Atatürk GünLüğü..( 24 Ocak )

Konu 'Atatürk'ün Hayatı' bölümünde S. Moderatör Uğur tarafından paylaşıldı.

 1. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36

  Atatürk Günlüğü 24 Ocak - Tarihte Bugün 24 Ocak

  24 OCAK - JANUARY 24
  Tarihte Bugün - Today in History
  [​IMG]
  24 Ocak 1933
  Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal,
  Kütahya İstasyonu'nda bir yurttaş ile dilekçesi hakkında konuşurken
  [​IMG]
  24 Ocak 1933
  Atatürk, Kütahya Tren İstasyonu'nda kendisine verilen dilekçeyi incelerken..


  Atatürk, Kütahya Tren İstasyonu'nda kendisine verilen dilekçeyi incelerken
  1937 - Atatürk'ün, Kurun gazetesinde Hatay davasıyla ilgili olarak Asım Us imzasıyla yayımlanan üçüncü başyazısı: "...Dostlarımızın kendilerine düşen vazifeyi yapmaları pek lüzumlu olduğu inancındayız. Biz dostluğa lâyık ve lâzım olduğu kadar hürmette, hak ve menfaatlere azamî riayette kusur etmiyoruz. Fakat Türkiye Cumhuriyeti'ne eski Osmanlı imparatorluğu'nun bir uzantısı gözü ile bakılarak ona karşı dejenere bir politika izlendiği ve hâlâ bu sevdada yaşayan diplomatların siyasette hakim olduklarını görürsek bunun yalnız isabetsiz değil, aynı zamanda tehlikeli bir meslek olduğunu söylemekten de kendimizi alamayız." [Kocatürk]
  1936 - Atatürk'ün, akşamüzeri otomobille Keçirören'e kadar bir gezinti yapması.
  1933 - Atatürk'ün, Kütahya'da okulları ziyareti, akşama doğru trenle hareket ederek gece Afyon'a gelişi ve 23.30'da Afyon'dan Konya yönünde hareketi.
  1923 - Atatürk'ün, sabah, İzmir'e gitmek üzere Bursa'dan ayrılışı.
  1921 - Fevzi paşa'nın icra vekilleri başkanlığına seçilmesi.
  Fevzi (Çakmak) Paşa'nın, İcra Vekilleri Heyeti Başkanlığı'na seçilmesi (3 Mayıs 1920 günü seçilen icra Vekilleri Heyeti, 20 Ocak 1921 tarihli Anayasa'nın 9. maddesi gereğince, Fevzi Paşa'yı Başkan seçmişlerdir).
  1920 - Atatürk ve Ali Fuat Paşa'nın imzası ile "Güney cephesindeki hareketler ve yapılması gereken hususlar" hakkında ilgililere genelge yayımlanması: "...Kolorduların bu direktife ve evvelce verilen plâna göre millî kuvvetleri hemen teşkil ve harekete hazır bulundurmaları lâzımdır."
  Atatürk'ün, İstanbul'da bulunan Rauf (Orbay) Bey'e telgrafı: "Hâkimiyet-i Milliye gazetesinin, İstanbul'da güvenle dağıtımının sağlanması için gerekli önlemlerin alınması, nereye ne kadar verildiğinin bildirilmesi." [Kocatürk]
  1917 - Atatürk'ün, Diyarbakır Vali Konağı'nda bölge valileriyle toplantıı. yapmas
  16. Kolordu Kurmay Başkanı İzzettin (Çalışlar) Bey'in -Atatürk'ün çağrısıüzerine- Silvan'dan Diyarbakır'a gelişi, Atatürk'le görüşmesi.

Sayfayı Paylaş