Ayşe Kulin - Gece Sesleri.

Konu 'Kitaplar, Yazarlar, Entellektüel' bölümünde Dreamer* tarafından paylaşıldı.

1. Dreamer*

Dreamer* Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.971
    Ödül Puanları:
    0

Dört kuşağı içine alan anne-kız ilişkileri, aile içi çatışmalar, sık tekrarlanan askeri darbelerin değişik kuşaklar üzerindeki izleri... Geçmiş araştırılırken ortaya çıkan sırlar, ertelenmiş, söylenmemiş sevgi sözleri, dolayısıyla pişmanlıklar...

Kulin, Egeli büyük bir ailenin 40'lı yıllardan başlayarak günümüze kadar gelen öyküsünü anlatıyor.

(Arka Kapaktan)

Esenboğa hava meydanında başlıyor “Gece Sesleri’nin hikayesi; anlatıcı Ayda, 44 yaşında –kendi ifadesiyle- “buruşuk eteğini geren yağlanmış kalçaları ve kalın beliyle, hantal, orta yaşlı, bakımsız memur kadın… öğretim üyesi”. Annesinin Erzurum’daki bir seminerdeyken aldığı hastalık haberi üzerine İstanbul’a giderken tanışıyoruz onunla. Ayda’nın yolculuk süresince zihninden gecen anıları ise bizi çok gerilere kadar götürüyor. Ayşe Kulin, düz bir zaman sıralamasıyla anlatmıyor hikayesini; şimdiki zamanda yaşanan bir olay ya da bir görüntünün çağrışımları ile geçmişteki bir yaşantı anına bağlanıyor. Böylelikle 1940’lı yılların başından 2000’lere kadar geçen 60 yıllık bir zaman dilimine yayılıyor hikaye.

"Günahlarımızın bedelini öte yanda ödeyeceğiz tamam da, suçları bu dünyada vicdan azabı olarak taşımak, cehennemde yanmaktan daha zordur"

Ben çok beğendim. Ki beğenmesem zaten sizinle paylaşmazdım.Çok seçici olduğum halde bu kitaba bayıldım. :)
    Tavsiye ederim kesinlikle.
    MaviGöz-// bunu beğendi.
  2. Persephone

Persephone Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    492
    Ödül Puanları:
    83
    Bir eskimoyum ben, buz evinde annesiyle baş başa yaşayan.

Sayfayı Paylaş