Az bilinen ülkeler

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde yusufyuce tarafından paylaşıldı.

 1. yusufyuce

  yusufyuce Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.738
  Beğenileri:
  723
  Ödül Puanları:
  114

  Vanuatu
  Eski adı Yeni Hebridler olan Vanuatu Cumhuriyeti, Güney Batı Büyük Okyanusta 83 adadan oluşan adalar topluluğudur. 1606’da Portekizli bir denizci tarafından keşfedilmiş, ilk olarak ülkeye yerleşenler Fransız ve Avustralyalı misyonerler olmuştur.
  Fransa ve İngiltere 1878’de Yeni Hebrid'i tarafsız bölge ilan etmiş, 1906’dan itibaren Fransız-İngiliz ortak yönetimi altına girmiş ve 30 Temmuz 1980'de bağımsızlığına kavuşmuştur. Resmi dilleri Bislama, İngilizce ve Fransızca'dır.
  Avusturalya'nın 1750 km doğusunda Yeni Kaledonya'nın 500 km kuzeydoğusunda Fiji'nin batısında ve Solomon Adalarının güneyinde Pasifik Okyanusu'nda yer alır.
  Tropikal iklime sahip adanın yüzölçümü 12,200 km² olup, toplam sahil şeridi 2,528 km dir. Adaların genelinde dağlar ve volkanik özellikli ovalar yer alır. Ülkenin en yüksek noktası Tabwemasana 1,877 m dir. Ülkenin en büyük şehri başkent Port Vila'dır.
  243 bin civarı nüfuslu Vanuatu halkını esas itibariyle Melanezyalılar meydana getirir. Diğer etnik gruplar olarak bir miktar Avrupalı, Çinli, Vietnamlı, Polinezyalı ve Mikronezyalı vardır.
  Vanuatu’nun ekonomisi tarıma dayanır. Yetiştirilen belli başlı bitkiler hindistan cevizi, kakao ve kahve olup, kurutulmuş hindistancevizi içi ihraç mallarının % 38’ini teşkil eder. Hayvanlardan sığır önemli ölçüde yetiştirilir. Balıkçılık, et, konserve ve turizm gelişmiştir.


  Nauru

  Nauru, Büyük Okyanus'ta küçük bir mercan adasında kurulu devlettir. Doğusunda Yeni Gine yer alır, Ekvator'un ve Marshall Adaları'nın güneyindedir.
  Nauru Cumhuriyeti'nde resmi bir başkent veya şehir yoktur, yalnızca belirli bölgeler vardır. Yaren, Birleşmiş Milletler tarafından 'Ana bölge' olarak belirlenmiştir.
  Kıyı şeridinde kumsallar ve tarıma elverişli topraklar bulunur. Ada halkı tropikal meyveler hindistan cevizi ve sebze yetiştirir. Adanın güneybatı kesimlerinde küçük bir gölcük vardır. Nüfusun neredeyse tamamı sahil şeridinde ve işte bu gölcüğün çevresinde topanmıştır. Ülkedeki birkaç kilometrelik demiryolu ise merkez ile fosfat madeni arasında ulaşımı sağlar.
  Kuzeyde, kıyının hemen berisinde de birkaç minik su birikintisi vardır; fakat bunlar bir ev büyüklüğünde olduğundan dikkate almaya gerek yoktur. Tüm sanayi etkinliklerinin batıdaki Danigomodu bölgesinde yapıldığı görülür. Burada elektrik santralleri ve birkaç küçük bot iskelesi bulunmaktadır.
  Nauru merkezinde kuş atıklarından oluşan guano rezervleri vardır. Bu rezervler fosfat ve potasyum açısından zengindir. Kimyasallar adanın iktisadi kaynaklarının neredeyse tümünü oluşturur. Buradan sağlanan gelir sağlık, barınma ve eğitim harcamalarında kullanılır. Ancak guano neredeyse tükenmek üzeredir.Nauru, işsizlik oranı açısından %90 ile dünya rekorunu elinde tutmaktadır.


