Atomların gerçekten var olduklarını nasıl biliyoruz?

Konu 'Kimya 10. Sınıf' bölümünde mahmut tarafından paylaşıldı.

 1. mahmut

  mahmut Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2008
  Mesajlar:
  59
  Beğenileri:
  114
  Ödül Puanları:
  6

  20. yüzyılın başlarında atomlar hala teorik varlıklardı. Mantıklı teoriler ortaya atılsa da kimse bir atom görmüş değildi. Bugün atomları sadece görmekle kalmıyoruz, onların yerlerini değiştiriyor ya da yeni yeni maddeler üretebiliyoruz. Atomların varlığı gerçeğini kanıtlayan güçlü ****ller vardır. Bunlar:

  1.Tarayıcı tunel mikroskobu:
  Bu yöntem ile atomların fotoğrafını çekmek mümkündür. Oldukça sivri uçlu bir iğne maddenin üzerine yerleştirilir. Elektronların, iğne ucu ile madde arasında geçiş tüneli oluşturmaları için, çok düşük bir voltaj uygulanır. İğnenin ucu, madde yüzeyindeki bir atom tarafından çekildikçe, uç ile madde yüzeyi arasında oluşan tünelde, elektron sayısı artar ve akım arttığı için de iğne ucu madde yüzeyine yaklaşır. Aynı şekilde, akım azaldığında iğnenin ucu yüzeyden uzaklaşır (elektron tüneli genişler). İğne ucu yüksekliği, madde yüzeyinin asıl şekil ve görüntüsünü atomik ölçütte inşaa etmek için, denetlenebilir.

  2.Brown hareketi:
  Botanikçi Robert Brown, polen gibi çok küçük maddeleri, mikroskop altında incelediğinde, onların sallanıp titeştiğini gözlemledi. Yaklaşık 70 yıl sonra Albert Einstein, “Brown hareketi”nin molekül bombardımanından kaynaklandığını açıkladı. Matematiksel olarak da, moleküler bombardıman sonucu, parçacıkların zamanla alacağı ortalama mesafeyi hesapladı. Bundan birkaç yıl sonra, Jean Perrin, suyun içinde asılı halde duran, büyük moleküler yapıya sahip “rezin” iyonlarının yer değiştirmesini ölçtü. Jean Perrin’in deneysel olarak bulduğu ortalama yer değiştirme hızıyla, Einstein’ın teorik hesapları, mükemmele yakn derecede örtüştü.

  3.Avogadro sayısı:
  Avogadro sayısı, herhangi bir maddenin bir molündeki atom ya da (eğer madde bileşik ise) molekül sayısıdır. Avogadro sayısını ölçmek için, düzinelerce metot vardır. Hepsi de aynı sonucu verir ki bu, Avogadro sayısının, metotlardan bağımsız olduğunu, dolayısıyla da moleküllerin ve atomların varlığını destekleyen önemli bir ****l olduğunu gösterir.
  PisLick.., The Miller, antix1 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş