bedeller ödemeden milli menfaatlerimiz ve milli hedeflerimize zarar getirmeden yaşayabilmek için iyi bir tarih şuuruna ve gücünü milletten alan bir vizyona sahip olmak zorundayız. Güçlü ve kalkınmış bir Türkiye, ancak vatanını seven, milli ve manevi değerleri özümsemiş, ilmin ve tekniğin imkanlarını kullanan gençler yetiştirmekle olur… Cumhuriyeti kurup bizlere emanet eden, vatan için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz…
  kuru bunu beğendi.
 3. ayceNuR

  ayceNuR Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2010
  Mesajlar:
  701
  Beğenileri:
  867
  Ödül Puanları:
  0
  İnşallah işine yarar

  Bir teşekkür yeter :)
  kuru bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş