Atatürk'e parola sorduğu günü unutamıyor

Konu 'Gençliğin Ata'ya Cevabı' bölümünde sumeyra tarafından paylaşıldı.

 1. sumeyra

  sumeyra Üye

  Katılım:
  3 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.561
  Beğenileri:
  790
  Ödül Puanları:
  0

  Atatürk'e parola sorduğu günü unutamıyor..

  103 yaşındaki Kırıkkaleli Bekir Yıldırım, Cumhuriyet'in ilk yılında askerlik yaptığı ve nizamiyede nöbet tuttuğu sırada birliği denetlemeye gelen Mustafa Kemal Atatürk'e parola sorup kontrol yapması sebebiyle Atatürk tarafından tebrik edilip ödüllendirildiğini belirtti.


  Bekir Yıldırım'ın çocukları, her yıl özellikle Cumhuriyet Bayramlarında babasının Atatürk ile ilgili hatırasını dinlemek isteyenlerin evlerine ziyarette bulunduklarını anlattı.

  Kırıkkale'nin en yaşlılarından olan Bekir Yıldırım, askerde Atatürk'e silah çekerek parola sorduğu günü unutamıyor. 103 yaşındaki Bekir Yıldırım, Cumhuriyet'in ilk yılında askerlik yaptığı ve nizamiyede nöbet tutuğu sırada birliği denetlemeye gelen Mustafa Kemal Atatürk'e parola sorup kontrol yaptığı için Atatürk tarafından ödüllendirildiğini belirtti.

  Kırıkkale'de oğlu Köksal Yıldırım'ın yanında oturan Bekir Yıldırım, Atatürk'le karşılaştığı o günü anlatırken hâlâ çok heyecanlanıyor. Askerliğini 2,5 yıl ve Kırklareli'nde yaptığını aktaran Bekir Yıldırım şunları kaydediyor: "Askere gittiğimde beni nakliyeci yaptılar. Hem diğer birliklerdeki askerlere ekmek götürüyordum, hem de kendi birliğimizde görevime devam ediyordum. Nizamiyede nöbetçi olduğum bir gün Atatürk, yanında bir bayanla habersiz olarak birliği denetlemeye geldi. Ben o zaman henüz Atatürk'ü şahsen tanımıyordum. Atatürk olduğunu bilmeyerek silahı doğrulttum, durmasını ve parolayı söylemesini istedim. 'Ben paşayım.' dedi. Ben de, 'Ben paşa maşa anlamam, parolayı söyle' dedim ve silahın kurma kolunu çektim." Atatürk'e, kendisine verilen emri yerine getirdiğini, parolayı bilmeyen kim olursa olsun kapıdan geçirmeyeceğini söylediğini ifade eden Bekir Yıldırım, "Atatürk parolayı bilmediği için bölükten komutanlar çağırıldı. Komutanlar gelen kişinin Atatürk olduğunu söyleyerek, beni uyardılar. Denetlemenin ardından Atatürk ve yanındaki hanım benim yanıma geldi. Atatürk beni tebrik etti. Kendisine kimsenin parola sormadığını belirterek, oradaki komutanlara bana iyi bakmalarını söyledi. Daha sonra Paşa beni ödüllendirdi ve benim 15 gün istirahat almam için komutanlarıma emir verdi." şeklinde konuşuyor. Gençlerin Cumhuriyet'e sahip çıkması gerektiğini dile getiren Bekir Yıldırım, "O dönemler yokluk dönemiydi, şimdi her şey var. Şimdiki yaşamın kıymetini bilin ve çok çalışın. Cumhuriyet kolay kurulmadı. Atatürk bu ülkeyi buralara kadar getirdiyse bundan sonra da gençler daha ileri götürecek." bilgisini veriyor.

  Çocukluğundan beri babasından Atatürk'e nasıl silah çektiğini ve ödüllendirildiğini dinlediğini söyleyen Bekir Yıldırım'ın oğlu Köksal Yıldırım da, "Yaşına rağmen babamızın hafızası ve sağlığı çok iyi durumda. Fakat geçtiğimiz aylarda Antalya'da bulunan kız kardeşimin yanına gitmişti. Orada talihsiz bir kaza yaşadı ve bacağı kırıldı." açıklamasında bulundu.

Sayfayı Paylaş