Ayakkabı Ve Saraciye Teknolojisi

Konu 'Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi' bölümünde Moderatör Latif tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Latif

Moderatör Latif Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    626
    Ödül Puanları:
    113

AYAKKABI VE SARACİYE TEKNOLOJİSİ

Ayakkabı ve saraciye sanayi, dünyada hızla gelişen, pazar payı artan ve rekabet koşulları ağırlaşan bir sektör olmaktadır. Dolayısıyla sektör sürekli gelişim gösteren, kendini yenileyen, Ar-Ge çalışmalarına ağırlık veren bir sanayi dalı olma durumundadır.
    Ayakkabı ve saraciye sanayi, ülkedeki istihdama çok büyük etki etmektedir. Ürettikleri ürün yelpazesi ve pazarlaması ile ülke ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. İstenilen uluslararası seviyeye ulaşabilmemiz için yetişmiş kalifiye elemana sektörün her aşamasında ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizde sektörde kalifiye eleman sıkıntısı olduğu tespit edilmiştir.

Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi Alanı Programı’nda;

1. Ayakkabı modelistliği,
    2. Ayakkabı üretimi,
    3. Saraciye modelistliği,
    4. Saraciye üretimi dalları yer almaktadır.
    SEKTÖR

Dünya ayakkabı üretimi sektöründe Türkiye 8. sırada yer almakta olup, Avrupa´da ise 2. sıradadır. 97,7 milyar dolarlık dünya ayakkabı ticaretinde, Türkiye´nin 1 milyar dolarlık paya sahip olduğu ancak bu payın 5-6 milyar dolar seviyelerinde olması gerektiği belirtilmektedir. 500 milyon çift üretim kapasitesi olduğu söylenen ayakkabı sektörümüzde, bu kapasitenin ancak yarısı kullanılabilmektedir. TUİK rakamlarında ise üretim miktarı çok daha az olarak gözükmektedir. Yurdumuzda ayakkabı ve ayakkabı yan sanayi sektörleri, 300.000 kişinin istihdam edildiği emek yoğun bir sektörlerdir. Önemli bir ayakkabı üretim potansiyeline sahip olan ülkemizde; üretimin büyük bir bölümü, makineleşmemiş veya yarı makineleşmiş yöntemlerle yapılmaktadır.

Ayakkabı sektörü 3 ana grupta toplanmaktadır. Bu guruplar; a.) Büyük (%15’i tamamen makineleşmiş), b.) Orta (%70’i yarı makineleşmiş) ve c.) Küçük (% 15’i hiç makineleşmemiş) işletmelerdir. Toplamda 22000 işletmelerden oluşmaktadır. Çalışanların %6’sının sanayileşmiş, % 94’ünün ise sanayileşmemiş işletmelerde istihdam edildiği tahmin ediliyor. Sektördeki yıllık üretim kapasitesi ise 220 milyon çift civarındadır ama tam kapasite bunun yaklaşık iki katıdır.

İstanbul ayakkabıcıları, ülkemizdeki tüm üretimin %69´unu, istihdamın ise %40´ını bünyesinde toplamıştır. İlimizde ayakkabı üretiminde geleneksel ve enjeksiyon yöntemi olmak üzere iki yöntem kullanılmakta olup, daha çok geleneksel yöntem tercih edilmektedir.

Sektör ar&ge çalışmalarına fazla ilgi göstermemekte özellikle tasarımda diğer ülkeler kopyalanmaktadır. Endüstri giderek daha fazla tüketici ve tasarım merkezli hale gelmeye başladı. Moda trendleri bir gecede değişir oldu. Tüketiciler yeni tasarımları ve daha fazla seçenek, bin bir renk tercihleriyle ve hemen talep eder hale geldi. Bu durum ürün ömürlerinde kısalmalara yol açtı.

Sektörde yan sanayinin gelişmesi doğrultusunda ayakkabı üretimi, montaj yapan bir organizasyon olma yönünde gelişmektedir. İşgücü eğitimi, işyerinde verilen is bası eğitimi ve usta çırak iliksisi ile sağlanmaktadır. Tecrübeli ancak eğitimsiz işgücü ve planlama faaliyetlerinin kalitesizliği isletmelere kaynak kaybettirmekte, maliyet yükseltmekte ve verimsizlik yaratmaktadır. Sektörde tasarımların üretim sürecine hazırlanmasındaki disiplinsizlik, teknik hassasiyet ve bilgisayar desteğinin eksikliği sektördeki sorunları oluşturmaktadır.

Ayakkabı ve saraciye sektörü geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Türkiye’de ayakkabı ve saraciye sanayi, iç ve dış ticaret hacmi ile pek çok kişiye istihdam sağlamaktadır. Sektör, bugün mevcut kapasitesi ile ülkemiz ihtiyacını tamamıyla karşılayabilecek ve ihracat yapabilecek düzeydedir.
    Ayakkabı ve saraciye sektörü gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün kendini yenilemekte ve gelişmektedir. Sektör Ar-Ge yatırımlarını artırmakta, buna bağlı olarak da dünya pazarında payını her geçen gün artırmaktadır.

Ayakkabı ve saraciye teknolojisi alanında çalışmak isteyenler, özel sektördeki ayakkabı ve saraciye imalatı yapan işletmelerde çalışabilirler.
    Ayakkabı ve saraciye teknolojisi alanından mezun olan bir kişi özellikle sektörün yoğun olduğu illerde kolaylıkla iş bulabilir.

Ayakkabı ve saraciye üretim işletmelerinin yanı sıra ürün satış mağazalarında, tamir bakım atölyelerinde çalışabilir ya da kendi atölyesini kurabilir.

Sayfayı Paylaş