Bakan Dinçer'den Mescit Değerlendirmesi

Konu 'Milli Eğitim Bakanlığı' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Amasya'ya gelen Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Eğitim Bir Sen'in okullarda mescit talebini değerlendirerek, "Toplumda insanlar kendi ihtiyaç ve beklentilerini bize ulaştırabilirler. Bizde kendi hukuki çerçeve içerisinde bu ihtiyaç ve beklentileri gözönüne alırız, karamızı da ona göre veririz. Yani mevcut hukuki yapılar içerisinde neler yapmak mümkünse onları yapmaya herkesin hakkı olabilir" dedi.

  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bugün karayoluyla Ankara'dan Amasya'ya geldi. Bakan Dinçer, Amasya programı kapsamında ilk olarak Vali Abdil Celil Öz'ü makamında ziyaret etti. Bakan Dinçer valilik makamında yapılan görüşme öncesinde Amasya programıyla ilgili bilgi verip basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Eğitim Bir Sen'in okullara mescit açılması için bakanlığa verdiği dilekçeyle ilgili soruyu cevaplayan Bakan Ömer Dinçer, "Benim konudan haberim yok. Toplumda insanlar kendi ihtiyaç ve beklentilerini bize ulaştırabilirler. Bizde kendi hukuki çerçeve içerisinde bu ihtiyaç ve beklentileri gözönüne alırız, karamızı da ona göre veririz. Yani mevcut hukuki yapılar içerisinde neler yapmak mümkünse onları yapmaya herkesin hakkı olabilir" diye konuştu.

  OKULLARDA SİVİL KIYAFET DÖNEMİ 2013-2014 EĞİTİM YILI

  Okullarda sivil kıyafet uygulamasının başlamasıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Bakan Dinçer, "Önümüzdeki Eylül ayında okullar açıldıktan sonra yönetmelik uygulamaya girmiş olacak. Ama belki hatırlarsanız ben şimdiden okul yöneticelirime şayet çocuklar serbest kıyafetle gelirse geri çevirmemelerini rica ettim. Daha da önemlisi okul yöneticilerimiz belki de program çerçevesinde haftanın belirli günlerini serbest kıyafetler uygulaması yaparak çocuklarımızı bu uygulamaya alıştırabilirler. O konuda çok katı bir tavır içerisinde değiliz. Ama yönetmeliğin esas uygulamaya geçme süreci 2013-2014 eğitim yılının başlamasıyla olacak" dedi.

  Bir basın mensubunun Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2013 yılında yapmayı planladığı yeni bir çalışma olup olmadığını sorması üzerine Bakan Ömer Dinçer, yeni bir durumun olmadığını ifade etti. Ancak bazı konularda çalışmalar yürüttüklerini belirten Bakan Dinçer, yaptıkları bütün çalışmaların modern dünya ile aralarındaki mesafeyi kapatmaya yönelik olduğunu dile getirdi. Dünyanın özellikle 1980'li yıllardan sonra çok hızla değiştiğini kaydeden Bakan Dinçer, "Türkiye'nin bu değişime ayak uydurma konusunda biraz gecikmiş olması aramızda çok ciddi bir stratejik açıklık meydana getirmişti. Aynı zamanda ekonomide, sosyal alanda, siyaset alanında olduğu gibi teknoloji ve eğitim alanında da söz konusuydu. Biz eğitim alanında bu mesafeyi kapatmak üzere çaba sarf ediyoruz. Bundan sonra yapacağımız çalışmalarda bunu tamamlayacak türden çalışmalar olacak" diyerek şöyle devam etti:

  "Özetle söylemek gerekirse, mesela bizim orta öğretim programlarımız eğitimde başarılı olan oldukça, üst düzey seviyelerde performans gösteren uluslarla karşılaştırırıldığında bir takım sorunları içeriyor. O yüzden biz orta öğretimin yeniden yapılandırılması, mesleki eğitimin gözden geçirilmesi gibi konular üzerinde çalışıyoruz. Buna ek olarak şunu da söylemem gerekir, SBS imtihatının 2013-2014 yılından itibaren kaldırmayı düşündüğümüzü ifade etmiştik. Onun kaldırılmasıyla birlikte orta öğretim nasıl etkileneceğini de gözönüne alacağız. Yani orta öğretim, lise türlerimiz, lise programlarımız, SBS imtihanını kaldırılması, dersanelerle durumun gözden geçirilmesi gibi bir bütünlük içerisinde ele aldığımız çalışmalarımız var."

  Alıntı

Sayfayı Paylaş