Asit ve Bazlar

Konu 'Fen Bilgisi 8. Sınıf' bölümünde vivannia. tarafından paylaşıldı.

 1. vivannia.

  vivannia. Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  27
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  Asit ve bazların kullanım alanları ve özellikleri neler? Araştırdım ama, sadece asitleri buldum.
 2. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  BAZ

  Sodyum hidroksit(NaOH):

  Beyaz renkte nem çekici bir maddedir. Su da kolaylıkla çözünür ve yumuşak kaygan ve sabun hissi veren bir çözelti oluşturur. İnsan dokusuna kaşındırıcı bir etkisi vardır. Sodyum hidroksit, lâboratuvarda CO2 gibi asidik gazları yakalamak için kullanılır. Endüstride bir çok kimyasal maddenin yapımında, yapay ipek, sabun, kâğıt,boya, deterjan endüstrisinde ve petrol rafinelerinde kullanılır.

  Potasyum hidroksit(KOH):

  Endüstride arap sabunu üretiminde, pillerde elektrolit olarak ve gübre yapımında kullanılır.

  Kalsiyum hidroksit(Ca(OH)2):

  Beyaz bir toz olup, suda hamurumsu bir görünüş alır. Sönmemiş kirece su ilave edilmesiyle elde edilir. Kalsiyum hidroksit asidik gazların uzaklaştırılması, kireç ve çimento yapımı alanlarında kullanılır
  vivannia. bunu beğendi.
 3. vivannia.

  vivannia. Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  27
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Teşekküler. Başka bulan arkadaşlar varsa, koyarsanız çok güzel olur. :)
 4. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  Formik asit(HCOOH):

  Bakterilere küf ve mayalara etki eder. Mikrobik bozunmayı önlemek için gıdalarda koruyucu olarak kullanılır. Karınca salgısında bol miktarda bulunur.

  Asetik asit(CH3COOH):

  Sirke asidi olarak bilinir asetik asidin %5-8 lik çözeltisi sirke olarak kullanılır. Asetik asit bir çok ilaç ve endüstri maddesinin hazırlanmasında kullanılır. Tahriş edici kokuya sahip bir sıvıdır. Alüminyum asetat tuzu,taze kesilmiş yaralarda kan dindirici olarak kullanılır.

  Sorbik asit(HC6H7O2):

  Küf ve mayaların gelişmesine engel olur.Bu özelliğinden dolayı yiyeceklerde antimikrobik koruyucu olarak kullanılır. Kokusu,lezzeti yoktur.

  Sülfürik asit(H2SO4):

  Endüstride kullanılan en önemli asit ve dünyada en çok üretilen kimyasallardan biridir. SO2 kullanılarak Kontak Metodu denilen bir metotla üretilir. Endüstride bir çok alanda kullanılan bu asit,özellikle gübre üretiminde,amonyum sülfat üretiminde,patlayıcı yapımında,boya sanayiinde,petro kimya sanayiinde kullanılmaktadır.

  Benzoik asit(C6H5COOH):

  Beyaz renkli iğne ve yaprakçık görünümünde bir maddedir. Gıdalarda mikrobik bozunmayı önlemek için kullanılır. En çok kullanıldığı alanlar,meyve suyu,marmelat,reçel,gazlı içecekler,turşular,ketçap ve benzeri ürünlerdir. Benzoik asit,bir çok bitkinin yaprak,kabuk ve meyvelerinde bulunur. Benzoik asit,genellikle sodyum tuzu olarak kullanılır. İlave edildiği gıdanın tadını etkiler.

  Folik asit:

  Folik asit,yaşayan tüm hayvan ve bitki dokularında az da olsa bulunur. Folik asit en çok koyu yeşil yapraklı sebzeler ve gıda olarak kullanılan hayvanların böbrek ve karaciğerlerinde bulunur. Biftek,hububat,sebzeler,domates,peynir ve sütte az miktarda bulunur. Folik asit eksikliğinde vücutta anemi (kansızlık) ortaya çıkar.

  Hidrojen sülfür(H2S):

  Renksiz bir gazdır. Kokmuş yumurtayı andıran bir kokusu vardır.Çok zehirlidir. Uzun zaman solunduğunda insanı öldüre bilir. Havada seyrektik olarak bulunduğunda yorgunluk ve baş ağrısı yapar.

  Nitrik asit(HNO3):

  Nitrik asit,dinamit yapımında kullanılır. Nitrik asidin gliserin ile reaksiyonundan nitrogliserin meydana gelir. Ayrıca nitrik asit NH4NO3 içeren gübrelerin üretiminde kullanılır.

  Fosforik asit(H3PO4):

  Saf fosforik asit,renksiz kristaller halinde bir katıdır. Fosforik asit, en çok, fosfatlı gübrelerin yapımında ve ilaç endüstrisinde kullanılır.

  Hidroflorik asit(HF):

  Hidroflorik asit yüksek oktanlı benzin yapımında,sentetik kriyolit(Na3AlF6) imalatında kullanılır. Ayrıca hidroflorik asit, camların üzerine şekil yapmak için kullanılır. Bu iş için, önce cam eşya yüzeyi bir parafin tabakası ile kaplanır. Sonra parafinin üzerine bir çelik kalem ile istenen şekil çizilir. Bu çizgilere hidrojen flüorür gazı veya çözeltisi tatbik edilir. Camdaki parafinin temizlendikten sonra camda yalnız sabit şekiller kalır.

  Sodyum hidroksit(NaOH):

  Beyaz renkte nem çekici bir maddedir. Su da kolaylıkla çözünür ve yumuşak kaygan ve sabun hissi veren bir çözelti oluşturur. İnsan dokusuna kaşındırıcı bir etkisi vardır. Sodyum hidroksit, lâboratuvarda CO2 gibi asidik gazları yakalamak için kullanılır. Endüstride bir çok kimyasal maddenin yapımında, yapay ipek, sabun, kâğıt,boya, deterjan endüstrisinde ve petrol rafinelerinde kullanılır.

  Potasyum hidroksit(KOH):

  Endüstride arap sabunu üretiminde, pillerde elektrolit olarak ve gübre yapımında kullanılır.

  Kalsiyum hidroksit(Ca(OH)2):

  Beyaz bir toz olup, suda hamurumsu bir görünüş alır. Sönmemiş kirece su ilave edilmesiyle elde edilir. Kalsiyum hidroksit asidik gazların uzaklaştırılması, kireç ve çimento yapımı alanlarında kullanılır.

  Amonyak(NH3):

  Renksiz, kendine özgü keskin kokusu olan bir gazdır. Sıvı amonyak özellikleri bakımından suya benzer, polar yapıdadır, hidrojen bağı yapar ve su gibi iyonlarına ayrışır. Amonyak,endüstride en çok azotlu gübrelerin ve nitrik asidin üretiminde başlangıç maddesi
  olarak kullanılır. Lâboratuvarlarda ise amonyak , zayıf baz olarak ve bir çok kimyasal maddenin elde edilmesinde kullanılır. Amonyak, bilhassa nitrik asit ve amonyum tuzları imalatında, üre, boya, ilaç ve plastik gibi organik madde imalatında kullanılır. Amonyak gazı, normal sıcaklıkta basınç uygulandığında kolaylıkla sıvılaşır. Oluşan bu sıvının buharlaşma ısısı yüksektir (327kkal/g). Bundan dolayı amonyak endüstride soğutucu olarak kullanılır.

  Hidrosiyanik asit(HCN):

  Tabiatta bulunan zehirlerin en kuvvetlisidir. HCN’ nin kokusu şeftali çekirdeği içi kokusuna benzer. Metreküpte 34 miligram HCN varlığında kokusu hissedilebilir. Öldürücü tesir hızı yaklaşık 16 dakikadır. Öldürücü dozu konsantrasyonuna bağlıdır.

  Laktik asit:

  Zeytine lezzet ve bileşenlerinin salamuraya geçişini sağlıyor.

  Probiyonik asit:

  Peynirde,ekmek ve unlu mamullerinde rop hastalığına karşı, küflere karşı etkili bir asittir.

  Malik asit:

  Hafif ekşimsidir. Asitliği düzenlemek için kullanılır. suda çözünürlüğü yüksektir.

  Tartarik asit:

  Çözünürlüğü yüksek bir asittir. Asitlik ve tat için kullanılır. Üzümde bulunur.


  Günlük hayatta karşılaştığımız maddelerden bir kısmı asit ve baz içerir. Asit ve bazlar her zaman evimizde bulundurduğumuz bazı mamullerin içinde bulunur. Şimdi bu mamullerin içinde bulunan asit ve bazları sırasıyla aşağıda gösterelim.  Şampuan:

  Ammonium laureth sulfate. Sodyum citrate.

  Sodium chloride. Ammonium lauryl sulfate.

  Ammonium xylenesulfanete.


  Sitrik asit.

  Hydrogenated polydecene. Disodium EDTA.


  Terasodium EDTA.


  Diş macunu:

  Kalsiyum karbonat. Sodium monofluorophosphate.

  Sodium lauryl sulfate. Sodium carrageenan.

  Sodium silicate.


  Saç spreyi:

  Cetrimonium chloride. Laktik asit.

  Stearalkonium chloride. Palmitik asit.

  Salicylic asit.


  Sabun:

  Sodium cocoly ısethionate. Coconut asit.

  Stearic asit. Sodium ısethionate.

  Sodium tallowate. Sodium stearete.

  Sodium polm kernelate. Sodium chloride.

  Trisodium EDTA


  Cilt bakım kremi:

  Sodium cetearyl sulfate. Sodium carbomer.


  Tıraş köpüğü:

  Palmitik asit. Vitamin hapı:Sorbik asit. Sitrik asit anhidr.

  Potasyum klorür. Sodyum silikat. Folik asit.
  Stearic asit.
  Ketçap:

  Askorbik asit. Potasyum sorbat. Sodyum benzoat.


  Mayonez:

  Sorbik asit.


  Kola:

  İnorganik asitliği düzenleyici H3PO4 Fosforik asit


  Margarin:

  Sitrik asit. Potasyum sorbat.


  Limon sosu:

  Sitrik asit. Askorbik asit.


  Kabartma tozu:

  Stabilizor(sodyum asit pirofosfat E450) .  Yiyecek ve içeceklerimize bulunan asitlerin yenilip içilmesinde bir mahsur yokken suni olarak elde edilen asitlerin yenilip içilmesi tehlike arz eder. Simdi sağlığımız için zararlı olan asitleri inceleyelim.

  E-230 Sorbik asit: Vitamin B12’yi yok ediyor.

  E-250 sodyum nirit, E251 Sodyum nitrat : Kalp damar hastalıkları.(tüm sosis ve salamlarda.)

  E-120 Karminik asit: nörolojik hastalıklar.

  E-330 sitrik asit: En tehlikeli kanserojen etki maddesi olup ne yazık ki bir çok hazır gıdada bulunuyor.(gofret, meyve suları, bazı hazır çorbalar,teneke konserve turşular, bazı hazır yaprak sarmaları,bazı şekerlemeler.)

  E-300 Askorbik asit : Kanserojen etki maddesi. (bazı portakal sulu içeceklerde.)
  vivannia. bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş