Atatürk GünLüğü..( 21 Ocak )

Konu 'Atatürk'ün Hayatı' bölümünde S. Moderatör Uğur tarafından paylaşıldı.

 1. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36

  Atatürk Günlüğü 21 Ocak - Tarihte Bugün 21 Ocak

  21 OCAK - JANUARY 21
  Tarihte Bugün - Today in History

  [​IMG]

  1 Ocak-2 Şubat 1924
  İlk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, İzmir’de...

  1938 - Atatürk'ün, trenle İzmit üzerinden Derince'ye gelişi, buradan Akay vapuru ile Yalova'ya geçişi ve yeni yapılan Termal Otel'in ilk misafiri oluşu.
  1936 - Atatürk'ün, akşamüzeri Anadolu Kulübü'ne, akşam Kar***'e gidişi.
  1935 - Atatürk'ün, akşam İsmet İnönü ile beraber trenle Ankara'dan İstanbul'a hareketi.
  1933 - Atatürk'ün, Bandırma'dan Balıkesir'e gelişi, Valiliği, Belediye'yi, Kolordu Karargâhı'nı ve Cumhuriyet Halk Partisi'ni ziyareti.
  1932 - Atatürk'ün, öğleden sonra Dolmabahçe Sarayı'ndan otomobille hareket ederek Fatih ve Şişli taraflarında bir gezinti yapması.
  1923 - Atatürk'ün, Bursa Lisesi öğretmenlerinin, şerefine verdiği çayda öğretmenlerle görüşmesi.
  1922 - Atatürk'ün, Ankara'da "İzmir Yurdu Cemiyeti"nin tertiplediği çayda, Yurt'un fahrî başkanlığını kabul edişi nedeniyle konuşması: "...Yurt'un, İzmir'in içinde vazife göreceği güne kavuşacağız. O gün uzak değildir!"
  1921 - Ethem'in kardeşi Tevfik Bey Yunanlılarla bir teslim anlaşması imzaladı.
  1920 - Atatürk'ün, Kâzım Karabekir'e telgrafı: "İsmet Bey en nazik ve mühim bir devreye girdiğimizi göz önüne alarak bizi kıymetli çalışmasından yararlandırmak ve bu devrenin gelişmesine kadar Heyet-i Temsiliye'de bulunmak üzere gelmiştir. Hep beraber gözlerinizden öperiz."
  Atatürk'ün, çalışmaları hakkında bilgi sunan Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti'ne telgrafı: "...Vatanperver girişimlerinizi takdir ve tebrik ediyoruz."
  Harbiye Nazırı Cemal Paşa'nın, Atatürk'e telgrafı: "İngilizler, hükümete verdikleri bir notada, benim ile Cevat Paşa Hazretlerinin vazifeden çekilmekliğimizi istediler. ...Vaziyet benim ile Cevat Paşa'nın çekilmemizi gerektirdi. Kabineyi müşkül duruma sokacak bir harekette bulunulmamasınıca ederim. Aksi halde vaziyet, tasavvur ettiğimizden daha tehlikeli olur." [Kocatürk] ri
  1920 - The Paris Peace Conference of 1919 comes to an end.
  The Paris Peace Conference of 1919 was a conference organized by the victors of World War I to negotiate the peace treaties bet**en the Allied and Associated Po**rs and the defeated Central Po**rs. The conference opened on 18 January 1919 and lasted until 21 January 1920 with a few intervals.

Sayfayı Paylaş