Atatürk Milliyetçiliği

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde emine_ tarafından paylaşıldı.

 1. emine_

  emine_ Üye

  Katılım:
  13 Mart 2010
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  AtatÜrk mİllİyetÇİlİĞİnİn Özellİklerİnİ bİlen varsa yardimci olur musunuz?? Şİmdİden teŞekkÜr ederİm
 2. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38
  Atatürk Milliyetçiliğinin Özellikleri

  Atatürk’ün milliyetçilik anlayışında millet esastır. Atatürk milliyetçiliğinde özellikle Türk Milleti’nin geçmişine olan sevgi ile birlik ve beraberliğine yer ve değer verilmektedir .Atatürk’ün “Bize milliyetçi derlerfakat biz öyle bir milliyetçiyiz kibizimle işbirliği yapan bütün milletlere hürmet ederiz.Bizim milliyetçiliğimiz bencil bir milliyetçilik değildir. “ sözleriyle de ifade ettiği gibi Atatürk milliyetçiliği herhangi bir millet düşmanlığına dayanmamaktadır. Yurtta ve dünyada barışı öngörür. Bu sebeple her türlü emperyalizme ve sömürgeciliğe karşıdır. Bağımsızlığı savunur. Başka devletlerin de bağımsızlığına saygılıdır ve yayılmacı değildir.

  Atatürk milliyetçiliği hürriyete ve insan şahsiyetine değer verir ve eşitlik fikrine dayanır. Bölücülüğü ve ayrımcılığı reddederekbirleştiricibütünleştirici bir nitelik taşır. Ayrıca milliyetçiliği reddeden akımlara ve sınıf mücadelesine karşı olup laik insancıl barışçı olmak gibi özelliklere sahiptir.

  Atatürk milliyetçiliği ilericidir. Çağın gerçeklerine uygun olarak akıl ve bilimin doğrularına dayanır. Bu çerçevede Türk Milleti’nin dünya medeniyetine bilimsel açıdan hizmetini öngörür.

  Bütün bunların yanında Atatürk milliyetçiliği; akılcı yapıcıyaratıcı ve idealist bir yapı içerisinde insan hak ve hürriyetlerine dayalı bir biçimde kültürel değerlere sahip çıkan bir sistem olarak Türk Milletini sevmeyi ve onun menfaatleri için çalışmayı öngörür.
 3. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38
  Türk milletinin refahını, zenginliğini, mutluluğunu artır-mâyı ve varlığını yükseltmeyi amaçlar.
  Türk milletinin manevi değerlerine (dü, tarih, kültür) sa­hip çıkmayı öngörür.

  Dini, mezhebi, ırkı, dili ne olursa olsun kendini Türk his­seden herkesi Türk olarak kabul eder. Ayırıcı değil, bir­leştiricidir. İnanç özgürlüğüne saygılıdır ve laiktir.  Türk milliyetçiliği, milli menfaatleri kişi ve zümre menfaatle­rinin üzerinde tutmayı, nesiller arasında bilinçli, kuvvetli bir dayanışma ve bağlılık oluşturmayı hedeflemiştir. Ülkede bir­lik ve beraberliği sarsan ırk, mezhep, sınıf ayrılıklarına karşı çıkar. Atatürk bu yüzden, ne mutlu Türk olana değil, “Ne mutlu Türk’üm diyene!” demiştir.

  Atatürk’ün milliyetçilik anlayışı, milli egemenliğe ve milli bağımsızlığa dayanır.
  Kurtuluş Savaşı’nın kazanılarak milli bağımsızlığın sağlan­ması, TBMM’nin açılarak halkın yönetime katılması ve dev­letin yönetim şeklinin cumhuriyet olarak kabul edilmesi bu anlayışa örnek olarak gösterilebilir.
  Her türlü saldırganlığa ve sömürgeciliğe karşıdır. Akılcı, çağdaş, medeni, ileriye dönük, demokratik, yüceltici, in­sani ve barışçıdır. Atatürk milliyetçiliği ırkçılığa karşıdır.

  Türk milliyetçiliği, başka milletlerin haklarına saygı duyan bir milliyetçilik anlayışını temsil eder.

Sayfayı Paylaş