..Atatürk bugün olsaydı!..

Konu 'Atatürk'ün Hayatı' bölümünde `☆мiśśiśєℓℓά☆` tarafından paylaşıldı.

 1. `☆мiśśiśєℓℓά☆`

  `☆мiśśiśєℓℓά☆` Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2008
  Mesajlar:
  826
  Beğenileri:
  489
  Ödül Puanları:
  16

  Bu ülkenin büyük kurtarıcısını, önderini ölüm yıldönümünde rahmetle, şükranla anarken Atatürk hakkında sayısız eser bırakan ünlü tarihçimiz merhum Cemal Kutay'ı da aynı şekilde anmadan geçemiyorum.
  "Atatürk Bugün Olsaydı" başlıklı muhteşem kitaplarında büyük bir şans eseri Türkiye'den çıkmış olan, kendisinin de görme ve cenazesinde bulunma ayrıcalığına eriştiği bu efsanevi kahramanı bilinmeyen birçok detay ve belgelerle çok güzel anlatmıştı.
  Gerçekten de bugün hala çıkmaza girdiğimiz, çözümü için aylarca zaman kaybettiğimiz her sorunda ben bu sözü hatırlarım; Atatürk bugün olsaydı...
  Örneğin haftalardır içinden çıkamadığımız "Kuzey Irak ve terör" sorunu ne kadar zamanda ve nasıl çözülürdü?
  Amerika'nın iki yüzlü politikasına ve oyalama taktiklerine nasıl bir cevap verilirdi?
  Kürt vatandaşlarla PKK'yı özdeşleştiren sesler çıkabilir miydi?
  Bir siyasi parti "terörist başının Kürtlerin lideri olduğunu" söyleyebilir miydi?
  Barzani ve Talabani kısa süre öncesine kadar yaptıkları gibi Türkiye'ye tehditler savurmaya cesaret edebilir miydi?
  Mesela Bush, Atatürk'ün karşısında nasıl oturur, nasıl konuşurdu?
  Çoğunluğu Müslüman olan bir toplum siyaset için dindarlar/dindar olmayanlar, laikler/Müslümanlar gibi kutuplara ayrılabilir miydi? (Atatürk'ün, hakkında uydurulan yalanların aksine İslam dinine çok önem verdiği, ilk TBMM'yi de Hacıbayram Camii'nde kılınan namaz ve dualardan sonra, kurbanlar keserek açtığı farklı yazarlara ait birçok kitapta yer alır.)
  Eminim şimdi bu birkaç soruyu okuyanlar arasında "Tabii olmazdı, çünkü Atatürk'ün baskısı hissedilirdi, özgür bir toplum olmazdı" gibi savlar ileri sürenler çıkacaktır. Oysa ben çağa, o çağın getirdiklerine, dünya şartlarına anında uyum sağlayan, süper zekaya ve bilgiye sahip bir adamın, bugünün dünyasında baskıcı bir yönetime izin vereceğine veya isteyeceğine asla inanmam. Ama elbette en demokratik ortamda da onun gölgesi bile sorunların halledilmesine yeterdi.
  Bugün Atatürk yok... Ama keşke onun özelliklerinin hiç değilse birkaçına sahip bir lider çıkabilseydi bu ülkeden... Hala bekliyoruz.

  'DÜNYANIN EN BÜYÜK LİDERİ'

  VATAN Dış Haberler Servisi 1 aylık araştırma sonunda 11 Kasım 1938 tarihli dünya gazetelerinde Atatürk için yazılanları incelemiş. Ne kadar etkileyici notlar var aralarında...
  Mesela birçok dünya ülkesi gazetesinde onu "Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük lideri" olarak tanımlamaları...
  Hindistan'da Atatürk'ün ölümü üzerine 1 günlük yas ilan edilmesi ve Hintlilerin Atatürk için gözyaşı dökmesi...
  Uzmanların 6 aylık çalışması sonuç vermeyince Atatürk'ün "Ben bu işi yaparım" diyerek bir gece çalışmadan sonra yeni alfabeyi ilan etmesi... Ve daha birçok inanılmaz olay.
  Onunla sonsuza kadar gurur duymayı bize çok görenleri asla anlayamayacağım.
  devrimdeniz ve Özel Üye Esra bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş