Astroloji ve Tarihçesi

Konu 'Astroloji' bölümünde Özlem tarafından paylaşıldı.

 1. Özlem

  Özlem Bu ülke sizi de unuttu(!) - SOMA Özel Üye

  Katılım:
  15 Ekim 2009
  Mesajlar:
  4.040
  Beğenileri:
  3.106
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Konya

  Astroloji

  Astroloji, gezegen ve yıldızların insanların üzerindeki etkisini yorumlayan bir bilim dalıdır. İnsanoğlunun yazılı tarihinin başından beri var olan astroloji bilimlerin en eskisidir.
  Astroloji kader değildir, herşey insanın kendi elindedir. Astroloji dönemleri inceler, fırsat alanlarını, şanslı zamanları, doğum haritanızda sizi kısıtlayan, zorlayan alanları, gecikmeleri gösterir. Sonuçta nasıl hareket edeceğiniz, neler yapacağınız hepsi sizin iradeniz içindedir. Gezegenlerin iyi açılar yaptığı şanslı dönemlerde, hiçbir şey yapmadan oturursanız bu fırsatları kaçırabilirsiniz. Aynı şekilde gezegenlerin zorlayıcı etkiler yaptığı dönemlerde gerekli gayret ve azmi gösterirseniz tüm zorlukları aşabilir, farkında bile olmadığınız içinizdeki gücü ortaya çıkarabilirsiniz.

  Tarihçe

  Astroloji insanlık tarihi kadar eskidir.Tarihçilerin araştırmalarına göre farklı uygarlıklar birbirlerinden bağımsız olarak astroloji ile ilgilenmişlerdir. Aşağı yukarı bütün büyük uygarlıklar astroloji ile ilgilendiklerini açıklayan kanıtlar bırakmışlardır. Babil, Mısır, Hint, Çin, Maya, Yunan, Roma ve Arap uygarlıkları bunlar arasındadır. İlk astrologların kimler olduklarını bilmiyoruz, fakat bulduklarını ilk kaydeden Kaldeliler'dir. M.Ö. 3000 yılında Kaldeliler (şimdiki Irak) astrolojinin bilinen en özgün şekillerinden birini ortaya çıkarmışlardır. Bazı uzmanlar astrolojiye ait ilk kayıtların M.Ö. 5800 yılına kadar gittiğini belirtiyorlar. Maya uygarlığı, Hindistan ve Çin M.Ö. 2000 yılında astroloji bilimini kullanıyorlardı. Pitagoras ve Plato'nun yazılarında M.Ö. 500 yıllarında eski Yunanlılarda astrolojinin varlığından bahsedilmektedir. Kuzey Afrika'daki ve Doğu Akdeniz'deki Araplar da M.S. 8. yüzyılda astrolojiyi kullanıyorlardı. M.S. (805-85) yılları arasında yaşamış olan Albumasur ya da diğer adıyla Abu Maaschar'ın yazmış olduğu "Introductorium in Astronomiam" adlı eserle astroloji orta çağda yeniden önem kazanmıştır.
  Zodyak yani burçlar kuşağı ilk astrolojik kayıtlarda şimdikinden biraz daha farklı idi. M.S. 180 yılında büyük Yunan matematikçi ve astronom Ptolemy tarafından bugünkü şekline getirilmiştir. Bu yüzyılda ise Carl Jung astroloji hakkında yazılar yazmış, insan kişiliği ve motivasyonu hakkındaki çalışmalarında astrolojiden faydalanmıştır.

  Kaynak : astrolojist.com
 2. Özlem

  Özlem Bu ülke sizi de unuttu(!) - SOMA Özel Üye

  Katılım:
  15 Ekim 2009
  Mesajlar:
  4.040
  Beğenileri:
  3.106
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Konya
  Yıldızlar

  Aşağıdaki gezegenlerin hepsinin günlük hayatımızda önemli bir yeri vardır. Her burcun kendi yöneticisi olan bir gezegeni vardır. Ayrıca tüm gezegenler diğer burçlardan geçiş yaparken belirli özellikler verirler.
  • Güneş
  • Merkür
  • Mars
  • Satürn
  • Neptün
  • Ay
  • Venüs
  • Jüpiter
  • Uranüs
  • Pluto
  GÜNEŞ: Canlılık; birey olma duygusu; yaratıcı enerji, iç kişiliğin yayılması (ruhun ayak uydurması); temel değerler
  Var olma ve yaratma isteği
  Fark edilme ve kendini ifade etme ihtiyacı

  MERKÜR: İletişim; bilinçli akıl (örneğin:; mantık veya rasyonel akıl)
  Başkalarının algılarının ve akılılığının beceri veya konuşma vasıtası ile ifade edilmesi isteği
  Diğerleri ile iletişim kurma ihtiyacı; öğrenme ihtiyacı

  MARS: İstek; ileri hareket; inisiyatif; fiziksel enerji; yönlendirme
  Hakkını savunma ve girişimde bulunma isteği; cinsi istek; kararlı hareket etme isteği
  İstekleri gerçekleştirme ihtiyacı; fiziksel ve cinsel heyecan ihtiyacı

  SATÜRN: Küçülme; çaba
  Kendi yapısını ve bütünlüğünü savunma isteği; maddi başarılar ile güvenlik isteği
  Sosyal kabul ihtiyacı; kendi kaynaklarına ve işine güvenme ihtiyacı

  NEPTÜN: Üstün özgürlük; bütünleştirme; egonun özgürlüğü
  Kendinin ve maddi dünyanın sınırlarından kaçma isteği
  Bütünlük ile bütünleşme ve yaşam ile teklik deneyimleme ihtiyacı

  AY: Tepki; alt bilince yatkınlık; kişiliğin hissedilmesi (kişisel imaj); şarta bağlı tepkiler
  İç desteği hissetme isteği; yerel ve duygusal güvenlik isteği
  Duygusal sakinlik ve ait olma duygusunu hissetme ihtiyacı; kendisini doğru hissetme ihtiyacı

  VENÜS: Duygusal olarak renklendirilmiş tatlar; değerler; kendinden vererek ve diğerlerinden alarak enerjinin değiştirilmesi; paylaşma
  Sosyal ve sevme isteği; etkilerin ifade edilmesi isteği; mutlu olma isteği
  Diğerlerine yakın olma ihtiyacı; rahat ve uyum hissetme ihtiyacı; kendi duygularını verme ihtiyacı

  JÜPİTER: Genişleme; zarafet
  Daha geniş bir düzende hareket etme veya kendinden daha üstün bir şeye kendini bağlama isteği
  Yaşamda ve kendinde inanç, güven ve rahatlık ihtiyacı; kendini geliştirme ihtiyacı

  URANÜS: Bireysel özgürlük; egonun özgürlüğü
  Ayrım, orijinallik ve geleneklerden bağımsızlık isteği
  Çekinmeden değişim, heyecan ve ifade edebilme ihtiyacı

  PLUTO: Dönüşüm; değişim; eleme
  Yeniden doğuş isteği; deneyimin çekirdeğine ulaşma isteği
  Kendini arındırma ihtiyacı; acıyla eskiden kurtulma ihtiyacı

 3. Özlem

  Özlem Bu ülke sizi de unuttu(!) - SOMA Özel Üye

  Katılım:
  15 Ekim 2009
  Mesajlar:
  4.040
  Beğenileri:
  3.106
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Konya
  Evler

  [​IMG]
  Her gezegen on iki takım yıldızı (zodyaktaki on iki burç) arasında yol alırken, her burca ait on iki evden birinden geçer. Her ev hayatın farklı alanlarını yönetir; ilişkiler, evlilik, çocuklar, kariyer, iş arkadaşları, öğrenim, seyahat, ve yuva. Hatta bir tanesi benliğinizi ve dış görünüşünüzü yönetir. Doğduğunuz an gezegenler özel bir şekilde dizilmiş ve hepsi farklı evlerde yerlerini almışlardır. Gezegenlerin ve evlerin bu dizilimine "doğum horoskopu" denir; nerede ise parmak iziniz kadar size özeldir.
  Doğum horoskopunuzda bazı evler dolu, bazıları ise boş olabilir. Bu da, toplam sekiz gezegen artı Güneş ve Ay olduğu için bütün evler dolu olmayacaktır. Bazı evler boş olsa bile bir şey fark etmez. Herkesin -zorlayıcı gezegen enerjisi taşımayan- en az bir boş evi vardır.
  Unutmayın ki, gezegenler Güneş etrafında dönerken sürekli bu evlerin içinden geçerler. Doğum horoskopunuzda boş olan bir ev bugün çok dolu olabilir.

  [​IMG]
  Birinci ev sizi başkalarından farklı kılan özellikleri belirler:
  Nasıl göründüğünüz, kişiliğiniz, motivasyonlarınız, amaçlarınız ve öncelikleriniz gibi. Egonuzu, doğal eğilimlerinizi, kendizi dış dünyaya tanıtma şeklinizi, enerji, canlılık ve derin arzularınızı kapsar.
  Birinci ev, altıncı evle beraber göz önüne alındığı zaman sağlık ve zindeliğinizi de yansıtır. Yeni ve önemli eğilimler ve dönemler için birinci eve bakarız. Birinci ev, arzularınız çok özel olduğu için bir astrolog tarafından okunması en zor evdir. Aynı zamanda irade gücünüzü, bireyselliğinizi ve kararlılığınızı yönetir.
  Birinci ev, doğum anınızda ufukta yükselen burcu gösterir, buna aynı zamanda yükselen burç denir. Yükselen burcunuzu bulmanın tek yolu doğum tarihi, saati ve yeri ile birlikte doğum horoskopunuzu çıkartmanız gerekiyor.
  Birinci evinizdeki burç yani yükselen burcunuz, doğal olarak dışarı vurduğunuz özellikleri gösterir. Bu, aynı burçtaki kişilerin neden tamamen birbirine benzemediğini açıklar: Çoğumuz Güneş ve yükselen burçların karışımıyız.
  Yükselen burcunuzu öğrendikten sonra, yorumlar ve kişilik özellikleri için hem Güneş hem de yükselen burcunuzu okumalısınız; ikisi birden daha kesin bir tablo çizecektir.
  Birinci ev; girişimci, enerjik Mars ve Zodyak'ın ilk burcu bireysel Koç tarafından yönetilir.

  [​IMG]
  İkinci ev çalışarak elde ettiğiniz kazancı, finansal yükümlülükleri ve sahip olduğunuz maddi varlıkları yönetir. Maddi kazanç ve kayıplar bu ev tarafından belirlenir. Aynı zamanda güvenlik duygunuz ve özgüveniniz de bu ev tarafından yönetilir.
  Bu ev aşk ve para gezegeni Venüs ile pratik ve dengeli Boğa burcu tarafından yönetilir.

  [​IMG]
  Üçüncü ev akıl ve zekayı yönetir. Problemlere nasıl yaklaştığınızı ve analiz ettiğinizi, bilgiyi nasıl değerlendirdiğinizi belirler. Temel olarak öğrenme ve iletişim becerinizi yönlendirir. Bu ev yazı, konuşma, editörlük, düşünme, okuma ve araştırma yetenekleri ile ilgilidir. Öğrenme isteğinizi ve yeteneğinizi kapsar; karşınıza eğitim fırsatları çıkarır. Kişi bu evin etkisi altında iken yabancı dil öğrenebilir veya öğretmen olabilir. Üçüncü evin diğer konuları: anlaşma ve kontrat hazırlamak, fikir ve teklifleri sunmak, ticaret, satış, pazarlama, halkla ilişkiler ve tanıtımdır.
  Bu ev oturduğunuz mahalleyi, kısa mesafe yolculukları, ulaşım ve nakliyeyi kapsar.
  Üçüncü ev aynı zamanda temel eğitimi (anaokuldan, liseye kadar), kardeş, kuzen ve komşularınızla olan ilişkilerinizi ve son olarak da çocukluk deneyimlerinizi nasıl algıladığınızı yönetir.
  Bu ev zeki ve iletişimci Merkür ve çok yönlü İkizler burcu tarafından yönetilir.

  [​IMG]
  Dördüncü ev yuvanızdır, görünüşü, yeri ve bu alanı kiminle paylaştığınızla ilgilidir. Evinize gelen misafirler, evinizde tamirat ve yenilikleri yapan ya da çimlerinizi kesen kişi veya bebek bakıcıları da bu eve dahildir. Aynı zamanda ev aile huzurunu bozan bireyleri yönetir.
  Aile yaşamı, ev satın alma ya da satma veya kiralama gibi emlakla ilgili tüm işler dördüncü evle ilgilidir. Bu ev, hayatınızın temel taşları olan ebeveynlerinizi ve onlarla olan ilişkinizi yönetir. Son olarak da dördüncü ev hayatınızın ileri döneminde sahip olacağınız yaşam tarzınızı belirler, zira dördüncü ev mecazi anlamda günün sonu demektir.
  Dördüncü ev duygusal Yengeç ve Ay tarafından yönetilir.

  [​IMG]
  Aşk hayatınız, romantizm, eğlence ve zevk beşinci evle ilgilidir. Çocuklar, hamilelik ve doğumu da yönetir. Bu ev aynı zamanda yaratıcılık, yeni fikirler, hobi ve sporu yönetir. Sosyal olaylar, boş zamanlarda yapılan tüm işleri kapsar. Şans ve spekülasyonla ilgili şeyler, kumar ve borsa yatırımları da beşinci ev tarafından yönetilir.
  Bu ev yaratıcı Aslan ve eğlenceli, yaşam veren Güneş tarafından yönetilir.

  [​IMG]
  Altıncı evin durumu, günlük işlerinizi ve bu işleri yaparken kullandığınız metodları gösterir. Bu evle kesişen burç, işinizi ve iş yerinizdeki genel ortamı tarif eder. Bu ev, evde ya da işte sizin altınızda çalışan insanları yönetir.
  Bu ev, sağlıklı kalmak için bilinçli olarak yaptıklarımızı ve aldığımız önlemleri yönetir. (Unutmayın ki, birinci ev genel enerji ve zindelik seviyesi anlamında sağlığınızı yönetir, o yüzden her iki ev de birden dikkate alınmalıdır[​IMG] Diyet, egzersiz ve form tutmak aynı zamanda check-uplar ve dişçi ziyaretleri de altıncı ev ile ilgilidir.
  Son olarak da evde beslenen tüm evcil ve küçük hayvanları kapsar.
  Altıncı ev, zeki, bilgi toplayan Merkür ve titiz, servise dönük Başak burcu tarafından yönetilir.

  [​IMG]
  Yedinci ev, evlilik, iş ortaklıkları ve iki taraf ya da kişi arasında resmi anlaşma ile bağlı olunan birliktelikleri yönetir. İki taraf ya da kişi arasındaki bu anlaşma yazılı veya sözlü olabilir.

  Bu ev, hem anlaşmaya varılmasını, hem de anlaşmazlık durumunu kapsar. Size karşı olanlar, düşmanlar, rakipler ve aynı zamanda en sadık yandaşlarınız da bu evin kapsamı içindedir.
  Bu ev aynı zamanda sizin için çalışan uzman ve profesyonelleri yönetir: avukat, ajans veya sizi temsil eden ya da sizinle işbirliği yapan diğer kişiler.
  Çoğu kişi için yedinci ev, evlilik ortağının statüsünün en belirgin işaretidir. Bu ev, hayatınızdaki önemli kişiden en çok ne beklediğinizi ve aranızdaki ilişkiyi tarif eder.
  Unutmayalım ki romantik aşk beşinci ev tarafından yansıtılır ama bir kez bağlılık sözü verildi ise ilişki yedinci eve taşınır.
  Yedinci ev nazik, seçkin Venüs ve ortaklık burcu Terazi tarafından yönetilir.

  [​IMG]
  Bu ev yeniden doğuş, yenilenme ve enerjinin dönüşümü ile ilgilidir. Ortak para konuları da sekizinci ev kapsamındadır. (Eskiler parayı yoğunlaşmış bir enerji türü olarak görürlerdi Bu evin finansal konuları sizin her ay çalışarak kazandığınız geliri kapsamaz (bu ikinci evle ilgilidir), ama sizin başkalarına ya da başkalarının size ödemekle yükümlü olduğu para ile ilgilidir. Ödül, hediye, miras, vergi ödemeleri ve iadeleri, prim, komisyon, telif, nafaka, ipotek, kredi, borç, yatırım sermayesi ve benzer ödemeler sekizinci ev tarafından yönetilir.

  Büyük bir fikrinizi finanse etmek için paraya ihtiyacınız olduğu zaman, başarılı olma şansınız bu evle ilgilidir. Bu ev aynı zamanda partnerinizin maddi durumunu gösterir.
  Hediyeler ve her çeşit para alışverişi bu evin içindedir. Fiziksel aşk, cinsellik ve üreme de bu evin konusudur. (Astrolojide beşinci ev aşk, yedinci ev evlilik, sekizinci ev ise sekstir- hepsi farklı evlerdedir[​IMG] Spiritüel, sezgisel hatta telepatik deneyimler bu evin içinde yer alır (on ikinci evin yanısıra). Son olarak bu ev, bitişleri ve geride bırakılması gereken şeyleri yönetir. Onun gibi ameliyat de sekizinci eve girer.
  Bu ev Mars ve yoğun Akrep burcu tarafından yönetilir. Yardımcı yöneticisi ise katalizör gezegen Pluto'dur.

  [​IMG]
  Bu ev bizi büyük ve cesur düşünmeye ve geleceği en geniş kapsamı ile dikkate almaya teşvik eder. Dokuzuncu evin sunduklarından tam anlamı ile yararlanabilmek için belirli bir hazırlık dönemi gerekir. Uzak mesafe yolculuklar, uluslararası ticaret, yabancı ülkelerdeki insanlarla haberleşme ve ilişkiler, uzak akrabalar ve yüksek eğitim bu önemli ev tarafından yönetilir.
  Her konudaki tavrınızı ve bakış açınızı, ahlak ve etik dahil karmaşık konuları anlama çabalarınızı yönetir. Bu ev felsefe, din, yayımcılık, hukuki ve akademik konularla ilgili tartışmaları yönetir. Zihinsel keşifleri ve zihnin yüksek seviyesini vurgular.
  Dokuzuncu ev şanslı Jüpiter'in yanısıra, felsefi ve akademik Yay burcu tarafından yönetilir.

  [​IMG]
  Bu güçlü ev, şöhret, terfi, onur, kariyer ödülleri ve mesleki fırsatlar, ün ve aynı zamanda toplumdaki statünüzü yönetir. Yıldız haritanızın en tepe noktasında yer alan bu evin (ve birinci evin) bulunduğu burç mesleğinizi ve başarılı olduğunuz alanları gösterir.
  Onuncu ev aynı zamanda mesleki imajınızı simgeler. Bu ev yargıçları, yüksek seviyedeki etkin kişileri ve devlet memurlarını kapsar ve bu kişilerin size nasıl yardımcı olacaklarını gösterir.
  Onuncu ev çalışkan, ciddi Satürn ve Oğlak burcu tarafından yönetilir.

  [​IMG]
  Arkadaşlık ve tüm platonik ilişkiler, herhangi bir grup ya da kulüp üyeliği on birinci evin yönetimi altındadır. Bir ticaret fuarına katılmak ya da lunaparka gitmek ya da ortak bir amaç için insanların biraraya toplandığı herhangi bir yer- on birinci evin aktiviteleri arasındadır. Bu anlamda, sıradan bir nedenle yapılan birlik, dernek ve çevre oluşturma çabaları bile bu evle ilgilidir.
  Bu ev işvereninizin finansal durumu ile ilgili ipuçları verir. En çok kazanç sağlayacağınız alanları gösterebilir. Bu ev insani nedenlerle yapılan yardımları, toplumda düzelmesi gereken hastalıkları ve haksızlıkları yönetir.
  Son olarak dilek ve umutlarla ilgili olan bu sihirli ev, rüyaların ve hayallerin gerçek olduğu yerdir. Kulağa fazla abartılı gelmiş olabilir ama bu evde meydana gelen önemli bir etki olduğu zaman hoş bir sürprizle karşılaşabilirsiniz!
  On birinci ev yaratıcı, bilimsel Uranüs ve kendine özgü Kova burcu tarafından yönetilir.

  [​IMG]
  On ikinci ev bilinçaltını, rüyaları, hayalleri, sezgi, içgüdü ve sırları yönetir. Aslında tüm gizli, perde arkası aktiviteleri ve anlaşmaları yönetir.
  Psikoterapi ve telepatik fenomenler de bu eve düşer. Bu evde oluşan aktivite sezgilerimizi ve içgüdülerimizi artırır. Kendimize zarar verdiğimiz her şey bu evle bağlantılıdır. Dinlenme, uzun dönemlerin sonuna gelmeyi ve ayrıca kısıtlı kaldığımız hastane, yaşlılar evi ve hatta hapishane gibi yerleri yönetir.
  Kendimizi iyileştirdiğimiz yer de bu evdir. Aynı zamanda kendini feda etmeyi, içten içe acı çekmeyi, kısıtlanmayı ve gizli düşmanları yönetir. Son olarak, yardımseverliği özellikle birebir yardımda bulunmayı yönetir.
  Az bilinen bir gerçek de büyük hayvanların on ikinci eve düştüğüdür.
  On ikinci ev spiritüel, fedakar Neptün ve merhametli Balık tarafından yönetilir.
 4. Özlem

  Özlem Bu ülke sizi de unuttu(!) - SOMA Özel Üye

  Katılım:
  15 Ekim 2009
  Mesajlar:
  4.040
  Beğenileri:
  3.106
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Konya
  Elementler

  [​IMG]
  Burçlar dört gruba ayrılmıştır: Ateş, toprak, hava ve su. Her grupta üç burç bulunur. Hangi gruba ait olduğunuzu bilerek temel kişilik özelliklerinizi ve tanıdığınız insanları daha iyi anlayabilirsiniz.
  - Ateş burçları Koç, Aslan ve Yay'dır. Ateşin özelliği enerjik, hevesli ve pozitif olmasıdır.
  - Toprak burçları Boğa, Başak ve Oğlak'tır. Toprağın özelliği de pratik, sakin ve negatif olmasıdır.
  - Hava burçları İkizler, Terazi ve Kova'dır. Havanın özelliği, konuşkan, akıllı ve pozitif olmasıdır.
  - Su burçları Yengeç, Akrep ve Balık'tır. Suyun özelliği ise etkileyici, duygusal ve negatif olmasıdır.
  [​IMG]
  Koç 21 Mart - 20 Nisan
  Aslan 23 Temmuz - 23 Ağustos
  Yay 23 Kasım - 21 Aralık
  Ateş burçları çok canlı ve güçlüdürler. Son derece yaratıcı, hevesli ve enerjik olurlar . Yeni fikir ve kavramlarla oynamayı sevdikleri için her konuda yeni akımlar getirebilirler. Doğuştan liderdirler, güçlü karizmaları ve ışıltılı karakterleri ile insanları kendilerine çekerler. Yüksek idealleri, geniş görüş açıları, tutkuları ve "herşeyi yapabilirim" iddiaları ile ilham verici ve etkileyicidirler.
  Ateş burçları son derece cesaretli, girişken oldukları için canlılığı ve hayat gücünü yönetirler. Kuvvetli egoları ile ilgi merkezi olurlar. Özgürlüklerine ve bireyselliklerine çok düşkündürler ve baskıya dayanamazlar.
  Koç
  Zodyak'ın ilk burcudur ve yukarda saydığımız özellikleri kusursuz bir şekilde yansıtır. En girişimci burçtur. Yeni başlangıçları, fikir ve yöntemleri harekete geçirir. İş hayatı ve askerlik Koç burcunun oyun alanı sayılır.
  Aslan burcu, ateş grubu özelliklerini yaratıcı ve kültürel alanlarda gösterir. Yetenekli ressamların, oyun yazarlarının, oyuncuların ve tasarımcıların burcudur. İşleri ne olursa olsun Aslan'lar yaptıkları işe kendi damgalarını vururlar ve hepsinde biraz gösteriş vardır.
  Yay burcu ise ateş enerjisini uluslararası, eğitim, araştırma, seyahat ve akademisyenliğe yöneltir. Tarihsel bilgileri toplar, korur, sentez yapar ve bu yüzden de biraz filozoftur.

  [​IMG]
  Boğa 21 Nisan - 21 Mayıs
  Başak 24 Ağustos - 22 Eylül
  Oğlak 23 Aralık - 19 Ocak
  Toprak burçları biçim verir, altyapı kurar ve meydana getirir. Zodyak'ın üreticileridir ve olayları gerçekleştirirler. Kendilerinin ya da yakınlarının rüyalarını gerçekleştirirler. Çizim yapmaktan bütçe çıkarmaya, iş programından, iş akışına ve zamanında bitirmeye kadar bir işin tüm evrelerini iyi kavrar ve yaparlar. Kendilerini yaptıkları işe adayan, sorumluluk sahibi kişilerdir. Başarılarının büyük bir bölümünü pratik olmalarına ve ellerindeki kaynakları iyi kullanmalarına borçludurlar. Gerçekçidirler ve kavrama yetenekleri gelişmiştir. Son derece dakiktirler ve zamanlamaları iyidir. Sadık, sabırlı ve dengelidirler. Tedbirli, tutucu bir kişiliğe sahip oldukları için ani kararlar vermez, adımlarını düşünerek atarlar. Bu sayede para, zaman ve enerjilerini boşa harcamazlar. Uzun vadeli planlar yaparlar. Son derece hırslı, kararlı oluşları ve kuvvetli iradeleri ile istedikleri konularda çok başarılı olurlar.
  Boğa burcu toprak grubu özelliklerini sahip olduğu şeyler ile ve güvenlik arayışı ile gösterir. Boğa burcunun duyarlı ve maddeye düşkün yapısı onları çok iyi müze yöneticileri yapar. Sanat eserlerini, değerli şeyleri toplamaya ve korumaya meraklıdır.
  Başak'taki toprak grubu özellikleri ise sağlık konularına düşkünlük şeklinde kendine gösterir. Bir çok doktor, biyolog Başak burcundandır. Başak burcu 6. evin yöneticisidir ve sağlık, günlük işler, servis konularını yönetir. Başka bir deyişle Başak'lar toprak grubu özelliklerini araştırma, düzenlilik, dakiklik ve çalışkanlıkları ile ortaya koyarlar. Yaptıkları işin en ince detayına kadar inip, kusursuz hale getirirler. Başak'lardan büyük yazarlar, yöneticiler, kütüphaneciler, muhasebeciler çıkar. Düzen ve dikkat isteyen işlerde kusursuzlardır.
  Oğlak burcu, toprak grubu özelliklerini devlette ve büyük işletmelerdeki hiyerarşideki konumu ile gösterir. Büyük firmalar ve devlet, düzen olmadığı takdirde büyük karmaşa olacağının bilincindedirler. Oğlak burcu emir-komuta zincirini iyi anlar ve hiyerarşiye saygı gösterir. Bu yüzden de büyük kuruluşlarda eninde sonunda yetki sahibi ve itibarlı kişiler olurlar. Oğlak burçları genellikle büyük şirketlerde bölüm başkanı ya da şirket yöneticileri olur.

  [​IMG]
  Yengeç 22 Haziran - 22 Temmuz
  Akrep 24 Ekim - 22 Kasım
  Balık 19 Şubat - 20 Mart
  Su bir çok şekilde bulunabilir. Sıvı, buhar, gaz ya da donmuş olabilir. Küçük bir su kabarcığı kadar masum ya da okyanustaki kabarmış bir dalga kadar vahşi olabilir.
  Herşeyi çok derinden hisseden su burçlarının içlerinde ihtiras fırtınaları esse bile dışarıya fazla bir şey belli etmezler. Sakin sular derin olur derler. Su burçları bir şeyi anlayıp çözmeye çalıştıkları zaman sessizleşip içlerine kapanırlar. Onları tanımak ve anlamak zaman içinde olacaktır. Kendilerini yavaş yavaş açarlar.
  Su burçları yoğun ve güçlü duygularını özenle korumaya çalışırlar. Aşık oldukları zaman bütün kalpleri ile severler ve çok bağlanırlar. Duygusal, romantik ve çok hassastırlar. Sezgileri çok güçlüdür ve sizin söylediklerinizden çok yüz ifadenizden, ses tonunuzdan,vücut dilinizden anlam çıkarırlar. Bu özellik Balık burcunda çok gelişmiştir. Su, temizler ve hayatın devam etmesini sağlar. Su, evrensel çözücüdür, maddeleri çözer ve onun özelliklerini alır. Su burcundan birine sorununuzu anlatın, kendi sorunu imiş gibi üstlenecektir. Sizi dikkatle dinler, duygularınızı hisseder, manevi destek olur ve iyi tavsiyelerde bulunur.
  Başkalarının dertlerini kendi dertleri gibi üstlenip üzülmekten ve devamlı fedakarlıklarda bulunmaktan yıpranırlar. Bu yüzden ara ara yalnız kalıp, toparlanmaya ihtiyaç duyarlar.
  Su grubu ruhu yönetir. Su sınırlanmayı sevmez, hayal gücü çok gelişmiştir ve çok yaratıcıdır. Resim, müzik, fotoğrafçılık, edebiyat ve dansta diğer insanlardan ilham alarak yaratırlar. Yaratıcılıkla ilgili işlerde, küçük işletmelerde, atölyelerde ya da kendi işlerinde çalışmaktan zevk alırlar.
  Keskin sezgileri ile finans alanında da çok başarılı olabilirler. Su burçları yakın ilişkilerde daha çok başarılıdırlar.
  Yengeç burcu, su grubunu özelliklerini ailesine ve yuvasına olan düşkünlüğü ile ortaya koyar. Ailesini besler, büyütür ve korur. Toplumları meydana getiren en ufak birim ailedir. İyi bir yuva kurucu olan Yengeç için en önemli şey eşi ve çocukları ile sevgisini paylaşmaktır.
  Akrep burcunu, insanlar arasındaki seksüel ve parasal ilişkiler çok ilgilendirir. Astrolojide 8. evin temsilcisi olan Akrep, doğumu, ölümü ve yeniden doğuşu temsil eder. Bu ev aynı zamanda başkalarının parasını temsil eder. Akrep'ler başkalarının parasını idare etmede çok beceriklidirler. Gizemli yapıları vardır ve kendileri hakkında ipucu vermezler.
  Balık sonuncu burçtur ve kendinden önce gelen bütün burçlardan bir özellik almıştır. Bu yüzden de bütün burçlarla iyi anlaşır. Manevi değerleri ağır basan Balık burcu diğer insanlara yardım eder. Kova genel anlamda insanlık için bir şeyler yaparken, Balık burcu birebir insanlara yardımcı olur. Başkalarına yardım etmek uğruna kendini feda edebilir. Balık burcu fedakarlık demektir ve yakınları için yapamayacağı fedakarlık yoktur.

