Bakan Dinçer: "Din Dersi Konusunda Endişe Edecek Bir Husus Yok"

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Barış

Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    1.458
    Ödül Puanları:
    113

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, üniversiteye giriş sınavlarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 4 veya 5 soru sorulacağını belirterek, "Konular, çok özelleştirilmiş olmaktan çok genel dinler tarihi, genel ahlaki temel değerlerle ilgili bilgiler ve din kültürüyle ilgili konuları kapsar Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, üniversiteye giriş sınavlarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 4 veya 5 soru sorulacağını belirterek, "Konular, çok özelleştirilmiş olmaktan çok genel dinler tarihi, genel ahlaki temel değerlerle ilgili bilgiler ve din kültürüyle ilgili konuları kapsar. Ben endişe edecek bir hususun olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Dinçer, "Okullar Hayat Olsun Projesi" Değerlendirme Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Üniversiteye giriş sınavlarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden çıkacak soruların, "özelleştirilmiş olmaktan çok genel dinler tarihi, genel ahlaki temel değerlerle ilgili bilgiler ve din kültürüyle ilgili konuları" kapsayacağını vurgulayan Dinçer, bu konuda yapılan tartışmanın bilgi eksikliğinden kaynaklandığı söyledi. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 4 veya 5 soru sorulacağını dile getiren Dinçer, şöyle konuştu:

"Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi, Anayasal olarak belirlenmiş zorunlu derslerimiz arasındadır. Bütün çocuklarımız bu dersi alırlar zaten. Sadece azınlık okullarında bu ders verilmez. Azınlık okullarında verilmeyen derslerle ilgili soru sorulduğunda, mesela MEB, SBS'de benzer durumla karşı karşıyadır. Bu kez alternatif sorular sorulur. Onların gördüğü ve bilebileceğini düşündüğümüz, müfredata uygun alternatif sorular sorulur. Tahmin ediyorum; bu kararı veren YÖK ve ÖSYM, buna benzer soruların cevaplarını vererek bunu hazırlamıştır. Dolayısıyla, ben endişe edecek bir hususun olduğunu düşünmüyorum."

-""KÖYDE ÇADIRDA EĞİTİM' HABERİ, BAŞTAN SONA ASPARAGAS"-

Dinçer, son zamanlarda belirli gazetelerde taşıma eğitimiyle ilgili haberler çıktığını belirterek, "Biz özellikle taşımalı eğitimle ilgili yaptığımız uygulamalarda o görüntülerin olmadığını biliyoruz. Dolayısıyla o konularda ben bütün medya mensubu arkadaşlarımdan meslek ahlakına uygun bir biçimde ve konuyu teyit ederek haber yapmalarını ve teyit edilmiş konular üzerinden bize eleştiride bulunmalarını rica ediyorum. Mesela, "Köyde Çadırda Eğitim' diye yapılan haber, baştan sona asparagastı ve biz ilgililere hem mahkeme kanalıyla hem basın ilan kurumu kanalıyla hem basın konseyi kanalıyla dava ve şikayette bulunduk" dedi.

"Köyde Çadırda Eğitim" haberinde, Batman'ın Sason ilçesine bağlı Çağlı Köyü'nün 10 haneli Kuzguncuk mezrasında okuma çağındaki 17 öğrencinin, iki aydır çadırda eğitim gördüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün mezraya gönderdiği prefabrik yapının 2 aydır kurulmadığı, ücretli öğretmen Yakup Aytemur'un, okul binası olmadığı için mezraya uğramadığı iddia edilmişti. - Ankara

Sayfayı Paylaş