Aşık Veysel hakkında bilgi

Konu 'Edebiyat 9.Sınıf' bölümünde cewdet_kral tarafından paylaşıldı.

1. cewdet_kral

cewdet_kral Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar benim yarına ödevim var.Aşık Veysel hakkında bilgi gerekiyor.Şiirlerini nasıl yazdığı,Türk Edebiyatı şairlerinden olması vb. hakkında.Şimdiden teşekkür ediyorum yardımlarınızı bekliyorum...
  2. efsan

efsan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Arkadaşlar benim yarına ödevim var.Aşık Veysel hakkında bilgi gerekiyor.Şiirlerini nasıl yazdığı,Türk Edebiyatı şairlerinden olması vb. hakkında.Şimdiden teşekkür ediyorum yardımlarınızı bekliyorum...
    Genişletmek için tıkla...
    AŞIK VEYSEL

Genellikle saz çalıp, doğaçtan şiirler söyleyen yada halk öyküsü anlatan kişiye aşık yada halk şairi denir.Veysel'de böyle bir halk şairidir.
    Aşık Veysel Sivas'ın Sivrialan Köyü'nde doğdu.Gerçek adı Veysel ŞATIROĞLU'dur.Henüz 7 yaşındayken geçirdiği çiçek hastalığı yüzünden bir gözü görmez oldu.Sonra bir kaza sonucu öteki gözünü de yitirdi.Yakın çevreden gelen aşıkların çaldıkları sazın sesi ve türküler ilgisini çekince küçük yaşlarda saz çalmayı öğrendi.Önce ünlü halk ozanlarının şiirlerini çalıp söyledi.
    Türk diline katkılarından dolayı 1965'de TBMM tarafından aylık bağlanan Aşık Veysel 21 Mart 1973'de doğduğu köy olan Sivrialan'da vefat etti. Anısını yaşatmak amacıyla köyüne bir anıt dikildi ve bulunduğu ev müzeye dönüştürüldü.
    Aşık Veysel hemen hemen her şiirlerinde yalın bir dilin en yetkin örneklerini vermiştir.Şiirlerinde yaşamı aydınlık ve iyimser bir tavırla yorumlamıştır.Kimi şiirlerinde demokrasi ve yurt sevgisini, kimi şiirlerinde kardeşlik ve barış duygusunu işler

Güzelliğin on par-etmez
    Bu bendeki aşk olmazsa
    Eğlenecek yer bulamam
    Gönlümdeki köşk olmazsa

dörtlüğüyle başlıyan şiiri halk arasında yaygın olarak bilinen sevgi deyişlerinin biridir.

Bütün kusurunu toprak gizliyor.
    Merhem çalıp yaralarım düzlüyor
    Kolun açmış yollarımı gözlüyor
    Benim sadık yarim karatopraktır

gibi dizelerle insan-doğa bürünlüğü dile getiren ozanı duyarlılığını yansıtan en iyi örneklerder. Şiirlerini çeşitli baskıları yapılan"Dostlar beni hatırlasın"(1970) adlı kitapta toplanmıştır .

bir teşekkür yeter ..:)
    pLin ve cewdet_kral bunu beğendi.
  • cewdet_kral

cewdet_kral Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çok Teşekkürler ''efşan''.Çok işime yaradı saol.
  • efsan

efsan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    sevindim :)
    pLin bunu beğendi.
  • Sayfayı Paylaş