  Tuvalu
  Tuvalu, Büyük Okyanus'ta, dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesidir. Avustralya ve Hawaii'nin arasında bulunmaktadır. Komşu ülkeleri Kiribati, Samoa ve Fiji adaları olan Tuvalu, 26 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahiptir
  Avrupalılar'ın 18. yüzyılda ve 19. yüzyıl başlarında keşfettiği bu adalar, 1916'dan başlayarak Gilbert Adalan ile birlikte Gilbert ve Ellice Adalan Kolonisi adı altında bir İngiliz sömürgesi olarak yönetildi.
  Sömürge, iki ada grubu arasında uzun süren bir rekabetten sonra 1976'da ikiye bölündü ve Ellice Adaları'nın yeni adı Tuvalu oldu. 1978'de bağımsızlığını kazanan Tuvalu' nun başkenti Funafuti Adası üzerindeki Fongafale'dir. İngiliz Uluslar Topluluğu üyesi olan ülke, meşruti monarşiyle yönetilir.
  Tuvalu, dünyada Vatikan, Monako ve Nauru'dan sonra en küçük ülkedir. Vatikan'dan sonra ise en az nüfusa sahip ikinci bağımsız ülkedir. Ayrıca, Birleşmiş Milletler'e üye olan en az nüfuslu ülkedir.
  Küresel ısınma nedeniyle deniz seviyesinin yükselmesi, başkenti deniz seviyesinden sadece 5 metre yüksekte olan Tuvalu için hayati bir tehdit oluşturmaktadır. Eğer küresel ısınma nedeniyle sıcaklık 1 derece daha artarsa,
  Tuvalu sulara gömülecektir. Tuvalu halkı şimdiden Avustralya ve Yeni Zelanda'ya göç etmektedir.
 2. yusufyuce

  yusufyuce Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.738
  Beğenileri:
  723
  Ödül Puanları:
  114
  Komorlar
  Komorlar, Afrika'da Mozambik ve Madagaskar'la okyanus komşuluğu olan bir ada ülkesidir.
  Komor Adaları'nın doğru adı Kamer Adaları'dır. Osmanlı kayıtlarında ve Arapça'da bu isimle geçer. Kamer kelimesi Arapça'da ay anl***** gelir. Ancak Fransızlar bu ismi "Komor (Comores)" olarak okumuşlar ve resmiyette de bu ad kullanılmıştır.
  Komor Adaları'na İslam 14. yüzyılda girmiştir ve halkın tamamı Müslüman olmuştur. Tarihi kaynaklardan anlaşıldığına göre, bu adalar Müslümanların girmesinden önce büyük ölçüde boştu. Müslümanlar bu adalara girdikten sonra, burada ayrı bir sultanlık kurdular. Zamanla Komor Adaları'nı oluşturan dört büyük adanın herbirinde ayrı bir sultanlık kuruldu ve zaman zaman bu sultanlıklar arasında çatışmalar oldu
  18. yüzyılda Tanganika kıyısından gelerek Büyük Komor Adası'na yerleşen Şeyh Ngome de Pate adanın hanım sultanının kız kardeşiyle evlendi. Bu evlilikten doğan Mwinye Mku adlı şahıs Sultan Ahmed adını alarak teyzesinin tahtına geçti ve diğer adaları da kendine bağladı.
  Büyük Komor'da 1875'te Sultan Ahmed'in yerine geçen torunu Seyyid Ali, Fransızlara yanaşmak ve onların himayelerini kabullenmek zorunda kaldı. Fransızlar Anjouan Adası'nı da 1886'da Sultan III. Abdullah'ın adaya hükmettiği sırada hâkimiyetlerine aldılar. Böylece, bütün Komor Adaları Fransız hâkimiyetine geçmiş oldu.
  Adalardaki geleneksel sultanlık yönetimi (emirlik) Fransız hâkimiyeti altında 1912'ye kadar devam etti. Fransızlar 1912'de bütün yerel yönetimleri ve İslâmi uygulamaları ortadan kaldırdılar ve Komorlar'ı yine kendi hâkimiyetlerinde olan Madagaskar'a bağladılar. 1978'de Ahmed Abdullah tarafından gerçekleştirilen bir darbeyle anayasa değiştirilerek devletin resmi adını Komorlar Federal İslâm Cumhuriyeti yaptı.


  Guernsey
  Guernsey, Manş Denizi'nde Birleşik Krallığa bağlı Manş Adaları'ndan biridir.
  Birleşik Krallık monarkının malı sayılmakla birlikte içişlerinde bağımsızdır.AB'ye üye değildir. Konuşulan resmi diller İngilizce ve Fransızca'dır.Başkenti St. Peter Port olan ülkenin, nüfusu yaklaşık 65 bin kişidir.  Man Adası Man Adası (Isle of Man), İrlanda Denizi'nde, Britanya Adaları'nın coğrafi merkezinde adadır.Birleşik Krallık'a dahil olmamakla beraber kraliyete tabidir.
  Ada günümüzdeki ismini, tarihi Mann Krallığı'ndan alır. Bir iddiaya göre Mann ismi, adayı koruduğuna inanılan Manannán mac Lir isimli Kelt deniz tanrısının adından gelir.Man Adası, ilk kez 8. yy.da Viking yerleşkesi olarak kullanılmaya başlandı. 1079'da Godred Crovan tarafından Mann ve Adalar isimli Nors krallığı kuruldu. 1266'da Norveç Kralı IV. Magnus tarafından Perth Antlaşması uyarınca İskoçya'ya bırakıldı. 14. yy.da İngiliz hakimiyetine girdi ve 1765'de Birleşik Krallık'a bağlandı.Başkenti Douglas olan Man Adası içişlerinde bağımsız, dış işlerinde Birleşik Krallık'a bağlıdır. Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth aynı zamanda Man Adası'nın devlet başkanıdır.
  Tokelau
  Tokelau, Büyük Okyanusda Yeni Zelanda'ya bağımlı bir ada ülkesidir.Birçok küçük Okyanusya ülkesi gibi mercan adalardan oluşur.Nukunono Atolündeki Nukunonu village en büyük şehridir.Tokelau toplam 3 atolden oluşur.Yeni Zelandaya yaklaşık 3500 km uzaklıktadır.  Cook Adaları
  Güney Büyük Okyanus'da 15 küçük adadan oluşan ülkedir.Yeni Zelanda'ya bağlı takımadaların başkenti Raratonga atolündeki Avarua'dır. Amerikan Samoası'nın güneyinde, Tonga'nın doğusunda, Yeni Zelanda'nın kuzeydoğusunda, Pitcairn'in (Birleşik Krallık'a ait bir ada) kuzeybatısında, Kermadec'in (Yeni Zelanda'ya bağlı takım adalar) kuzeyinde görülür.Cook adaları adını ünlü ingiliz denizci James Cook'tan almaktadır.
  Kuzey ve güney grubu adaları olarak 2 bölüme ayrılır.
  !!emine!! bunu beğendi.
 3. !!emine!!

  !!emine!! Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  532
  Beğenileri:
  629
  Ödül Puanları:
  94
  Yer:
  Istanbul
  bu ülkelerin hiçbirini daha önceden bilmiyordum..
  çok faydalı bir paylaşım...
  sağol Bilgin:330:
 4. yusufyuce

  yusufyuce Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.738
  Beğenileri:
  723
  Ödül Puanları:
  114
  Rica ederim Emine devamıda varda boş bir vaktimde paylaşacam onları .. ;) :)

Sayfayı Paylaş