Avrupa Ülkeleri, Tarihi Yerler

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde bilalekrem tarafından paylaşıldı.

 1. bilalekrem

  bilalekrem Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2008
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  Norveç, Macaristan, İsviçre, Avusturya, Ukrayna, Hırvatistan

  Yukarıdaki ülkelerle ilgi tarihi yer, (bir tane olsa yeter) tarihi yer ile ilgili resim ve tarihi yerin adı
  Son düzenleyen: Moderatör: 15 Aralık 2009
 2. bilalekrem

  bilalekrem Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2008
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  bu yardımcı olabilirdi ancak orada benim istediğim ülkeler yok yinede sagol
 3. babygirl->seda

  babygirl->seda Üye

  Katılım:
  1 Mart 2009
  Mesajlar:
  657
  Beğenileri:
  235
  Ödül Puanları:
  44


  Ukrayna

  Farklı bilim dallarından 100 uzman ve internet ve kısa mesaj yolu ile görüşünü belirten 77 bin katılımcının oyları ile belirlenen “Ukrayna’nın 7 Harikası” şunlar:

  Sofievka Botanik Parkı ( Uman – Çerkassy Bölgesi)

  Kamianets-Podilskyi Tarihi Sit Alanı (Hmelnitskaia Bölgesi)

  Hotin Kalesi (Hotinskaia Krepost - Çernovitskaia Bölgesi)

  Hersones (Kırım - Sevatopol)

  Hortitsa Adası (Ostrov Hortitsa - Zaparoje)

  Kyivo – Peçerska Lavra ( Kievo – Peçerskaia Lavra – Kiev)

  Aziz Sofia Katedrali (Sofiysky Sobor – Kiev)  Sofievka Parkı ya da Sofievsky Park olarak da anlandırılan Uman Şehri’ndeki “Sofievka” Botanik Parkı, uluslararası üne sahip bir park olması ile tanınıyor. 1796 Yılında Stanislav Potosky tarafından kurulan park adını, kurucusunun eşi olan Sofiya’dan alıyor.


  18. ve 19. Yüzyıl park dizayn sanatından öğeler barındıran “Sofievka” Botanik Parkı’nın asıl özelliği ise yapım tarzında yatıyor.  Parkı diğerlerinden ayıran özelliğin inşa edilişindeki felsefe olduğunun altını çizen uzmanlar, “Sofievka” Botanik Parkı’nın romantizm akımının etkisi altında yapıldığını, ziyaretçilerini “Melankolik” bir havaya soktuğunu belirtiyorlar.  Ressam ve şairlerin uğrak yerlerinden olan Park, İtalya’daki Boboli Bahçeleri, Almanya’daki Sanssouci Sarayı ve Fransa’daki Versailles Parkı ile karşılaştırılan Ukrayna’nın mutlaka görülmesi gereken mekanlarından biri.  Kamianets-Podilskyi Tarihi Sit Alanı (Hmelnitskaia Bölgesi)

  100 binin üzerinde nüfusu olan Kamaniçe (Kamianets) ile ilgili ilk kayıtlar 1228 yılına dayanır.  Smotriç Nehri’nin milyonlarca yılda oluşturduğu yüksek kayalıkların üzerinde yer alan Kamianets-Podilskyi Tarihi Sit Alanı Ukrayna’nın saklı kalmış zenginliklerinden birisidir.  1672 Bucaş Anlaşması ile Osmanlı toprağı olan Kamaniçe ve Podolya Karlofça Anlaşması ile Osmanlı İmparatorluğu’nun elinden çıkmıştır.  Mehmet İnbaşı Ukrayna'da Osmanlılar Kamaniçe Seferi ve Organizasyonu (1672) adlı kitabında Kamaniçe ile ilgili şunları söylemektedir:  “Osmanlı İmparatorluğu'nun ""Duraklama Devri"" olduğu iddia edilen XVII. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlılar, Ukrayna steplerindeydiler. Lehistan'ın, Ukrayna'ya hücum etmesi Kazakların hamisi olan Osmanlı İmparatorluğu ile Lehistan'ın karşı karşıya getirmişti. Lehistan Kralı, Osmanlı ordusunun yaklaşması üzerine Kamaniçe Kalesi'nin müstahkemliğine güvendiği için bölgeden çekilmişti. Nitekim muhasara sırasında, kalenin teslimi için gönderilen Osmanlı elçilerine, Kamaniçe'nin Türkler de dahil olmak üzere çok farklı milletler tarafından kuşatıldığı, ancak hiç kimsenin gücünün kaleyi fethetmeye yetmediği söylenmiş ve teslim teklifi reddedilmişti. Ancak bu kadar övünülen Kamaniçe Kalesi, Sultan IV. Mehmed'in idaresindeki Osmanlı ordusu tarafından 10 günde fethedilince, Hıristiyan dünyası büyük bir şaşkınlığa uğradı. Daha sonra imzalanan Bucaç Barışı ile Kamaniçe ve Podolya, resmen Osmanlı toprağı oldu. Osmanlı'nın bu seferinin izlerine bugün bile rastlanılır. Bugün Ukrayna'da, özellikle Kamaniçe'de, soyadı ""Osmanski"" olan çok sayıda aile vardır.”  Doğal güzellikleri, görkemli mimarisi ve tarihsel geçmişi ile Kamianets-Podilskyi Tarihi Sit Alanı, Ukrayna’yı ziyaret eden Türk turistlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri.  Hotin Kalesi (Hotinskaia Krepost / Çernovitskaia Bölgesi)

  13. ve 14. Yüzyılın mimari özelliklerini sergileyen Hotin Kalesi, Bukovini Bölgesi ve Dnester su yolunun savunması amacıyla inşa edilmiş, zamanı itibariyle stratejik önemi büyük olan bir kaledir.

  13. Yüzyılda Prens Danil Galiçsky tarafından yaptırılan Kale, Türk tarihi açısından da öneme sahiptir.  Yüksekliği yer yer 40 metreye ulaşan, duvar kalınlığı ise 6 metreye kadar genişleyen Hotin Kalesi Osmanlı Padişahları’ndan 2. Osman tarafından 1621 yılında fethedilmek istenmiş ancak, bir ay süren savaş sonucunda Kale ele geçirilmeden barış anlaşması imzalanmıştır.

  Hersones

  Kırım Yarımadası’nda yer alan Sevastopol ( Akyar ) Şehri’nde yer alan Hersones Antik Kenti, her yıl yerli ve yabancı bir çok turistin ziyaret ettiği, tarihi M.Ö. 6. yüzyıla dayanan önemli bir merkezdir.  Bölgedeki ilk yerleşme Sevastopol (Akyar) körfezi ile Karadeniz arasındaki yarımadada Hersones (Khersoness Pontijs'kyi / Khersonesus / Khersones / Heracleotic Chersonese / Chersonese Taurica / Khersones Taurica / Kerson / Kersones / Chersonesus / Khersonesos / Hersonessos) adıyla MÖ 421 yılında şu anki Akyar kentinin batısında Yunanlılar tarafından kurulduktan sonra Bosporus Krallığı’nın bir parçası olarak üç asır boyunca bağımsız kalır ve ardından Roma İmparatorluğu'nun parçası olur.

  5. - 6. yy'larda Bizans İmparatorluğu'nun Karadeniz'in kuzey kıyısındaki merkez üssü haline gelen Hersones, 9. ve 10. yy'da, Bizans ve Kiev arasındaki ekonomik ve politik ilişkilerde önemli bir rol oynar.

  “Kiev Büyük Prensi” Volodymyr Sviatoslavovych'in birliklerince şehir ele geçirilen şehirde, vaftiz edilen ve Hristiyanlığı seçen Prens Vladimir, Prenses Anna ile evlenerek kenti 988 yılında Yunanlılara teslim eder.

  Rus kaynaklarında bu dönemde adı ""Korsun"" olarak geçen şehir, 14. yy'da Tatarların bölgeye yerleşmesiyle, Akyar adıyla anılır (Akhitar / Akhtyar).  Hersones 1996 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.  Hortitsa Adası (Ostrov Hortitsa - Zaparoje)

  Zaparoje’de bulunan Hortitsa Adası, Dnepr Nehri üzerinde yer alan 12,5 km uzunluğunda, 2,5 km genişliğinde 2,5 milyon yaşında olduğu tahmin edilen bir adadır.  40 – 50 metre yüksekliğinde uçurumların bulunduğu adada ilk yerleşimin M.Ö. 2 – 3 yüzyıllar arasında gerçekleştiği bildirilmektedir. 1000’den fazla farklı bitki türünün yer aldığı Hortitsa Adası’ndaki bitkilerin %15 Ukrayna’nın başka hiçbiryerinde bulunmamaktadır.

  972 Yılında İstanbul’dan (O dönemli Konstantinopal) dönen Prens Svyatoslav İgoreviç burada hayatını kaybetmiştir.

  Kyivo – Peçerska Lavra ( Kievo – Peçerskaia Lavra – Kiev)

  Yaklaşık 900 yıllık bir geçmişe sahip olan Kyivo – Peçerska Lavra, Ukrayna’nın 7 Harikası Listesi’ne girmesine kesin gözü ile bakılan Kiev’in simgelerinden biridir.  Dnipro’nun tepelerine hakim olan bu kompleks yapı irili ufaklı birçok kilise ve mimari başyapıttan oluşmaktadır. Bünyesinde birçok yeraltı mezarlığını Lavra bu nedenle, mağaralar manastırı olarak da anılmaktadır.

  Minyatürlerden ve kilise hazinelerinden oluşan kolleksiyonuyla dünyanın her yerinden ziyaretçiye ev sahipliği yapan Kyivo Peçerska Lavra, 2. Dünya Savaşı sırasında tahrip olmaktan, rahiplerin kilisenin bodrum katının bulunmadığını söylemesi sayesinde kurtulmuştur.  Aziz Sofia Katedrali (Sofiysky Sobor – Kiev)

  13 kulesiyle gösterişli ve etkileyici görünüme sahip olan yapı 11. yüzyılda Prens Yaroslav Mudriy’in Peçeneg Seferi’nde kazandığı zafer anısına inşa edilmiştir.

  Katedral kurulduğu andan itibaren Kiev Rusları’nın önemli bir kültür ve politika merkezi olmuş, birçok ülkeden elçiler burada kabul edilmiştir.

  Aziz Sofia Katedrali dış kısmında bulunan 11. asırdan kalma mozaikleri, freskleri ve 28 metre uzunluğundaki kulesi ile ünlüdür.

  Bugün birçok devlet töreni Sofiya Katedrali önünde yer alan Sofisky Meydanı’nda gerçekleştirilmektedir.​
  bilalekrem bunu beğendi.
 4. bilalekrem

  bilalekrem Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2008
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  çok teşekkür ederim diğerlerini de ferihan'ın verdiği siteden buldum

Sayfayı Paylaş