  [​IMG]
  İkizler 22 Mayıs - 21 Haziran
  Terazi 23 Eylül - 23 Ekim
  Kova 21 Ocak - 18 Şubat
  Hava burçları düşünce alışverişi ve haberleşmeyi yönetir. Bunlar en entellektüel ve akıllı burçlardır. Meraklı, hareketli hava burçları devamlı yeni fikirlere açtırlar. Akılcı, çok yönlü, konuşkan, hızlı ve uyanık tiplerdir. Tatlılıkları ile her istediklerini yaptırmayı, becerileri ile de zor durumların üstesinden gelmeyi iyi bilirler. Bilgi toplamayı ve yaymayı seven sosyal kişilerdir. Hava burçları Zodyak'ın bilgi işlemcileridir. Bütün burçlar içinde en az duygusal olan ve en tarafsız burçlardır. Doğruya ve gerçeğe çok önem verirler.
  İkizler bütün hava burçları içinde en çok haberleşme ihtiyacı duyan burçtur ve biraz da gevezedir. Akıl yürütme yeteneği gelişmiştir. Analiz, sentez ve bilgi peşinde koşar. İkizler burcunun çoğunda yazı yazma yeteneği vardır. Bir çok İkizler haberci ya da gazetecidir, ya da olmak istiyordur. TV ve gazetelerin haber odaları, hava alanları, gece klüpleri gibi hareketli yerlerde bulunmaktan büyük zevk alır.
  Terazi burcu simgesi terazi gibi denge ve adalet için çabalar. Yargı sisteminde bir çok avukat, hakim ya da savcı Terazi burcudur. Güzel sanatlarla ilgili alanlarda da Terazi burçlarına rastlayabilirz. İkisinde de hak edilen orta noktayı bulmak oldukça zordur.
  Kova burcu hava burçları içinde icat kabiliyeti olan burçtur. Zekasını ve teknolojiyi birleştirerek insanlığın yaşam standardını yükseltmeye çalışır. Kova aynı zamanda kardeşliğin ve arkadaşlığın burcudur. Doğa bilimleri, teknoloji ve politika ile uğraşır. Kova burcu iyi yönde sosyal değişiklikler ister. 5. Özlem

  Özlem Bu ülke sizi de unuttu(!) - SOMA Özel Üye

  Katılım:
  15 Ekim 2009
  Mesajlar:
  4.040
  Beğenileri:
  3.106
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Konya
  [​IMG]

  Burçlar ayrıca "nitelikler" denilen gruplara ayrılır. Bu gruplar "öncü", "sabit" ve "değişken" olarak adlandırılır. Her grupta dört burç vardır. Öncü burçlar Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak'tır. Sabit burçlar Boğa, Aslan, Akrep ve Kova'dır. Değişken burçlar da İkizler, Başak, Yay ve Balık'tır. Yükselen burcunuzu da okumalısınız. Öncelikle hangi element olduğunuzu kontrol edip onu okuduktan sonra bu bölümü okursanız kendinizi ve tanıdığınız insanları daha iyi anlayarak daha çok bilgi edinmiş olursunuz.

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Bu burçların görevi mevsimleri başlatmaktır. Bu yüzden de hareketlidirler. Koç (bahar), Yengeç (yaz), Terazi (sonbahar), Oğlak (kış). Bu grup hareketi başlatma özelliğine sahiptir.

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Bu gruptaki burçlar öncü grubun başlattığı olayı gerçekleştirir ve devam ettirirler. Mevsimlerin ikinci ayıdır ve mevsimlerin devamlılığını sağlarlar. Boğa (ilkbahar), Aslan (yaz), Akrep (sonbahar), Kova (kış). İnanılmaz kararlılığa sahiptirler.

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Bu gruptaki burçlar her mevsimin sonuncu aylarıdır. Yeni mevsime hazırlık ve değişim zamanıdır. İkizler (ilkbahar sonu), Başak (yaz sonu), Yay (sonbahar sonu), Balık (kış sonu). Geçiş dönemindeki burçlar her duruma kolay uyum sağlarlar.

  [​IMG]
  Mevsimleri başlatan öncü burçlar, bulundukları toplumda lider konumundadırlar. biraz despot ve küstah olabilmelerine rağmen aynı zamanda yaratıcı, girişimci ve bağımsız ruhludurlar. hırslı, kararlı, yorulmak bilmeyen ve kendi kendilerini motive edebilen kişilerdir. bu gruptaki her burç bu genel özellikleri farklı şekillerde yansıtırlar.
  Koç burcu, öncü nitelik, ateş elementi
  Bu öncü ruhlu kişilik her konuda kendini göstermek ister. etrafındaki dünyayı keşfetmek ve yeni şeyler yaşamak arzusu içindedir. koç'un ateş özelliği ona sonsuz bir güven ve cesaret verir. Öncü nitelik ise yorulmak bilmeyen, huzursuz bir yapı ve değişiklik ihtiyacı verir. Koç burcu çok iddialıdır ve bulunduğu ortamda hemen dikkat çeker. Egzantrik Koç burcundan öğrenecek çok şey vardır. Bizi hiç durmadan ileriye ittirir.
  Yengeç Burcu, Öncü Nitelik, Su Elementi
  Yengeç burcu, insanların duygularını, farklı duygusal ortamları araştırır ve yaşar. Su burcu olan Yengeç, öncü burçlar arasında hırslarını ve bağımsızlık arzusunu en kurnazca dile getirendir. Yumuşak görüntüsüne rağmen öncü grubun tüm özellikleri aynı güçle, Yengeç' te de bulunmaktadır. Sık değişen duygulara sahip yengeç burcunun çok zengin bir iç dünyası vardır. yeniliklerden hoşlanmamasına rağmen gerektiği zaman değişiklikleri başlatıp kabullenebilir.
  Yengeç burcu, başka sadece balık burcunda bulunan yoğun bir şefkat ve merhamet duygusuna sahiptir. Derin iç dünyası yüzünden, hayatın iniş çıkışlarından pek çok insandan daha fazla etkilenir ve sevinci de acıyı da daha fazla hissederek, herhangi bir kişiden daha fazla acı çekebilir.
  Terazi burcu, öncü nitelik, hava elementi
  Terazi burcu harika bir arabulucudur. yeni insanları birbirleri ile tanıştırarak neşeli sosyal ortamlar yaratır. insanlarla sürekli bir arada olmayı seven terazi burcu tek başına kalınca ne yapacağını bilemez. ekip çalışmalarında ve ortaklıklarda harikalar yaratır. öncü grubun verdiği özelliklerle son derece aktif ve otoriter olan terazi, kendisi gibi başarılı insanlarla dostluklar kurup biraraya gelir. öncü grubun hükmedici özelliği terazi burcunun sevimli karakteri ile hoş bir şekilde birleştiği için herkesi parmağında oynatır.
  Oğlak burcu, öncü nitelik, toprak elementi
  Öncü gruptan olan oğlak burcu olayları başlattığı zaman sonuçları zaten kafasının içinde hazırdır. oğlak burcu toprak grubundan olduğu için amaçlarını planlı bir şekilde uygulamaya başlar, düşünerek hareket eder ve hiç bir zaman acele etmez. onu motive eden şey ise boğa burcu gibi para kazanmaktan çok toplum içinde tanınmaktır. oğlak burcu işi yüzünden saygı duyulmak ister. imzasını attığı her işi en iyi şekilde yapmak ister. kendisi nerede ise bir başak kadar yaptığı işe adar. lider olabilecekleri işlerde çalışmak, isim yapmak ve tanınmak ister. pratik oğlak burcu insanı, az para alsa da gösterişli bir yöneticilik pozisyonunu kabul eder. böyle bir sorumluluk alarak şimdi olmasa bile ileride çok para kazanacağını düşünür. yüksek mevkilerden birine ulaşmak isterseniz, mesela başbakanlıktan bir tanıdık gerekirse hemen oğlak burcunu arayın o mutlaka birilerini tanıyordur. zaten eninde sonunda oralara gelecektir.

  [​IMG]
  Değişiklikten hiç hoşlanmayan sabit burçların görevi, gerçekleştirmek, desteklemek, sürdürmek ve korumaktır. Zodyakta ki görevleri gelenekleri korumaktır. Sabit burçların dikkatlerini kolay dağıtamazsınız, hedeflerine kilitlenmişlerdir. Yeni durumlara kolay uyum sağlayamazlar, alışkanlıklarından vazgeçemezler ve inatçıdırlar. Aynı zamanda sabırlı, sebatlı, güvenilir, sadık, bağlı kişilerdir. Bir çok konuda sabit fikirlidirler ve esnek olamazlar ama bu özellikleri bazı durumlarda işe yarar. Bu gruptaki burçlar yukarıdaki özellikleri farklı şekillerde yansıtırlar.
  Boğa Burcu, Sabit Nitelik, Toprak Elementi
  Toprak burcu olan Boğa' nın sabit gruptan aldığı özellikler, kazandığını biriktirmeye, korumaya ve mal mülk sahibi olmaya yönlendirir. Duyarlı bir yapıya sahip Boğa değerli şeylere sahip olmak ister. Boğa burcu başkalarının eşya ve mal mülküne de kendisininmiş gibi aynı sorumlulukta koruyuculuk yapabilir. Güvenlikle ilgisi vardır ve sigortacılık Boğa'ya göredir. Sabırlı olmakla birlikte emeklerinin sonucunu bir an önce görmek ister. Bazı burçlar ünlü olmak, saygı görmek için çalışır, Boğa burcu ise emeklerinin karşılığında nakit para kazanmak için çalışır.
  Aslan Burcu, Sabit Nitelik, Ateş Elementi
  Ateş grubundan olan Aslan burcu sabit grubun özelliklerini yaratıcı ve sanatkar yapısı ile yansıtır. Herhangi bir fikri en görkemli şekilde Aslan burcu ortaya koyar. Ormanlar kralı Aslan' ın kendine sonsuz güveni sonucunda otoritesi her zaman ve her yerde geçerlidir.
  Akrep Burcu, Sabit Nitelik, Su Elementi
  Su grubundan Akrep burcunun görevi kendisinin ve başkalarının duygularını güçlendirmek ve kalıcı hale getirmektedir. Akrep burcunun amacı diğerlerinin bir karara varmasını, bu kararda kalmasını ve ilerlemesini sağlamaktadır. Kişiler arası ilişkilerde, satış işlerinde, pazarlıkta çok iyidirler. Kontrol etme isteği yüzünden kıskanç ve sahiplenici olabilir. Akrep burcundan bir çok insan iyi iken çok iyi ama kötüleşince korkunç tipler olabilirler. Akrep burcundan olan bir kişinin içinde büyük bir enerji kaynağı olduğunu hissedebilirsiniz. Onun fikrini değiştirmeniz nerede ise imkansızdır. Sabit gruptan aldığı özelliklerle çok inatçıdır. Yine bu özeliğinden dolayı sevdiklerine çok bağlıdır. Akrep burcu yoğun tutkularından dolayı çok büyüleyici olabilir.
  Kova Burcu, Sabit Nitelik, Hava Elementi
  Hava grubunun iletişimci özelliği ile sabit grubun kalıcı özelliği Kova' da birleşince, dostluklarının kalıcı olmasını sağlamıştır. Kova burcu arkadaşlarına çok önem verir ve arkadaşlığı ömür boyu sürer. Kova' nın doğal evi 11. evdir ve aynı zamanda birlikler, topluluklar, gruplar ve dernekler burcudur. Kova burcunun sabit nitelik taşıması bazılarını şaşırtabilir. Sabit nitelikler, Kova' da kendini düzenli işleyen bilimsel bir kafa yapısı, kesin sonuçlar alınan düzenli çalışmalar şeklinde gösterir. Kova burcu ileriye dönük olmakla birlikte Koç burcu gibi sabırsız ve ani çıkışlarla değil, planlı ve sistematik olarak atılımlar yapar. Kova dahilerin, icat ve buluşlar yapanların burcudur.

