Avarlar Hakkında kısa ve öz bilgi

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 9. Sınıf' bölümünde -Yağmur- tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. -Yağmur-

  -Yağmur- Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2009
  Mesajlar:
  103
  Beğenileri:
  39
  Ödül Puanları:
  0

  Avarlar hakkında kısa ve öz bilgiye ihtiyacım var. Ezberlemesi kolay olması açısından :D
 2. Red

  Red Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  15 Kasım 2009
  Mesajlar:
  816
  Beğenileri:
  1.033
  Ödül Puanları:
  0
  İkinci Türk İmparatorluğunu kuran kavim (lll.-IX.yy.).

  Hun İmparatorluğundan sonra Orta Asyada, Avar İmparatorluğu kuruldu (M.S. III. yy.). Kore Yarımadasına kadar yayılan bu devlet önce Çinlilere yenildi (458), sonra Göktürkler tarafından yıkıldı (522).

  Bu yenilgiden sonra, Avarların büyük bir bölümü batıya göç etti. Bir süre Volga dolaylarında ve Güney Rusyada yaşadıktan sonra, Macaristan merkez olmak üzere Tuna yöresine yerleştiler ve yine büyük bir imparatorluk kurdular. 573-882 yılları arasında toprak anlaşmazlığı yüzünden Bizans ile birkaç kere savaştılar, bu savaşların çoğu yenilgiyle sonuçlandı. Böylece Avarlar zayıf düştüler, sonunda Şarlman (Büyük Kari) Avar İmparatorluğunu ortadan kaldırdı, Avar kavmi İslavlara karışarak eridi.

  Avarlar da birçok Türk kavmi gibi göçebe bir kavimdi. Devlet çeşitli kabilelerden oluşan bir federasyon biçimindeydi. Bir asker ve savaş düzeni içinde yaşayan Avar Devletinin başında bir kağan bulunurdu. Genellikle atlı olan Avarların başlıca silâhı ok ve yaydı, ama kılıç da kullanırlardı. Avarların bir kısmı zamanla göçebelikten çıkıp yerleşik hayata girmiştir. Bunlardan bir kısmı ticarette başarı göstermiştir. Macaristanda kazılan on beş bin kadar Avar mezarında, Avarların yaşayışı ile ilgili pek çok eser bulunmuştur.
  chatlakliseli, 40derbeder71 ve -Yağmur- bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş