Arü'de Üniversite - Sanayi İşbirliği Çalıştayı

Konu 'YÖK' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat Ergün ve YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'nın katılımlarıyla ilki İstanbul'da gerçekleştirilen ve Türkiye genelinde yapılan Üniversite-Sanayi İşbirliği Çalıştayı'nın son durağı Ardahan Üniversitesi oldu.

  Ardahan Üniversitesi'nin destekleri ve KOSGEB Kars Hizmet Merkez Müdürlüğü ile Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü işbirliğinde, 28 Aralık Cuma günü, ARÜ Aşık Zülali Konferans Salonu'nda, KOBİ Destek Programları ve Üniversite-Sanayi İşbirliği Çalıştayı gerçekleştirildi.

  Çalıştaya; Ardahan Vali Yardımcısı Kadir Taner Eser, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ardahan İl Müdürü Mehmet Kanyar, ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez ile beraberinde çok sayıda akademisyen, işadamı ve öğrenci katıldı.

  Programın açılış konuşmasını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ardahan İl Müdürü Mehmet Kanyar yaptı. Kanyar, gerçekleştirilen toplantılarla sanayinin önemli bir kısmını oluşturan KOBİ'lerin (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler) ve AR-GE (Araştırma ve Geliştirme) faaliyetlerinin üniversitelerde üretilen bilgi ile bütünleşmesinin ülkemiz sanayisine önemli katkısı olacağını söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı: "Üniversitelerin bilgi birikiminden ve yaptığı akademik çalışmalardan teknolojik gelişmelere katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Ortak çalışmaların uluslararası rekabetin artırılmasına fayda sağlanacağını düşünüyoruz. Sanayi ve üniversitenin birlikte yapacağı çok sayıda proje var. Bu projelerle yerel ve bölgesel ekonomi güçlü kazanımlar elde edecektir."

  "ÜNİVERSİTELER ÜZERİNDE YAŞADIKLARI TOPRAKLARIN SESİDİR"

  İkinci konuşmacı olarak kürsüye gelen ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez, 20. yüzyıl bilim ve teknolojinin altın çağı yakaladığını ve insan hayatında vazgeçilmez bir rahatlık yarattığını vurgulayarak: "Türkiye bilim alanında geleceğe hızlı adımlarla koşmaktadır. Türkiye, bilim, sanayi ve teknoloji alanında kurumlar arası işbirliğinin ve bilimsel faaliyetlerin artması ile önemli bir konuma gelmiştir. Üniversitelere kurumlar arası işbirliklerinde gereksinim duydukları insan gücünün yetiştirilmesinde büyük sorumluluklar düşmektedir. Üniversiteler üzerinde yaşadıkları toprakların sesidir" dedi.

  Üniversite - Sanayi işbirliğinin uzun zaman aldığına değinen Prof. Dr. Söylemez, sürecin iyi yönetilmesi gerektiğini bildirdi. Ardahan Üniversitesi'nin de yüklendiği misyonla bu topraklarda bilimin ve sanayinin gelişmesinde üzerine düşeni yaptığını ve yapmaya devam edeceğini vurgulayan Prof. Dr. Söylemez: "Üniversitemiz eğitim - öğretim faaliyetlerin yanında bilimsel araştırma merkezleri, laboratuvarları, arıcılık faaliyetleri ve öğrencilerine sağladığı iş imkanlarıyla ülkenin yarınlarına önemli katkılar sağlamaktadır" diyerek sözlerini tamamladı.

  ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez'in ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kars İl Müdürlüğü'nden Uzman Süleyman Bulut AR-GE faaliyetleri konusunda bir sunum yaptı. SANTEZ (Sanayi Tezleri Programı) ve AR-GE çalışmaları hakkında bilgiler veren Uzman Süleyman Bulut, programların amacının, ülkemizde nitelikli girişimciliğin özendirilmesi, yenilikçi teknolojik atılımları yüksek KOBİ'lerin geliştirilmesi ve eğitimli gençlerin iş hayatına kazandırılması olduğunu belirtti.

  Son olarak Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) konusunda sunumunu yapmak üzere kürsüye gelen Kars Hizmet Merkezi Uzmanı Cem Kızılgedik, KOSGEB'in işletmelerin rekabet güçlerini arttırmak, sanayi ile entegrasyonu güçlendirmek amacıyla kurulduğunu belirterek "KOSGEB Destekleri" adlı sunumunu yaptı.

  Alıntı

Sayfayı Paylaş