  [​IMG]
  Her mevsimin sonuncu burçlarıdır ve bir sonraki mevsime hazırlık yaparlar. Bu yüzden bu grubun insanları kolay uyum sağlayabilen, iletişimci, yerlerinde duramayan, değişikliğe ihtiyacı olan kişilerdir. Değişken burçlar fazla detaycı olduklarından bazen olayları bütün olarak algılayamazlar. Hemen her şeye çözüm bulabilen , becerikli burçlardır.
  İkizler Burcu, Değişken Nitelik, Hava Elementi
  İkizler zeki, entellektüel, hareketli bir burçtur. Sürekli yeni bilgi, haber ve fikir alışverişinde bulunmak ihtiyacını duyar. Fikir ve düşüncelerini başkalarıyla paylaşmak istediğinden, yalnızlıktan hiç hoşlanmaz ve çalan bir telefon bile onu çok mutlu eder. Kafası ışık hızı ile çalıştığından bir çok farklı bilgiyi farklı şekillerde bir araya getirebilir. Her zaman tarafsızdır, yeni elde ettiği bilgileri tarafsız olarak değerlendirir ve çok çabuk değişir. Her şeye kolay adapte olabildiği için bir çok konuda sorumluluklar alır ve fazla dağılır bu yüzden de işleri gecikebilir. Bir konuya konsantre olursa herkesin bir haftada bitirebildiği işi o bir günde bitirebilir.
  Başak Burcu, Değişken Nitelik, Toprak Elementi
  Başak burcu, İkizler'den daha pratik ve en az onun kadar akıllıdır. Başak insanı belli konulara (özellikle haberleşme kabiliyetini kullanabileceği) odaklanmak ister. Başak, İkizler gibi bir sürü konu ile ilgilenerek dağılmaz ama o da kendini detaylarda kaybeder. Hiç bir burç Başak kadar titiz, detaycı, dikkatli, dakik ve kusursuzluk peşinde değildir. Çalışkan Başak hep bir şeyler yapmak, üretken olmak ister ve yaptığı işi en iyi şekilde yapmak için çok çaba gösterir. Boşa zaman geçirdiği zaman kendini kötü hisseder. Bir Başak insanına rahatlayıp gevşemesi gerektiğini söyleseniz bile o bunu kolay kolay beceremez. Toprak burcu olan Başak' ın organize , karşılaştırma, ölçme, değer biçme ve kusursuz hale getirme yetenekleri çok gelişmiştir. Değişken burçtan olduğu için kesinlikle katı bir insan değildir. Kolay uyum sağlayabilen hatasını fark ettiği anda hemen vaz geçebilen bir kişidir. Bu özellikleri Başak burcunun görünüşünden belli olmayan özellikleridir.
  Yay Burcu, Değişken Nitelik, Ateş Elementi
  Yay burcu felsefe ve ruhsal dünya üzerine kafa patlatır. Değişken grubun insanları farklı kültürlerin ortak ve değişik özellikleri ile ilgilenirler. Ateş özelliği ise Yay' a macera ve keşif arzusu verir. İkizler burcu günlük hayatın detayları ile ilgilenirken, Yay burcu günlük olayların (geçmiş ve bugün) altında yatan ahlaki ve manevi değerleri inceler. Bütün değişken burçlar gibi Yay burcu da çok meraklıdır. Olayları başlatan, eylemci Ateş grubundan olduğu için, içlerinde en çok araştıran, keşfeden, varsayımlar üzerine kafa yoran, tartışmaları başlatan da kendisidir. Açık oturumları, panelleri, basın toplantılarını seyretmekten zevk alır. Bu değişken Ateş burcuna ayak uydurmak zordur ama buna değer.
  Balık Burcu, Değişken Nitelik, Su Elementi
  Balık burcu, değişken gruptan aldığı özellikleri etrafındaki insanların duygularını anlamak ve düzeltmek için kullanır. Değişken burçlar iletişimcidir ve Balık su grubundan olduğu için diğer insanlarla ilgilidir, onların dertlerini dinler, sırtlarını sıvazlar ve işlerine yarayacak tavsiyelerde bulunur. Balık burcunun adapte olma yeteneği öylesine gelişmiştir ki yardım etmeye çalıştığı insanların özelliklerini alabilir ve etrafındaki insanlara benzemeye başlar. Hatta bazen kendinin nerede bitip diğer insanın nerede başladığını bile karıştırabilir. Karşısında ki insanın derdini öylesine üstüne almıştır ki o kişinin problemi çözüldükten sonra bile Balık bunu kendi üzerinden atamaz. Balık burcuna herhangi bir konuda danışmışsanız onu mutlaka gelişmelerden haberdar edin yoksa o hala aynı noktada sizin için endişelenmeye devam edecektir. Balık burcunun değerini bilin ve onun iyi huylarını istismar etmeyin.


 6. Özlem

  Özlem Bu ülke sizi de unuttu(!) - SOMA Özel Üye

  Katılım:
  15 Ekim 2009
  Mesajlar:
  4.040
  Beğenileri:
  3.106
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Konya
  ASTROLOJİYE GİRİŞ

  Tarihin bilinen en eski çağlarından buyana bilinen hiç bir kehanet meto*du insanları astroloji ölçüsünde ilgi-lendirmemiştir. Çeşitli ülkelerde ve za*manlarda birçok kehanet metodu tü-reyip yayılmıştır. Mesela Çin'de'yi Kingn cı Ching, Ortadoğu'da Remil ve Batı'da da Tarot yaygın kehanet me-todlan olmuşlardır. Bu gibi sistemler*den başka hemen hemen her yerde su*ya temasta bulunarak kehanette bu*lunmak gibi metodlar da mevcuttur fakat bunlar geniş sistemler değil de kısmi falcılık metodlarıdır. Yukarda sayılan kehahet metodlarından Yi Kıng basit bir falcılık metodundan zi*yade insanlara bazı tavsiyelerde bulu*nan ve tutulacak en uygun yolu işaret eden bir sistemdir. YiKing mutlak ka*deri söylemez. Zamanın, neşekilde ha-raket etmeye daha uygun olduğunu bildirir. Diğer sistemler ise ne derece esoterik ve ve tradisyonel olurlarsa ol*sunlar gene de kolay müracaat edilen • birer fal türü olmaktan ileriye gide, memişlerdir. Astroloji'ye gelince o, di*ğer sistemlerin topundan daha fazla kabul görmüş ve yayılmıştır. Dünya*nın her yerinde, o bölgeye has bir fal*cılık varken onun yanı sıra Astreloji de mevcut olmuştur.


  Astroloji 'nin diğer kehanet metod*larından büyük farklılıkları vardır. Mesela Müslümanlık bütün falcılık fa*aliyetlerini yasaklarken astrolojiye ka*bul göstermiştir. Eski Araplar'da ve Osmanlı İmparatorluğu 'nda astrolo*ji ilmi nücum ismiyle uygulanmıştır il*mi nucum, astronomi ile karıştırılma*sın. Astronomi ayrı bir bilim dalı ola*rak mevcuttu ve ilmi heyet denilirdi. Arap ve Osmanlı saraylarında daima bir müreccimler gurubu banndınlmış-tır. Müneccim ismi de şimdiki astro*log isminin eski karşılığıdır. Münec*cimler hiç bir zaman basit falcılar sta*tüsünde olmamışlar ve daima saygı görmüşlerdir.


  Basit iskambil falı, kahve falı vs. gibi şeyler hariç tutulursa Remil, Yi King ve Tarot gibi büyük sistemlerin daima bazı esâterik ve tradisyonel yan*ları olmuştur. Bu gibi sistemlerin na*sıl ve niye çalıştığına dair bir çok teori ileriye sürülmüştür. Mesela modern psikoloji ilminin kurucularından biri olan Kari Gustav Jung bu metodları incelemiş ve onların işleyişlerini ken*di geliştirdiği senkronizasyon teorisi ile izah etmeye çalışmıştır. Bu teoriye öre Evren 'deki heryeşle diğer heryeş ara*sında bir uyumluluk, eşzamanlılık var*dır. Bir yer ve zamanda, bir olay ola*caksa, bununla senkronize olarak baş*ka bir zaman veya yerde de başka bir olay olmaktadır. Bir Tarot destesin*den çekilen kartların sıralanışı, Yı King için havaya atılan bozuk parala*rın düşüşü ve Remil için atılan nokta*ların sıralanışı hep bu senkronizasyon*la ilgilidir. Aslında bu görüş astrolo*ji'ye de tam olarak uygundur. Astro*loji'nin anlatmaya çalıştığı bir çok olay ve durum da yıldız ve gezegenle*rin sıralanışıyla senkronizedir.

  Kehanet metodlarının işleme*leri hakkında başka izahlar da var*dır. Çeşitli metodların bazı uygu*layıcıları, kehanet sisteminin çalı*şabilmesi için muhakkak olarak o sistemle ilgili bazı bedensiz varlık*larla (Ruh veya cin. mesela Remil için toprak cinleri[​IMG] irtibat içinde ol*mak gerektiğini ileriye sürerler. Bundan başka sistemi kullanan ki*şilerin de bir dereceye kadar med*yum olmaları gerektiği söylenir.

  Astroloji'de durum çok farklı*dır. Astroloji, gök cisimlerinin in*celenmesine dayanan bir gözlem ve istatistik ilmidir. Herhangi bir insanın astroloji ile uğraşması için ne bazı esrarengiz inişlyasyoalâr, ne esoterik bilgiler, ne bazı bedensiz varlıklarla ilişki ve ne de med*yumluk kabiliyeti gereklidir. Gere*ken tek şey bilgi ve zekâdır. Kişi*nin biraz kabiliyeti varsa, gerekli ki*tap ve dokümanları sağlıyabilirse, uzun sayılabilecek bir çalışma sü*resi için gereken sabrı varsa ve ast*roloji konusunda yazılmış binler*ce kitap ve yüzbinlerce yazının içinden gerçekten kıymetli olan*larla, sadece ticari amaçlarla yazıl*mış olan uydumda şeyleri ayırabi*lecek kadar uyanıksa rahatlıkla astrolog olabilir.


