atatürk'e mektup..

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde 'diLvin '' tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. 'diLvin ''

'diLvin '' Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

atatür'e bir mektup yazıcam..yardımcı olursanız seviniRimm :)
  2. masin

masin Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili Ata'm

Ben, bize bıraktığın cennet yurdun bir köşesinden sana sesleniyorum.

Seni hiç görmedim, seninle konuşamadım. Seninle aynı havayı teneffüs edemedim. Sana çiçek sunmak isterdim. Bıraktığın cennetin bahçelerinden dal dal, boy boy; alı yeşiline karışmış demetler sunmak isterdim.

Sana, içine yurdumun kokusu sinmiş bir mektup yazıyorum. Her kelimesinde Akdeniz'i,Karadeniz'i göreceğin; her cümlesinde İzmir'i, Ankara'yı okuyacağın ve her hecesinde Samsun'un yaylalarını, çiçeklerini, pınarlarını hissedeceğin. Mektupta beni, bizi, kısaca tüm ulusumu göreceksin.

Mektubumda, sana güneşin ışıklarını, toprağımın verimini, yağmurumun bereketini getireceğim. Sana, ilkbaharda tohum saçan köylümün çalışkanlığını, tahta başında ders veren öğretmenimin azmini, ekmek ve kitap parası için sokakta simit satan çocuğun alın terini getireceğim. Şehit olmuş asker anasının feryadını, kundaktaki bebeğin hayata ilgisini, okul yolunda bir öğrencinin hayallerini getireceğim.

Kim bilir ne çok özlemişsindir

Anafartalar'ı,Çanakkale'yi,İzmir'i?... Belki hâlâ özlemini duyuyorsundur Samsun'a ayak bastığın ilk günün... Bize ders olarak anlatılan Çanakkale'den, Arıburnu'ndan insanımın sesini. Bandırma Vapuru'yla Samsun'a yol aldığın Karadeniz'den köpük köpük deniz kokusunu gönderiyorum.

Aradan geçen bunca seneden sonra biz de seni çok özlüyoruz. Sana şiirler yazıyoruz. Her gün, her an sevecen bir gülümseyişle bize bakıyorsun. Sen bizi duyuyor, görüyorsun. 2000 yılında,Cumhuriyetimizin 77. yılında senin başarılarını sahipleniyor, onlarla öğünüyoruz. Bilmem bana inanıyor musun?

Ben, seni seviyorum Atatürk'üm. Seni çok seviyorum. Sana ve yurduma lâyık biri olarak yetişeceğime söz veriyorum. Sen bizlere kılavuzluk etmeyi sürdüreceksin. Senin rehberliğinde çağdaşlığa, uygarlığa, bize gösterdiğin hedeflere, aklın ve bilimin ışığına kavuşacağız.

Sensiz olmuyor sevgili Atatürk'üm!

Mektubumun sonunda sevgili Atatürk, senden bize inanmanı, bize güvenmeni ve sonsuzluk uykusunda rahat olmanı diliyorum. Bizler, hepimiz, ilerde doktor, öğretmen, mühendis olacağız. Bizler, senin yenilikçi, coşkun ruhunu taşıyan MUSTAFA KEMALLER olarak yetişeceğiz. Sana söz veriyorum.

Sana bunları anlatabildiğim için, sesimi sana duyurabildiğim için, ulusumun selâmını sana iletebildiğim için mutluyum. Mutluyum, çünkü artık ben de bir MUSTAFA KEMAL'im!..
    gamze xd ve 'diLvin '' bunu beğendi.
  3. masin

masin Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Ey Türkiye’nin Kurucusu Atatürk,
    Uğrunda hayatını verdiğin, başka bir şey düşünmediğin “Türkiye”nin halini gel de gör.

Senin en büyük yapıtlarından biri olan “Gençliğe Hitabe”nin ana temasından bahsediyorum; yani Türk gençliğinden. Senin peşinden koşmak şurada dursun neler yaptıklarını bir gör Atam! Uyuşturucu ve sigarayı ağızlarına sakız ediyorlar. İnsanları korkutuyorlar.

Senin kurduğun devlet için oy veren yetişkinler ya Ata’m? Küçük çocukları kaçırıp olmayacak şeyler yapıyorlar. Çalıştırıyorlar okuması gereken çocukları.

Devletin yetimhanelerinde çocuklar ölesiye işkenceye mahzur bırakılıyor.

Ya mahkemeler? En önemli olan adalet! Küçük paralar karşılığı haksızlar haklı oluyor Ata’m.

Seni saygıyla hatırlıyoruz Ata’m bu olumsuzlukları düzeltmek istiyoruz; fakat korkuyoruz. Korkuya yer verilmemesi gereken bu devlette, bu topraklarda ağzımızı açıp konuşmaya korkuyoruz.

Seni düşündükçe içimizde yükselen alevler, içimizdeki huzur, gurur yavaş yavaş yok oluyor Ata’m! Bu suç bizim değil Ata’m! Peki ya kimin?
  4. masin

masin Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    AFFET BİZİ
    Atatürk? 1881 Selanik doğumludur. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Bey’dir. İlkokulu… Yıllardır bu cümleleri tekrarlayıp durduk; ama kendimize hiç sorduk mu? Biz onun düşündüğü ve inandığı gençler miyiz? Onun doğrularını devam ettiren kişiler miyiz?

