Aşırı uyumanın zararları nelerdir?

Konu 'Sağlıklı Yaşam' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

1. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113

Düzenli uyku sağlıklı bir yaşamın en önemli araçlarından biridir. Fakat ihtiyacımız olan uykunun fazlası ya da gereğinden az uyumamız bazı sağlık sorunlarını tetikliyor.

Aşırı Uyumanın Zararları

Fazla uyku beyindeki seratonine gibi bazı kimyasallar üzerinde etki yarattığı için baş ağrısına neden olabiliyor. Günde 9 saatten fazla uyuyan insanlarda kalp ve damar hastalıkları tetikleniyor. 23.00 ve 05.00 saatleri arasında melatonin hormonunun salgılanma vakti. Bu süreyi uykuda geçirdiğinizde hücreleriniz yenileniyor ve yaşlanmaya karşı savaş vermiş oluyorsunuz. Fazlası ise zararlı olabiliyor. Fazla uyku başta obezite olmak üzere psikolojik sorunlara da yol açıyor. Çünkü gereğinden fazla uyuyanların hormon dengelerinde oluşan değişme iştahı da tetikliyor. Orta yaşlı kadınların uyku sürelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Araştırmalara göre 9 saatten fazla uyuyan kadınlarda felç riski %70 'e kadar çıkabiliyor.
  2. Moderatör Barış

Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    1.458
    Ödül Puanları:
    113
    Daha az önce uyandım :D Ama çok uyumuyorum bence çünkü sabaha karşı yatıyorum. Uyku düzenim bozuk bu aralar.
  3. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Daha az önce uyandım :D Ama çok uyumuyorum bence çünkü sabaha karşı yatıyorum. Uyku düzenim bozuk bu aralar.
    Genişletmek için tıkla...
    Sabaha karşı 5 gibi olsa 9,5 saat uyumuş oluyorsunuz.
    Çok değil mi sizce? :)
  • Moderatör Barış

Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    1.458
    Ödül Puanları:
    113
    6 diyelim, 8.30 saat :D Ama 1 gibi kalkarım normalde, bugün en geç kalktığım gün oldu. Yani ortalama 7 küsür uyuyorum. :D
  • Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

6 diyelim, 8.30 saat :D Ama 1 gibi kalkarım normalde, bugün en geç kalktığım gün oldu. Yani ortalama 7 küsür uyuyorum. :D
    Genişletmek için tıkla...
    Bir şey diyemiyorum. : D
    Uyku birinin söylemesiyle azaltılacak bi şey değil zaten. İrade meselesi :} ​
    Moderatör Barış bunu beğendi.
  • Sayfayı Paylaş