babıali kitabının özetine ihtiyacım var

Konu 'Kitap Özetleri' bölümünde c_A_n_S_u tarafından paylaşıldı.

 1. c_A_n_S_u

  c_A_n_S_u Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  necip fazıl kısakürek'in babıali kitabı çok acil lütfen yardım edin
 2. babygirl->seda

  babygirl->seda Üye

  Katılım:
  1 Mart 2009
  Mesajlar:
  657
  Beğenileri:
  235
  Ödül Puanları:
  44
  BâbıÂli Tür: Anı
  Yazar :Necip Fazıl Kısakürek
  Yayınevi:Büyük Doğu Yayınları
  Konusu: Necip Fazıl Kısaküreğin hayatını anlatır ve hayatını Bâbıâlideki yazarlar ile karşılaştırır.
  Bâbıâli:Fikir,sanat, ilim, politika gibi konuların yoğun olarak tartışıldığı ve yazarların mekan tuttuğu İstanbul’da bir yerdir.

  Necip Fazıl’ın bu kitapta hayatı üç devreye ayrılır.Kendisini sevmeyenler tarafından Genç Şair,Mistik Şair, Sabık Şair
  1.Devre ; (Genç şair)kendi ifadesi ile O’nu tanımadan önce

  Bu devre Necip Fazıl’ın 1904-1934 yıllarını içine alır.Necip Fazıl İstanbul da doğdu. Hukukçu Abdülbâki Fâzıl bey’in oğludur.N:F. Bahriye mektebinde okurken devrin en önemli hocalarından ders almıştır. Tarih dersine Şair Yahya Kemal, Edebiyat dersine İbrahim Aşkî bey girmektedir. Yine Hamdullah Suphi de onun hocalarındandır.
  Bahriye mektebini tam bitirmişken son anda ilave edilen dördüncü sınıfı okumak istemez. Namzet ve üç harp sınıfını bitirdiğine dair bir belge alarak okuldan ayrılır. Darulfunun’da edebiyat fakültesi felsefe bölümünde okur.bu üniversiteden mezun olduğu yıl milli eğitim bakanlığının açmış olduğu imtihanı kazanan(1924) Necip Fazıl Avrupa’ya Paris’e Sorbon ünv. Felsefe tahsili yapması için gönderilir. Paris’e Felsefe tahsili yapmak için gelen 20 yaşındaki genç şair burada müthiş bir kumar hastalığına kapılır. Öyle bir hale gelir ki bütün bir mevsim Paris’te gündüz ışığını görmez. Sabahlara kadar kumar oynar.Sorbon ünv. Tanımaz bile çünkü hiç gitmemiştir. Bakanlık onun bu durumunu bir yıl sonra öğrenir ve bursunu keser. Kendisine ülkeye geri dönmesi için para gönderilir. Fakat O o parayı da kumarda harcar. Ancak arkadaşlarının biletini alıp onu gemiye bindirmesi ile ulkeye dönebilir.1925 yılında ülkeye dönen Necip Fazıl 1934 yılına kadar Hollanda bankası, Osmanlı bankası, İş bankası’nda çalışır. Bu süre içerisinde istanbul’da sıkılınca Anadolu da Anadolu’da sıkılınca istanbulda görev yapar.İstanbul‘da Babıâli de Yakup Kadri, Ahmet Haşim, Yahya Kemal,Abdülhak Hamit,Aka Gündüz,Nurullah Ataç,Peyami Safa,Ahmet Kutsi,Ahmet Hamdi,Cahit Sıtkı,Yusuf Ziya, Orhan seyfi,Nazım Hikmet gibi devrin bütün tanınmış ve yeni yeni tanınmakta olan yazar ve şairleriyle bir arada bohem hayatı yaşar. Şairli, yazarlı, ressamlı, profesörlü sohbetlerin, bir araya gelmelerin hiçbiri onu tam olarak tatmin etmez.Bu hayat süresince derin bir bunalma, ruh sıkışması, kendinden kaçma, kendini unutmaya çalışma gayreti içerisindedir.’’O’na göre ‘’ gecenin ardında yine gece vardır.’’bazı geceler ‘’ kadın kadın diye içini oyarak’’ içindeki derin boşluğu kadınla doldurmaya çalışır.
  Bu devirde karamsar, ümitsiz olan, derbeder, perişan bir hayat süren,yalnızlık duygusu ve ölüm korkusu içinde kıvranan, içki, kadın ve kumarla gönlünü avutmaya çalışan sadece Necip Fazıl değildir. O nun bu perişan hayatı devrin hemen bütün aydınlarında görünür. Şairin bu hayatı 30 yaşına kadar sürer.

  2. devre ; (mistik Şair) kendi ifadesiyle O’nu tanıdıktan sonra
  Efendisi;Abdülhakim Arvasi – Bu devre 1934 ten 1943 e kadar olan süreçtir.Necip Fazılın 1934 ten sonra eserlerinin sayısı oldukça artar. Örneğin 1934 e kadar bütün eseri bir buçuk kitabı geçmezken mistik şair döneminde 80 – 90 ciltlik bir yapıya ulaşır. Sene 1943 ‘’Mistik Şair’’ 39 yaşındadır ve gazetelerde giriştiği İslami mücadele yüzünden çevresinin ona karşı tavrı yavaş yavaş değişmektedir. O da fikirlerini daha iyi anlatacağı ‘’ Büyük Doğu ‘’ mecmuasını çıkarır. Ve artık hayatında ve şiirinde kendisinin O’ndan sonra diye adlandıracağı, kendisini sevmeyenlerinin Sabık şair diyecekleri üçüncü devre başlar.

  3. devre (sabık Şair) kendi ifadesi ile O’ndan sonra
  bu devir (1943-1983) arasıdır. Büyük Doğu mecmuası çıkınca devrin milli eğitim bakanı Hasan Ali Yücel, Necip Fazıla Güzel sanatlar akademisi’nde ki hocalığı ile Büyük Doğu arasında bir seçim yapmasını ister Necip Fazıl da Büyük Doğu yu seçer, ve Akademiden ayrılır. Büyük Doğu ile birlikte Necip Fazıl ın hayatında ve sanatında sosyal bir devir başlar. Artık O cemiyet meselelerine Kafa yoranlardan biri haline gelir.’’ Kaldırımlar Şairi değil’’ ‘’muhasebe Şairidir’’.Bu dönemde Necip Fazıl’ın en önemli taraflarından biri de , en olumsuz şartlarda bile ümitsizliğe kapılmamasıdır. Büyük doğu dergisi 15 defa kapatılır değişik sebep ve baskılardan dolayı Necip Fazıl birçok kez hapse girer. En son 16.defa dergi 1978 de açılır. Necip Fazıl 1980 de Kültür Bakanlığı büyük ödülüne layık görülür ve kendisine Sultanü’ş Şuara ünvanı verilir.

Sayfayı Paylaş