Atatürkçülük deyince ne anlıyoruz?

Konu 'Gençliğin Ata'ya Cevabı' bölümünde elcin06 tarafından paylaşıldı.

 1. elcin06

  elcin06 Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.058
  Beğenileri:
  105
  Ödül Puanları:
  36

  Atatürkçülük deyince ne anlıyoruz?  Bu sorunun yanıtını daha kolay verebilmek için öncelikle Atatürk’ün Türk toplumuna ne kazandırdıklarını kısaca hatırlayalım.
  Hayalci beyinlerin (ya da sadece kafaların ) olmayacak umutlara kapılıp, Türkiye büyük devletlerin tuzağına düşerek, emperyalist devletlerine tutsak edilmiş, adeta yem olmuştur. İşte Anadolu halkı bu içler acısı durumdayken Atatürk de devreye girerek halkla birlik olmuş, halkın kurtuluş mücadelesini başlatmıştır. Atatürk bu bilinçle hareket etmiştir. Acının, yurdun her bir yanını sarması, halkın yurtseverlik duygusunu iyice kabartmış, zafer kaçınılmaz olmuştur. Halkın yurtseverlik duyguları ve iradesi emperyalist devletlerin kirli çıkarlarını kısa sürede yenilgiye uğratmıştır.

  Halkın kurtuluşu kazanılmıştır, ancak asıl savaş şimdi başlamıştır. Çünkü sığınacak bir liman kalmamış, dönüşü olmayan yola girilmiştir. Güvenilecek bir devlet bir dost kalmamışsa, halkında katkıları ve çabasıyla yeni devletle yeni bir kader çizilmelidir. Artık kaderimiz kendi elimizdedir. Atatürkçülük işte bu noktada devreye girmiştir. Toplumun gelişmesi, ilerlemesi, çağdaşlaşıp her yönüyle kalkınabilmesi için dünyayla rekabete girilmesi hedeflerin en büyüğü olmuştur.

  Kurtuluş zaferi halka en baştan bağımsızlığı kazandırmış ve halkın egemenliğini kaçınılmaz kılmıştır. Cumhuriyetin ilânı toplumsal açıdan yeni bir devirdir ve en büyük devrimdir. Demokrasinin temeli olan laiklik ilân edilmiş, medenileşme yolunda yeni adımlar atılmıştır. Kadınlara sağlanan haklar, eğitim, sağlık, ekonomik ve ulaşım alanındaki yenilikler ve reformlar toplumsal kalkınmanın temelini oluşturur. Toplumsal kalkınmadaki bu savaşım, üretim toplumu yaratma amaçlıdır. Yeni fabrikalar işçi ve devlet destekli yine toprak reformuyla köylü-devlet destekli bir kalkınma planı ortaya koymuştur.
 2. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38
  Elçin çok güzel bir paylaşım çok teşekkürler.

  Yalnız konuyu yanlış yere açmışsın bunu bilgi köşesi bölümüne taşıyorum canım
 3. elcin06

  elcin06 Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.058
  Beğenileri:
  105
  Ödül Puanları:
  36
  tamam canım..
 4. berna_66

  berna_66 Üye

  Katılım:
  1 Eylül 2008
  Mesajlar:
  326
  Beğenileri:
  63
  Ödül Puanları:
  29
  cok sagol canım;)

Sayfayı Paylaş