  ASTROLOJİ'Nİ GELİŞİMİ


  İnsanların gököyüzüyle ve uzay cisimleriyle ilgilenip, bunlar*daki bazı işaretlerden manalar çı*kartmaya çalışmaları çok çok es*kiye dayanır, ilk insanlar takvim ve*ya saat gibi şeylere sahip değildi*ler. Günlerini gölgelerin uzayıp kı*salmasına, mevsimleri havanın ısı*sına göre bölerlerdi. Zamanla ba*zı şeylerin periyodik olarak tekrar*landığım ve bazı şeylerin de, bazı özel fonksiyonlar gösterdiğini kav*radılar. Farkettilerki, güneş her gün aynı noktadan doğmuyordu. Güneş'in gökteki yüksekliği ve ufuk üzerine kalma süresi de mev*simlere göre değişiyordu. Gökte bir çok yıldız vardı fakat bazı mev*simlerde, bazı yıldızlar hiç görün*müyordu. Böylece uzun süre gö*rünmeyen bazı yıldızların görün-mesiyle mevsimlerin değiştiğini keşfettiler.


  Güneş'in gökte çizdi*ği ve her gün daha farklı olan yo*lun her yıl periyodik olarak tekrar*landığını ve bazı takvim yıldızların içinden geçtiğini gördüler. Gü*neş'le birlikte o zamanlar bilinen diğer gezegenlerin de aynı daire içinde bulunduğunu ve aynı takım yıldızlarda veya burçlarda gezindi*ğini gördüler. Güneş ve gezegen*lerin içinden geçtiği burçların oni-ki tane olduğunu buldular. Bu do*laşım dairesine sonraları 'ekliptik' ismi verilmiştir.


  Güneş gündüzü, ay geceyi ida*re eder olarak kabul ediliyordu ve bunların bazı tesirleri olduğu kesin olarak anlaşılmıştı. Mesela güneş ışınlarının insan cildini yakması, ısı vermesi, Ay'ın denizlerdeki ka*barma ve çekilmelere sebep olma*sı gibi fiziki tesirlerin yanı sıra, Do*lunay gecelerinin uyandırdığı ro*mantik hisler gibi, hissi tesirlere de dikkat ettiler. Güneş ve Ay'ın te*sirleri kabul edildikten sonra, za*manla ekliptik içinde gezinen di*ğer kürelerin de, Güneş ve Ay ka*dar açıkça görülmese bile bazı te*sirleri olduğu fikri gelişti. Bundan sonra yapılan gözlemlerde her ge*zegenin, bulunduğu burca, gökte*ki yükseklik derecesine ve ufuk üzerinde görünüp, görünmemesi*ne göre farklı tesirlere sahip oldu*ğunu anladılar.


  Tabiatla içice yaşayan ve za*manının çoğunu açık havada geçi*ren kimseler zamanla tabiatın en küçük belirtilerini yorumlamakta ustalaşırlar. Eski insanın, gökyü*zünde gördüğü hareketleri yorum*lamak için "altıncı hissini" geliş*tirdiği kabul edilir. Onun Tanrı ola*rak taptığı Güneş'in bir tutulma sı*rasında Ay tarafından yutulmasını ilk gördüğü an duyduğu korku*yu ve Güneş'in tekrar ortaya çık*masıyla benliğini kaplayan inanılmaz huzuru gözlerimizin önünde canlandırabiliriz.


  Eski insan, yiyecek elde etmek için tarlasıyla uğraşırken Güneş'*in, mevsimler ve Ay'ın da gelgit üs*tündeki etkisini farrk etmiş olabi*lir. Bazen, geceleri parlak, "dola*şan" yıldızları görmüş ve bunların da özellikleri olduğunu anlamış*tır. Böylece de astroloji ilim ve sa*natı doğmuş oldu.


  BÜYÜK RAĞBET

  Tarihteki çeşitli kavimler, burç*lar, yıldızlar ve gezegenlere farklı görüş açılarıyla baktılar. Bazıları yıldızları ilahlar ve bunlar arasında devamlı hareket eden gezegenle*ri de ilahların habercileri ve emir*lerini yerine getiren memurları ola*rak kabul ederken, bazıları da ge*zegenleri ilahlar ve burçları da bu ilahların ev veya malikaneleri ola*rak kabul ettiler. Mesela Venüs Sümerler'de Tanrıca ıstar olarak ka*bul edilirken Romalılar için 'Lusifer'di. Lusifer, ışık taşıyıcısı veya ışığı getiren manasına gelir. Hıris*tiyan kilisesi daha sonraları Lusifer'i şeytan olarak kabul etti.

  Dünya'nın değişik yerlerinden gezegenler farklı isimlerle, farklı ilahlara ithaf edilerek tanındıkları halde ana vasıflar hiç değişmiyor*du. Mesela Mars (Merih) her yerde savaş tanrısına ithaf edilirken Ve*nüs her yerde dişilik, aşk ve sexle ilgili tanrıçalarda ithaf edilmiştir. Bundan başka, gezegenlerin ast*rolojik tesirleri, yani insanlar üze*rinde yaptıkları tesirlerde, dünya*nın birbirinden çok uzak noktala*rında bile şaşırtıcı benzerlikler gösterdiği tesbit edilmiştir. Aynı şekilde burçlara atfedilen vasıflar da Çin'den, Güney Amerika'ya ka*dar birbirlerine benzerler.


  Batı'da Aztekler'de, Ortadoğu'*da Mısır ve Babil uygarlıklarında ve Uzakdoğu'da, Çin, Hindistan ve Ti*bet'te astroloji çok gelişti ve say*gınlık kazandı. Astrologlar da dev*letin bütün işlerinde söz ve kudret sahibi oldular. En ilkel gözlem ci*hazlarıyla ve çoğu zaman dahiç bir alet kullanmadan gök haritaları çizdiler. Gezegenlerin devir periyo*dunu buldular. Bazan sahtekârlık*la suçlandılar, bazan saraylarda baş tacı edildiler.


  Daha Herki devirlerde astrolo*ji ilmi Araplar arasında yayıldı ve Avrupa'ya sıçrayıp, Avrupa'daki mevcut astroloji bilgilerini zengin*leştirdi. Bu sıralarda yani Müslü*manlığın yayılma dönemlerinde astroloji'den doğan astronomi il*mi de gelişmeye başladı. Modern astronominin gelişmesiyle birlik*te Astroloji konusunda bazı şüp*heler doğdu. Mesela astronomi Güneş'in yerinde durduğunu, dün*ya ve diğergezegenlerin Güneş et*rafında döndüğünü ispatlamıştı. Ayrıca dünyanın evrenin merkezi olmayıp, diğerleri gibi bir gezegen olduğu da ortaya çıkmıştı. Halbu*ki o günlere kadar astroloji merkez olarak Dünya'yı kabul edip, Güneş ve gezegenlerin Dünya üzerinde yol aldıkları fikrini benimsemişti. Bu gün dahi çizilen astrolojik ha*ritalarda merkez olarak Dünya ve haritanın çizildiği bölge alınır. Bu yüzden bazı kişiler Astroloji'nin yıldızının söndüğünü düşündüler. Fakat bu çok sürmedi. Çünkü ast*rolojik tesirler açısından farkeden birşey yoktu. Güneş, dünyanın çevresinde dönsün veya Dünya Güneş'in çevresinde dönsün. Gü*neş'in bulunduğu burca göre yap*tığı tesir hep aynı idi. Dolayısıyla Astronomi'nin ortaya koyduğu gerçekler astroloji ile asla çatışmı*yordu.


  Zaman daha da ilerledikten ve Uranüs, Neptün, Pluto gibi mo*dern planetler ismiyle bilinen pla*netlerde keşfedildikten sonra ast*rologlar gözlem ve istatistiklerine bu gezegenleri de dahil ettiler, in*sanlar arasındaki iletişim vasıtala*rı geliştikçe Astroloji daha güç*lü bir şekilde yayıldı ve daha kıy*metli istatistik imkanları kazandı.


  Yukardaki, Astroloji'nin doğuş ve gelişmesini anlatan kısım aslın*da Astroloji'nin kökenleri hakkın*da ileriye sürülen tezlerden sade*ce biridir. Bazıları dünya dışı bir uzay uygarlığının Astroloji'nin te*melini attığını ileriye sürerken ba*zı kimseler de Astroloji'nin çok çok eski çağlardaki Atlantis ve Mu uygarlıklarından kalma bir ilim ve sanat olduğunu fakat günümüzde oldukça deforme olup, değiştiğini ileriye sürerler. Bu gibi tezlerin hepsi için de mümkündür demek*ten başka çaremiz yoktur. Çünkü hiçbirisinin geçerliliğini veya ge*çersizliğini ispatlayabilecek du*rumda değiliz.


  Aşağı yukarı bütün büyük uy*garlıklar Astrolojiyle ilgilendikle*rini açıklayan belirtiler bırakmışlar*dır. Babil, Eski Mısır, Hint, Eski Çin, Maya, Eski Yunan, Roma ve Arap uygarlıkları bunlar arasında*dır.


  Böylece gökyüzünü inceleyen ilk astronomlar, ilk astrologlar ya*ni gökyüzünü ilk yorumlayanlar ol*muşlardır. Biz, ilk Astrolog'ların kimler olduğunu bilmiyoruz. Fakat bulduklarını ilk kaydedenler Kai*delilerdir.


  YENİ BİR BİLİM

  Son yıllarda adı çok az duyulan yeni bir bilim veya araştırma konu*su daha türemiştir. Astrobiyoloji adıyla bilinen bu ilim gök cisimle*rini Astrolojik açıdan inceler fakat klasik Astroloji'deki gibi insanlar üzerindeki tesirleri değil, Dünya üzerindeki genel tesirleri araştırır.
  Mesela bazı planeter konumlarda ekilen bitkilerden diğer zamanlar*da ekilenlerden daha iyi sonuç ver*mesi gibi konuları araştırır. Astro*biyoloji alanında yeterli kadar araştırma yapılabildiğini sanmıyo*ruz. Çünkü adı çok seyrek olarak duyulmaktadır, olumlu veya olum*suz olarak herhangibir sonuca ulaştrğına dair bir bilgi yoktur.

  ASTROLOJİ'NİN ETKİSİ

  Miladi ikinci yüzyıla gelindiğin*de pek çok ülkede Astroloji, birbi*rine benzer şekilde gelişmiş du*rumdaydı. Bilinen bütün gezenge-ier, aşağı yukarı aynı şekilde yo*rumlanmış ve bunlara Tanrı rütbe*si verilmişti. Böylece Eski Roma*lıların verdiği adı kullanarak "Venüs" dediğimiz gezegeni Eski Yunanlılar tanrıça Af rodit, Asurlu-lar, iştarve Fenikeliler Astarte ola*rak kabul etmişlerdi. Ama hepsi de onun güçlü, şehvetli bir kadın gi*bi etki yaptığını ve güzellik, lüks, cazibe tanrıçası olduğunu kabul*lenmişlerdi.

  Tarih boyunca Roma imparatorlarından, Büyük İskender'e, İngiltere'deki Tudor hanedanından Bohemyalı Fred-rick'e kadar kral ve kraliçelerin sa*ray astrologları bulunmaktaydı. Hatta bazı papalar ve kardinaller bile astrologlara danışmışlardır. Astroloji, üniversitelerde ders ola*rak okutulmuş ve astorolg saygı değer bilim adamı sayılmıştır. Ya*zarlar, eserlerinde Latince ve Grek*çe kadar astrolojik bilgiye de yer vermişlerdir.


  İslam dünyasında Doğu'da ise ilm-i nücum olarak gelişen Astro*loji, başlangıçta olmasa bile, yıl*dızları ve Astroloji konusunda de*rin bilgi ve tecrübeye sahip Keldelilerin eski yurdu Mezopotamya havalisinin Müslümanların eline geçmesiyle yaygınlık kazandı.


  Ileriki yıllarda yüzlerce eser ya*zıldı. Kısa sürede Astronomi Ülmil-Heyet'den ayrılan Astroloji siste*matik bir hüviyet kazanarak saray*larda kendine yer buldu. Özellikle Abbasilerden itibaren bütün islam saraylarında "Müneccim" (Astrolog)ler bulundu.


  ASTROLOJİYE DAİR İLK ŞÜPHELER

  Astroloji'nin gözden düşeceği*nin ilk belirtisi 16'ıncı yüzyılda ev*renin merkezinin dünya değil Gü*neş olduğu tartışmasıyla ortaya çıkmıştır. Galileo'nun teleskopu icadetmesiyle, gökyüzünü incele*me yani Astronomi moda olmuş*tur. Astronomi kısa süre içinde saygı değer bir hal almış ve dola*yısıyla Astroloji tamamiyle redde*dilmiştir.


  Bu kıvılcımın sönmemesini sağlayan düşünürler, çoğunlukla yaşamın bir bütün ve yery üzünde-kilerin sadece gökyüzündekilerin bir yansıması olduğu varsayımını kabul eden kimselerdi. Yani "ev*rende ne varsa dünyada da o var*dır" varsayımıyda bu. Bu Astrolo*jinin niçin geçerli olduğunu belir*ten eskiden kalma açıklamaydı ta*bii ve bazı düşünürler, sadece es*ki astronomik inançların yanlış ol*duğunun kanıtlanması yüzünden, bu varsayımdan vazgeçmek için bir neden görmediler.


 7. Özlem

  Özlem Bu ülke sizi de unuttu(!) - SOMA Özel Üye

  Katılım:
  15 Ekim 2009
  Mesajlar:
  4.040
  Beğenileri:
  3.106
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Konya
  Günümüzde Astroloji

  BUGÜN ASTROLOJİ

  Astroloji günümüzde de büyük ilgi görüyor. Astroloji'ye karşı en çok ilgi sürülen tezlerden biri, burç diye bilinen takım yıldızların artık yerlerinde olmadıkları ve dolayı*sıyla bir etkiden bahsetmenin mümkün olamayacağıdır. Bundan hareketle Astroloji fikrinin ta te*melden beri sahte ve kandırmaca olduğunu savunmuyorlar.

  Astroloji fikri gerçekten temel*de sahte ve yanlışsa, olsaydı Peru takalarının, Ibranilerin, Pers'lerin, Çinlilerin, Hintlilerin, Mısırlıların, Romalıların, Avrupalıların ve Polinezya halkının bunu birbirinden habersiz olarak nasıl keşfettikleri*ni anlamak çok güçleşirdi. Ya bü*tün dünya aynı tür bir çılgınlığa uğ*ramıştır, ya da Astroloji'nin ger*çekle ilgili bir yanı olmalıdır.


  Ünlü Amerikalı yazar Mark Twain Astrolojiye tutkundu. Twain, Halley kuyruklu yıldızı altında doğmuştu ve aynı yıldız ge*ri döndüğünde öleceğini de doğ*ru olarak tahmin etmişti. Asıl önemlisi ise Yeni Kozmoloji'yi ya*ratmaktan sorumlu olan beş bü*yük adamın da Astrolog olmasıdır: Corpenicus, Kepler, Galileo, Tyc-ho Brahe ve Sir Isaac Newton.


  Bugün bu bilim resmi bir say*gınlığa sahip değilken bile, ciddi astrolojik çalışmaların bazı pek il*ginç yerlerde devam ediyor olma*sı da şaşırtıcıdır, bunlara örnek olarak, China Gölü California'daki ABD Deniz Kuvvetleri İkmal De*posu bile gösterilebilir. Boulder-Colorado'daki Atmosferik Araştır*ma ve Yüksek İrtifa Gözlem Ulusal Merkezi'ndeki meteorologlar da bu konuyu incelemektedirler. Bu merkezin eski müdürü bir keresin*de horoskop düzenlenmesini ve yorumlamasını bildiğini de itiraf etmişti.


  BURÇLARIN KISACA TANITIMI

  Dünyamızdan görülebilen bir çok burç vardır fakat burç denilin*ce aklımıza derhal Astroloji'nin il*gilenmediği oniki burç gelir. Diğer burçları astronomi ile şu veya bu şekilde ilgilenmiş olan bazı kişiler*den başkası pek duymamıştır. Za*ten diğer burçlar için çoğu zaman burç kelimesi değilde, 'takım yıldız' deyimi' kullanılır. Burada ko*numuz, çevremizdeki birçok takım yıldızdan sadece onikisidir.

  Yukarda da kısaca anlatıldığı gibi bir yıl içinde Güneş, ekliptik içinde çizdiği daire ile oniki burç*tan geçer. Aslında Güneş herhan*gi bir burcun içinden geçmez. Ger*çi Güneş sistemimiz uzay içinde büyük bir hızla arslan burcu yö*nünde ilerlemektedir fakat bu iler*leyişin, Güneş dünyamız ve bütün diğer gezegenlerle birlikte olduğu düşünülürse Güneş'in bize göre haraketsiz sayılacağı kolayca an*laşılır. Güneş'in gözle görülür bir haraket içinde imiş gibi olmasının sebebi dünyamızın Güneş çervesindeki dönüşüdür. Dünya devam*lı olarak hareket ettiği için Güneş'*in arkasında olan yıldızlar da sü*rekli olarak değişir ve bir yıl için*de daire tamamlanır.


  Güneş orta*lama olarak günde bir derece ilerliyormuş gibi görülür. Güneş'in geçtiği burçlar sırası ile, Koç, Bo*ğa, İkizler, Yengeç, Arslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçlarıdır. Güneş, Balık bur*cunun otuzuncu derecesini geçti*ği anda tekrar Koç Burcu sıfır de*receye girmiş olur. Koç Burcu hem 'zodyak' ismiyle bilinen burçlar ku*şağının başlangıcıdır, hem ilkba*har noktasıdır. Güneş, Koç Burcu'nun sıfır derecesine geldiği anda ilkbahar da gelmiş olur.


  Herkesin bir burcu vardır. Çoğumuz,'ben Koç Burcu'yum, ben Başak Burcu'yum' deriz. Fakat bu*nun neden böyle olduğunu bilme*yiz. Belli bir burca mensub olma*nın sadece doğum tarihimizle ilgili bir şey olduğunu zannederiz. Şa*yet siz, mesela Boğa Burcu İnsa*nı iseniz bu, doğduğunuz anda Gü*neş'in Boğa Burcu'nda olduğu mâ*nâsına gelir. Büyük bir çoğunluk burcunu, günlük gazetelerin yıldız falı sütünlanndaki, burçların kar*şısında yazılı olan tarihlere baka*rak belirler. Bu tarihler çoğu za*man doğrudur. Hangi burçtan ol*duğunuzu kabaca öğrenebilirsiniz fakat burçların başlangıç ve bitiş tarihleri her zaman doğru olarak yazılmaz, çünkü bir burcun başla*ması, yani Güneş'in o burca girme*si her yıl bir gün önce veya bir gün sonra olabilir. Bu da bazı yanlışlık*lara sebep olabilir. Mesela siz 23 Mart tarihinde doğduysanız kendi*nizi Koç Burcu insanı zannedersi*niz. Halbuki doğum saatinizde Gü*neş daha Koç Burcu'na girmemiş olabilir. Veya doğduğunuz yıl Gü*neş'in, Koç Burcu'na girişi 23 Mart'ta değilde, 24 Martta olmuş olabilir. Bu durumda siz aslında Balık Burcu insanı olursunuz. Ta*bii bunun tersi de olabilir. 22 Mart'*ta doğduğunuz için kendinizi Ba*lık Burcu İnsanı olarak kabul eder*siniz fakat aslında Koç Burcu ola*bilirsiniz. Tabii doğum günü, gaze*telerde verilen burç başlangıcı ta*rihlerinden uzak olarlar için böyle bir durum söz konusu değildir. Me*sela, 26 Mart'ta doğmuşsanız ke*sin olarak Koç Burcu'sunuz de*mektir. Standart yıldız falı sütun*larında burçların doğru başlangıç tarihlerimverebilmeye imkân yoktur çünkü bu heryıl değişebilir. Do*ğum anınızda Güneş'in ve diğer gezegenlerin kesin konumlarını anlamanın tek yolu horoskopunu*zun çıkarılmasıdır (Horoskop ko*nusu aşağıda anlatılacaktır).


  Astroloji'nin İlgilendiği oniki burç vardır ve Güneş bu oniki burç*tan herhangi birinde bulunmakla, o burcun karakterine göre farklı bir tesir verir. Bunlar o burcun karak*ter, zihin yapısı vs. gibi faktörleri*dir. Anladığınız gibi Astroloji kitap*larında burçlarla İlgili olarak yazı*lan her şey, Güneş'in burçlarda bu*lunuşu ile ilgilidir.


  ELEMENTLER


  Eski simyagerler evrende mev*cut olan herşeyin Dört ana ele*mentin farklı oranlardaki karışı*mından meydana geldiğini inanır*lardı. Bu dört anaelement sırasıy*la ateş toprak, hava ve su'dur. Ast*roloji'nin ilk dönemlerinden beri burçlar da bu dört elemente göre sınıflandırılmıştır.

  Ateş gurubu burçları


  Koç - Arslan - Yay.

  Toprak Grubu burçları

  Boğa - Başak - Oğlak.

