Atatürk'ün sözlerinin açıklamaları (ingilizceye çeviri)

Konu 'Atatürk'ün Hayatı' bölümünde beyzabinbasi tarafından paylaşıldı.

 1. beyzabinbasi

  beyzabinbasi Üye

  Katılım:
  11 Kasım 2008
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Bu açıklamaları İngilizce'ye çevirir misiniz lütfen dönem ödevim de ..çok önemli ve acil..

  • “Ne mutlu Türk’üm diyene”

  Atatürk milliyetçiliği, Türk toplumunun en eski kaynaklarına dek, bütün tarihine uzanmakla birlikte asla bir ırk milliyetçiliği, bir şovenlik değildir. Akıp giden zaman içinde Türk ulusunun, çok eski bir ulus olduğu bilincini uyandırarak ulusal bağları besleyen, geliştiren bir kültür milliyetçiliğidir. Bu milliyetçilikte yurt, Atatürk’ün daha ulusal Kurtuluş Savaşı’na başlarken ulusal antlaşma (Misak-ı Milli) ile sınırları çizilmiş bugünkü Türk yurdudur. O’nun ‘’Ne mutlu Türküm diyene’’ sözü de zaten böyle bir anlama gelir. Kendini Türk bilen, Türk duyan, Türk olmakta övünen ve tarihimize, yurdumuza, ulusumuzun yarınlarına inanan her yurttaşı, Türk kabul eden gerçekçi, insancı bir milliyetçiliktir bu. Amacı da, ulusal sınırlarımız içinde yaşayan Türk halkının kendi öz değerlerini, temel kültürünü, çağdaş uygarlık ilkelerine göre işleyip geliştirmek, onu iç-dış bütün bağlayıcı, engelleyeci öğelerden kurtararak ilerletmek, refaha, mutluluğa, kavuşturmaktır.

  • Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

  Türkiye devletinin yapısının ruhu millî egemenliktir. Milletin kayıtsız şartsız egemenliğidir.
  Toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin sağlanması, istikrarı ve korunması ancak ve ancak tam ve kesin anlamıyla millî egemenliği sağlamış bulunması ile devamlılık kazanır. Bundan dolayı; hürriyetin de, eşitliğin de, adaletin de dayanak noktası millî egemenliktir.


  • İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!

  Doğanın kanunu… yaşam ve **üm… İnsanlar geride bıraktıkları ile anılırlar, onlarla yaşatılırlar. İşte Atatürk’te böyle bir insandı. Bu ülkeyi esaretten kurtaran, bu ülke insanına özgürlüğü veren, bu ülkenin geleceğini teminat altına alan …
  Verilen savaşlar, dökülen kanlar, nutuklar boşa değildi. Hepsinin bir anlamı vardı bu yurdun insanı için…
  O hep ilerici düşünmüş, ileriye bakmış ve ülkemizi çağdaş bir anlayışa getirmek için yürümüştü. O devrimciydi… O halk adamıydı… O özgürlükler için savaş veren bir komutandı. O bu ülkenin peşkeş çekilmesine göz yummayacak olan ve yummayan liderdi…O azimliydi, kararlıydı…O bu ülke insanının esaret altında yaşamayacağının kanıtıydı.
  O’nun ilkeleri, devrimleri asla unutulmayacak ve de unutturulmayacak. Cumhuriyeti o kurdu bu nesil ve gelecek nesiller her şeye rağmen yaşatacaklar ve Atatürk’e layık evlatlar olduğunu bu ülkeye ve tüm dünyaya gösterecekler…
  Atatürk sadece 10 Kasım’larda anılmayacak.O’nun bıraktığı eser, bu vatan b**ünmeyecek, Cumhuriyet yıkılmayacak. O’nun peşinden ülküleri ve devrimleri doğrultusunda gidilecek. Hiç kimsenin gücü O’nu unutturmaya ve Cumhuriyeti yıkmaya yetmeyecektir.
  Ünlü bir devlet adamının dediği gibi “Atatürk gibi insanlar bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar, onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır.”
  Son düzenleyen: Moderatör: 16 Temmuz 2010
 2. Mustafa09

  Mustafa09 Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2009
  Mesajlar:
  123
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  0
  SağoL Paylaşım için.
 3. beyzabinbasi

  beyzabinbasi Üye

  Katılım:
  11 Kasım 2008
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Önemli değil ,ama İngilizce'ye çevirirse birisi çok memnun olurum..
 4. Mustafa09

  Mustafa09 Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2009
  Mesajlar:
  123
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  0
  Çevirecek kadar iniglizcem yok ama çeviri programlarını kullanablirisin.En basidinden
 5. cemrecem

  cemrecem Üye

  Katılım:
  1 Mart 2009
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Atatürkün sözleriiiii!!! Anlamlarıı

  Ben sporcunun zeki,çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir,fendir.

  bunların açıklamalarını yazarsanız sevinirimm:shy:
 6. Sevqi. .

  Sevqi. . Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  23 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.130
  Beğenileri:
  1.863
  Ödül Puanları:
  0
  Could you please explain this term to translate it into English is very important and urgent .. I said ..

  • "Blessed is the one I am Turk"

  Atatürk's nationalism, the most ancient sources of Turkish society, until at the history of all races, but never a nationalist, not a flag-waving. When flowing in the Turkish nation, a nation where many old vineyards which supply the national consciousness Arousing, is developing a cultural nationalism. In this country nationalism, Ataturk's National Liberation War started more national treaties (Misak-ı Milli) borders were drawn today is the Turkish homeland. She's the one who says''I'm happy''Turk said already such a mean word. Knowing yourself Turkish, Turkish heard, the Turks are proud of our history which, to our country, every citizen of our nation who believe in tomorrow, the Turks accepted the realistic, is it humane nationalism. The aim of the national borders in the lives of Turkish people's own values, basic culture and modern civilization, the principle according to the process and develop it inside-out all the binders, engelleyeci items rescued and to advance, prosperity, happiness, seeing to.

  • Sovereignty unconditionally belongs to the nation.

  The structure of the government of Turkey is the spirit of national sovereignty. Is the unconditional sovereignty of the nation.
  Highest in the community of freedom, equality and justice to ensure maximum stability and protection and only a full and final meaning of national sovereignty, have provided continuity with the wins. Therefore, the freedom, equality, and justice is the mainstay of national sovereignty.


  • There are two Mustafa Kemal: one is flesh and bone, temporary, Mustafa Kemal ... Second Mustafa Kemal, her "I" can not be expressed in words, it is not me, are we! That, in every corner of the country of new ideas, new life and strive for great ideals and the intellectual community is a warrior. I dream I'm representing them. My attempt, they regret what they have to satisfy. Mustafa Kemal then you, you all. Not temporary, and my life should be, he is Mustafa Kemal!

  And ** The law of nature ... the life they left behind, with an Um ... People are, having them Resistance. Ataturk was such a person in here. Saving this country from slavery, giving freedom to the people of this country, guaranteeing the future of this country ...
  Of the war, shed blood, speeches were not wasted. They all had a sense for the people of this country ...
  He had always considered progressive, forward looking and to bring our country into a modern approach was conducted. He was a revolutionary ... it was a public man ... He was a commander who fought for freedom. He will not tolerate withdrawal of this country peşkeş leaders who were not tolerated ... It was tough, she was determined ... that the people of this country was proof will not live under slavery.
  His principles, the revolution will not forget and never be forgotten. He founded the republic in spite of everything this generation and future generations deserve to live and Ataturk's sons had become transparent and all these countries will show the world ...
  Only 10 Kasım'larda anılmayacak.O Ataturk 's work has left this country ünmeyecek b **, Republic will not be destroyed. His ideals and pursue reforms in line with the destination. Him and the power of anyone to forget will be enough to destroy the Republic.
  A famous statesman says, "like they do not like people born to a generation, are not born for a certain period, they will be the lead person in the history of their nations for centuries have
  Sevqi. . bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş