Bakanlık Hormonlu Not Baskınında

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  25 Temmuz’da İstanbullu bir avukatın Bakanlığa “Notların şişirildiği ve hormonlu not verildiği” ne yönelik şikâyeti üzerine Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın da emri ile 3 bakanlık müfettişi harekete geçti.

  Müfetttişler, yaklaşık 4 ay boyunca ilçe ilçe okulları denetledi. Özel ve zincir okullar başta olmak üzere yapılan denetimler sonucunda hazırladıkları raporu Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya sundular.

  BAKAN: SORUŞTURMA AÇILSIN

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, göreve geldiği andan itibaren veli ve öğrencilerden gelen şikâyetlerin ardından ismi açıklanmayan avukat velinin de dilekçesi üzerine temmuz ayında müfettişlere bir yazı yazarak, “Hormonlu not almayan, adil not kullanan okulların öğrenci ve velilerine yazık oluyor. Bu adaletsizliği giderelim. Hormonlu not verenleri tespit edip gerekenlere soruşturma açalım” talimatını verdi.

  Bunun üzerine müfettişler, Ankara’dan İstanbul’a geldi. Başta özel okullar olmak üzere bazı ilkokul, ortaokul ve liselere gitti.

  Bazı zincir okulların tüm şubelerinin not defterleri ve diğer belgeler tek tek incelendi. Özel okullarla aynı kalitede olan bazı devlet okullarına da ani baskın yapan müfettişler, yaptıkları incelemelerde bazı okulların notları şişirdiğini tespit etti.

  Bu notların liseye ve üniversiteye yerleştirmede kullanıldığı için haksızlığa yol açıp, adil not veren okulların öğrencilerinin zor durumda kaldığını düşünen bakanlık müfettişleri, aralarında liselerin de bulunduğu birçok ilköğretim okulundan notları, yazılı kâğıtlarını ve bu konudaki tüm evrakı tek tek istedi.

  İstanbul’da Beyoğlu Öğretmenevi’nde üs kuran bakanlık müfettişleri, bazı okul müdürlerini de çağırarak, ayrıntılı bilgi aldı.

  Özellikle Türkiye’nin en önde gelen lise müdürleriyle de görüşen müfettişler, bu okullara gelen öğrencilerin başarılarının aynı şekilde sürüp sürmediğini de sorguladılar.

  Müfettişlerin çalışmaları bu hafta sonunda tamamlandı. Çalışmalarını ayrıntılı bir rapor halinde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya sunan müfettişler, notları şişiren, hormonlu not veren okullarla ilgili önerecekleri cezayı da bildirdiler.

  Hürriyet'in haberine göre, bu araştırma sürerken Şırnak’ta da şikâyet alan üç müfettiş bu kez rotayı Şırnak’a çevirdi. Şu anda bu ilde araştırmalarını sürdürüyor.

  Hormonlu Not Verenler Ayan Beyan Ortada

  Haksız yere not verenleri mutlaka takip etmek gerekiyor. Üst lige oynayanak okullar denetlenmeli ki, haksızlık yapanlar, hak yiyenler cezalandırılmalı ki bu konuda adalet sağlansın.

  Aslında soruşturmaya da gerek yok, ayan beyan ortada. Bu okulların geçen yıl öğrencilerine nasıl yüksek not verdiği tabak gibi görülüyor. 200 öğrencisinin tamamına bile “100” veren okullar var. Bunlar yıllardır biliniyor.

  Her gelen Milli Eğitim Bakanı’na bu konuda şikâyet gidiyordu. Hiç kimse bu konuda işlem yapmadı. Sadece bir ara uyarı yapıldı, o zaman biraz azaldı, ama yine aynı şekilde devam ediyor.

  Türkiye’de notların standart olması zor. Hakkâri, Tunceli, Şırnak gibi illerde çocuğun hem terör, hem de doğa şartları nedeniyle okula gelmesi bile nimettir. Yoksunluk içindeki çocuklardan, İstanbul’dakilerin performansını beklemek de yanlıştır.

  Bölgeden bölgeye notlar değişebilir, oralarda şişirmeler olabilir. Buna ben pek adaletsizlik demem.

  Kök Kaynak: Hürriyet
  Aldığım Kaynak: Aktifhaber
 2. Senarist

  Senarist Üye

  Katılım:
  6 Kasım 2013
  Mesajlar:
  199
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  29
  hormonlu not basligi guzelmis :)

Sayfayı Paylaş