  Hava Gurubu burçları

  İkizler - Terazi - Kova.

  Su Gurubu burçları

  Yengeç - Akrep - Balık.


 8. Özlem

  Özlem Bu ülke sizi de unuttu(!) - SOMA Özel Üye

  Katılım:
  15 Ekim 2009
  Mesajlar:
  4.040
  Beğenileri:
  3.106
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Konya
  POZİTİF VE NEFATİF BURÇLAR

  Burçlar elementlere göre dör*de ayrıldığı gibi pozitif ve negatif olarak da ikiye ayrılırlar. Pozitif ne*gatif aslında erkek dişi, aydınlık karanlık, aktif pasif gibi zıtlıkları ifade eder. Bunlar burcun temel yapısı ile ilgilidir ve hiç bir zaman olumlu ve olumsuz veya iyi ve kö*tü manalarına gelmezler.

  Pozitif ( + ) burçlar:

  Koç - İkizler - Arslan - Terazi -Yay - Kova.

  Negatif (—) burçlar
  :

  Boğa - Yengeç - Başak - Akrep - Oğlak - Balık.


  Burçlar ateş, toprak, hava, su olarak dörde, artı ve eksi olarak iki*ye ayrıldıkları gibi kardinal, fix ve mobile olarak da üçe ayrılırlar, bu isimler Türkçe'ye öncü, sabit, de*ğişken olarak tercüme edilmişler*dir fakat tercümeler isimlerin kar*şılığını tam olarak vermezler bu se*beple orijinal isimleri kullanmayı tercih ettik.


  Kardinal burçlar
  Koç - Yengeç - Terazi - Oğlak.
  Fix burçlar
  Boğa - Arslan - Akrep - Kova.
  Mobile burçlar
  İkizler - Başak - Yay - Balık.

  Şimdi 12 zodyak burcunun ver*diği olumlu ve olumsuz özellikleri kısaca inceleyelim. Tabii ki, bura*da burçların bütün özellik ve yapı*larının anlatılmasına imkân yoktur.
  Her burç için, her yıl yüzden fazla kitap yazıldığı, basit bir Astroloji kitabında bile bir burcun 15, 20 sayfa yazı ile tarif edildiği düşünü*lürse burada neden bu derece kı*saca temas etmek zorunda kaldı*ğımız kolayca anlaşılır.

  KOÇ BURCU
  Pozitif - Ateş gurubu - Kardinal,
  Anahtar kelimeler - Israr, acele. Yönecisi - Mars.
  ( + ) özellikleri
  Öncülük ve macera ruhu. Giriş*kenlik, Yüksek enerji. Sınırlamalar*dan nefret etmek.
  (—) özellikleri
  Egoizm. Daima kendini öne sürmek, ileriye çıkartmak. Anılık. Alaycılık. Çabuk isyan etmek. Her-şeyi hemen anında istemek.

  BOĞA BURCU
  Negatif - Toprak gurubu - Fix.
  Anahtar kelimeler - Sahiplik, süreklilik.
  Yönetici - Venüs
  ( + ) özellikleri
  Pratiklik. Güvenilirlik. Mesleğe uyum göstermek. Fâhcunmûl gü*cü. Güçlü değer yargıları. Sanat il*gileri. Kararlılık. Kuvvetli arzular. Sıcak kalplilik. Sadakat.
  (—) özellikleri
  Tembellik, Kendine düşkün*lük. Sıkıcılık. Statik fikirler. Esnek*lik eksikliği. Orijinalite eksikliği. Oburluk. İnatçılık. Alınganlık. Ma*razı ve Mussallat olucu huy ve alış*kanlıklar.

  İKİZLER BURCU
  Pozitif - Hava gurubu - Mobile.
  Anahtar kelimeler - Konuşkan*lık, uyumluluk, çok iş bilirlik.
  Yönetici - Merkür.
  ( + ) özellikleri
  Adapte olabilmek. Çok iş bilir*lik. Entellektüelite. Nüktecilik ve mantık. Canlılık. Konuşkanlık ve sohbetlerde güldürücülük. Yazı ve konuşma zekâsı. Genç kala*bilmek.
  (-) Özellikleri
  Değişkenlik. Yerinde duramaz-lık. Açıkgözlük. Meraklılık. Karar*sızlık ve iki yüzlülük. Asabı enerji*yi kontrol edememek. Sathilik ve dedikoduculuk.

  BAŞAK BURCU

  Negatif - Toprak gurubu - Mobile.
  Anahtar kelimeler - Tenkidci-lik. Analizcilik. Yönetici - Merkür.
  ( + ) özellikleri
  Analizcilik, Titizcilik. Alçak gö*nüllülük. Temiz kıyafet.
  (—) özellikleri
  Lüzumsuz faaliyet. Acelecilik. Aşırı tenkidcilik. Aşırı titizlik. Ko*lay beğenmemek. Geleneklere anormal bağlılık. Aşırı meraklılık.

  TERAZİ BURCU

  Pozitif - Hava gurubu - Kardi*nal.
  Anahtar kelimeler-Uyumluluk. Beraberlik.
  Yönetici - Venüs.
  ( + ) özellikleri
  Sevimlilik. Uyumluluk. Letafet. Kolay Mizaç. Romantik. Diploma*tik, idealist, incelik.
  (-) özellikleri
  Kararsızlık. Alınganlık. Hafif-mesrep'ik. Değişebilirlik. Flört Ru*hu. Kolay elde edilir gibi görünmek. Aldatabilirlik. iki uç arasında sallanmak.

  AKREP BURCU
  Negatif - Su gurubu - Fix.
  Anahtar kelimeler-Sezgi. Kıs*kançlık.
  Yönetici - Pluto (ananevi olark Mars).
  ( + ) Özellikleri
  Kuvvetli sezgi ve hisler. Niyet-lilik. Yüksek imajınasyon. Anlayış*lılık. Kurnazlık. Israrlılık. Kararlılık.
  (-) Özellikleri
  Kıskançlık. Alınganlık. İnatçı*lık. Müzmin dikkafalılık. Serkeşlik. Suskunluk ve Şüphe uyandırıcılık.

  YENGEÇ BURCU
  Negatif - Su gurubu - Kardinal. Anahtar kelimeler-Muhafaza. Hassasiyet. Yönetici - Ay.
  ( + ) Özellikleri
  Nezaket. Hassasiyet. Sempa*tiktik. Kuvvetli tahayyül. Analık ve*ya babalık insiyakı. İstek ve muha*faza, İhtiyat. Vatanserverlik. Israr. Beceriklilik. Yüksek seviyede evillik.
  (-) özellikleri
  Aşırı hissi oluş. Uyuşturucu derecede hassasiyet. Züppe mi*zaç. Dağınıklık. Değişkenlik. Zayıf karakter. Kendine acıma meyli. Sa*bit olmamak. Karşısındakinin gu*rurunu okşayıcı tarzda konuşmak. Düzensizlik.

  ARSLAN BURCU
  Pozitif - Ateş gurubu - Fix.
  Anahtar kelimeler - Sevklilik. Yüce gönüllülük.
  Yönetici - Güneş.
  ( + ) özellikleri
  Yüce gönüllülük. Eli açıklık. Yaratıcılık. Sevklilik. İyi organizas*yon. Geniş zihinlilik. Şovmenlik ve oyunculuk hissi.
  (—) özellikleri
  Akidelere aşırı bağlılık. Zorba*lık. Tantana. Züppelik. Tolerans*sızlık. Sabit fikirler. Kuvvet delili*ği. Kendini beğenmişlik.

  YAY BURCU
  Pozitif-Ateş Grubu-Mobile, anahtar kelimeler - Genişlik. Ser*bestlik. Araştırıcılık. Yöneticisi-Jüpiter.
  ( + ) Özellikleri
  Keyiflilik. Neşelilik. Çok iş bi*lirlik. Açık zihinlilik. Adapte olabil*mek. İyi yargılayabilmek. İyi felse*fe. Hürriyet aşkı. Dışa dönüklük.
  (—) özellikleri
  Körce iyimserlik. Gürültücülük. Sorumsuzluk. Kapris.

  OĞLAK BURCU
  Negatif - Toprak grubu - Kar*dinal. Anahtar kelimeler - ihtiyat-lılık. Hesapiılık. İhtiras. Yönetici*si - Satürn. ( + ) Özellikleri
  Güvenilirlik. Kararlılık, istekli*lik. Sabır. Sebaat. Ihtiyatlılık. Mi*zah ve disiplin hisleri.
  (—) özellikleri
  Eğilmez dışa bakış, ihtiras. Kötümserlik. Basmakalıptık. Cim*rilik.

  KOVA BURCU
  Pozitif - Hava grubu - Fix. Anahtar kelimeler - orijinalite. Ba*ğımsızlık. Yöneticisi • Uranüs (Ananevi olarak Satürn).
  ( + ) Özellikleri
  Hümanizm. Bağımsızlık. Dost*luk. İlerletici durumlara hazır ol*mak. Orijinalite. Mucit ve reform*cu ruh. Vefalılık. Sadakat. İdealist. EntellektOelite meyli.
  (-) ÖZELLİKLERİ
  Umulmadık gariplikler, isyan. Muhalefet. Sabit fikirler. Gelenek*leri zorlamak.

  BALIK BURCU
  Negatif - Su grubu - Mobile. Anahtar kelimeler - Tesirlilik. Bu*lanıklık. Yöniticisi - Neptün (Ana*nevi olarak Jüpiter).
  ( + ) ÖZELLİKLERİ
  Alçak gönüllülük. Şefkat. Sempatiklik. Hassasiyet. Adapte olabilmek. Tesirlilik. Anlayışlılık. Nezaket. Sezgi.
  (—) ÖZELLİKLERİ
  Belirsizlik, ihmalcilik. Gizlilik. Kolay dağılmak. Zayıf arzular. Ka*rarsızlık. Hayatın sert yanları ile kolay mücadele edememek.

  Burçların yukarıda sayılan po*zitif ve negatif özellikleri bir insan*da aynı anda ortaya çıkabilir veya bazıları görülür. Bazıları hiç belli olmayabilir. Bazı kimselerde burç*larının sadece pozitif özellikleri ön planda görünürken, bazılarında da sadece negatif özellikler gözükür. Kısaca siz hangi burca mensup olursanız olun yukarıda sayılan olumlu ve olumsuz özelliklerin hepsi sizde görülmeyebilir. Kişide hangi özelliklerin ne derecede bu*lunduğu ancak doğum anına gö*re çizilen gök haritası yardımıyla belli olabilir. Bu özellikler doğum anında Güneş'in, diğer gezegen*lerden aldığı sert veya yumuşak tesirlere göre ortaya çıkarlar.

Sayfayı Paylaş