Özellikle son zamanlarda gitgide değişen ve eskiyi aratan bir ülkede yaşıyoruz. Konuşmalar, eğitim, çalışma hayatı, sosyal hayat ve sayamayacağımız daha birçok şey Türkiye’nin gerilemesine sebep olmaktadır.

Öyle ki insanlar torpilsiz iş bulamamakta, üniversite bitirmiş gençler açıkta kalmaktadır. Öyle bir haldeyiz ki sokakta yürüyen on kişiden en az üçü cahil ve işsiz. İşte Türkiye’nin durumu!

Sen gittikten sonra çok şey değişti Atam, çok yenilikler yapıldı gerilemek adına, çok değişti Atam.

Yani anlayacağın Atam, çıkarlarına yenik düşmüş bir devletiz. Ülke, devlet yerine ben ve sen’i kullanıyoruz. Hiç mi iyi bir şey yok? Aslında var, yeni üniversitelerimiz, daha gelişmiş şehirlerimiz, daha teknolojik aletlerimiz, ormanlar yerine fabrikalarımız var. İçinde yüzdüğümüz denizler yerine kokusundan yanından geçemediğimiz sularımız var. Eskiyi özleyen bir nesil bu yanlışlıkları fark etmeyen bir gençlik var ve bu yanlışlıklar o kadar büyük ki düzeltemeyeceğimiz kadar, affet bizi Atam
  5. masin

masin Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu,Türk Ulusunu karanlık geleceğinden aydınlıklara çıkaran ve üstün insani mezietleriyle, bizi bu gün hristiyan çocukları olarak doğmaktan kurtaran ulu önderim Atatürk...
    Bu mektubu size yazıyorum.
    Yazmak ihtiyacındayım .Çünkü beni, bizi, ancak siz anlarsınız.
    Bu mektup; sizin aydınlattığınız yoldan yürüyen ve sonsuza dek yürüyecek olan güvendiginiz vatan evlatlarının mektubudur.

Size minnettarız. Bunun o kadar çok sebebi var ki, saymakla bitmez.
    Sizin deha seviyesindeki beyin gücünüz, bir çok dünya devletine örnek olmuşken, aydınlığınızın modası geçmiş olduğunu düşünen,sizin fikirlerinizi çağdışı ideoloji ve doktrinler olarak gören ve göstermek isteyen insanlar çıktı aramızdan.
    Bu insanlar , sizin ebedi aleme geçişinizden sonraki yıllarda, ürkütmeden, şirin gözükerek, göz boyayarak, oyalayarak, her şekilde siyasi, dini, etnik unsurları kullanarak, temelini kurup bina ettiginiz Laik Türkiye Cumhuriyeti Devletini içten içe kemirmeye başladılar.
    Bu gün öfke, endişe, ikaz ve itirazlarımıza, köhnemiş milliyetçilik , bu vatan ve bayraktan ödün verilmeyeceğini haykıran hepimize, gayrı demokratik etiketi yapıştırıldı.

Biz bunlardan ürkenler değiliz Atam.
    Bizler; edep ,ahlak , gelenek ve göreneklerimizle Türk Milletiyiz. Askeriz, şehidiz, gaziyiz.
    Bu gün gözümüzün bebeği olan Türk Ordusuna dil uzatılıyor. O büyük askeri dehan ile , harp stratejinle parmak ısırtan, kazandığın ve milletçe kazandığımız Kurtuluş Savaşımıza iftiralar atılıyor. Soykırımlarla suçlanıyor ve kabule zorlanıyoruz.
    Bu gün, sana ve devrimlerine iftiralar atmak, bazı kesimlere prim yaptırıyor.
    Genç beyinler yıkanarak, çağdışı kılıklara büründürülmek isteniyor. Bunun ismine de insan hakları ve demokrasi deniyor.
    Birlikte düşmana karşı durduğumuz kürt kökenli vatandaşlarımız, ellerine en donanımlı silahlar verilerek, Türk Milletine , Türk Ordusuna kin ve ölüm kusturuluyor.
    Sizin muhteşem zaferinizin karşısında eriyen Avrupa ve digerleri , şimdi o mağlubiyetin acısını
    çıkarmak istiyorlar.
    O zaman yapamadıklarını şimdi iğrenç Bizans entrikalarıyla, içimizden bazılarını alet ederek, bizi kapılarında "bizi aranıza alın" diyerek yalvarıyor hale getiriyorlar.Bu yalvarmalara dayatma olarak,
    her türlü emellerine zemin buluyorlar.

Sevgili Gazi'miz. Sevgili Mustafa Kemal'imiz, Atatürk'ümüz...
    Biz senin o çakmak çakmak gözlerinden yayılan , bizi ışıtan ve ısıtan ateşle, hepsinin üstesinden geleceğiz. Bu yolda ölmek var, dönmek yok hiç birimize.
    Ne sizin ruhunuzu, ne o cennet mekan şehitlerimizin ruhunu azapta bırakmayacağız.
    Buna andımız var.
    Size bu mübarek görevi ve başarıyı nasip eden Yüce Allah da şahittir ki, biz ne Avrupaya ne Amerikaya uşaklık yapmıyacağız.
    Medeniyet ve demokrasi adı altında, insan hakları diyerek, parçalamaya uğraştıkları bu Cumhuriyet, bu vatan ve aziz bayrak, kanımızın son damlasına kadar, aklımızın bedenimizin son hücresine kadar korunacak ve kıyamete dek yaşatılacaktır.

Ebedi hayatınızda, sonsuz dualarımız ve şükranlarımız sizinle Atam...
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş