bakınız??

Konu 'Fizik 9. Sınıf' bölümünde 3zg1m tarafından paylaşıldı.

 1. 3zg1m

  3zg1m Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2009
  Mesajlar:
  41
  Beğenileri:
  29
  Ödül Puanları:
  0

  :cry:güneş enerjisinin dünyamıza hangi ortamlardan geçerek ulaşır???
  binalardaki enerji kaybını azlatmak için kulanılan teknikler??
  otomobil motorlarında sürtünmeyi azlatmak için neler yapılır???
  teknolojik araçların tasarımında nelere dikkat edilir?
  bu sorulara yardımcı olun ya:(
 2. NuRcAn16

  NuRcAn16 Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2008
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  6
  1---Güneş enerjisinin dünyamıza hangi ortamlardan geçerek ulaştığını araştırınız?

  Güneş enerjisi dünyamıza ışıkla gelmektedir. Güneşten çıkan ışınlar ilk olarak uzay boşluğunda yayılır. Güneş ışınları daha sonra dünyamızın atmosferi ile karşılaşır. Atmosferde güneşten gelen kısa dalgalı zararlı ışınlar süzülür. Atmosferde sırasıyla TROPOSFER, STRATOSFER, MEZOSFER, İYONOSFER tabakalarından geçerek dünyamıza güneş ışınları(Güneş enerjisi) ulaşır
  3zg1m bunu beğendi.
 3. NuRcAn16

  NuRcAn16 Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2008
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  6
  2---Binalardaki enerjinin verimli kullanılması konusunda yapılması gereken önlemler :
  -Bina duvarlarından % 25- 40 ısı kaybı olmaktadır. Öncelikle alınacak önlem, bina yalıtımlarının iyileştirilmesidir. Bu amaçla bina dış duvarlarına dışardan veya içerden yalıtım yapılması gerekmektedir.
  -Çatılardan % 20- 25 ısı kaybı olmaktadır. Soğuk çatılarda çatı arasına “TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları” standardında tanımlanan birinci bölge için 8 cm, ikinci bölge için 10 cm, üçüncü bölge için 14 cm ve dördüncü bölge için 18 cm kalınlığında olmak üzere, ısıl geçirgenlik katsayısı en fazla W/m² ºK olan uygun özellikte yalıtım malzemesi kullanılmak suretiyle yalıtılmalıdır.
  -Evlerde kapı ve pencerelerin hava ve nem sızdırmazlığı yalıtım süngeri, plastik bant, pencere contası vb. malzemelerle sağlanmalıdır. Kırık pencere camları değiştirilmeli veya sızdırmaz şekilde bantlanmalıdır. Pencerelerin eskiyen macunları yenilenmeli, gevşeyen camların sızdırmazlığı macun vb. maddelerle giderilmelidir.
  -Pencerelere çift cam yaptırılması, panjur ve kepenkle kapatılması ısı kayıplarını önemli ölçüde azaltacaktır. Bunların yapılamaması halinde pencerelerin şeffaf naylon ile içten veya dıştan koruyucu bir örtü ile kaplanması sağlanmalıdır.
  -Kapı ve pencere kasalarının duvar ile bağlantı yerlerinde hava ve nem sızıntısı varsa alçı, sıva, macun, silikon vb. dolgu malzemeleri ile kapatılmalıdır.
  -Evlerin dışa açılan kapıları ile ısıtılmayan veya soğutulmayan bölümlere (banyo, hol, tuvalet vb.) ait kapılar mümkün olduğunca açık bırakılmamalıdır.
  -Apartman kapıları açık bırakılmamalı, çift kapı veya otomatik kapatma sistemleri uygulanmalıdır.
  -Kış aylarında camların daha iyi ışık alacak şekilde temizlenmesi, geceleri perdelerin kapalı tutulması; gündüzleri ise güneş ışığını direkt alan; güney, batı, güneydoğu ve güneybatıya bakan perdelerin açık tutulması, kuzeye bakan perde, panjur veya kepenklerin kapalı tutulması yerinde olacaktır.
  -Kışın evlerle ortam sıcaklığı gereğinden fazla yükseltilmemeli, yazında soğutma sistemi ve klimalar dış ortam sıcaklığı 30 ºC’ nin altında iken çalıştırılmamalıdır. Soğutulan iç ortam sıcaklığı ile dış hava sıcaklığı arasında en fazla 10 ºC fark olmalı ve iç ortam sıcaklığı 25 ºC’ nin altına inmeyecek şekilde ayarlanmalıdır.
  -Evlerdeki sıcaklığın çok fazla olduğu durumlarda; pencereleri açmak yerine ısıtıcıların ayarı düşürülmelidir.
  -Nemli hava ısıyı iyi tutar. Kışın odaların sıcaklığını yükseltmek için radyatörlerin üzerine veya dilimlerin arasına ya da ısıtıcıların üzerine su dolu kaplar koyarak ortam
  22
  nemlendirilmelidir. Havanın % 50-55 oranında nemlendirilmesi, buharlaşmanın azalması ve daha az ısı kaybından dolayı ortam sıcaklığının 2-3 ºC daha fazla hissedilmesini sağlar.
  -Evlerde radyatörlerden yayılan ısı akışını engellememek için üzeri ve önleri kapatılmamalıdır. Radyatör üzerine mermer vb. malzemeler konulmamalı, örtü örtülmemeli, radyatör üzerinde çamaşır kurutulmamalıdır.
  -Radyatör arkalarına, radyatörle duvar arasına, bir tarafı alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirilmelidir.
  -Yaz aylarında doğrudan güneş alan pencerelere gölgelik takılmalı, mümkün değilse perde, panjur vb. sistemlerle güneş ışığının iç ortamı ısıtması engellenmelidir.
  -Evlerde kullanılmayan bölümlerin radyatörleri en düşük seviyede ısınacak şekilde ayarlanmalıdır. Ayrıca ısıtılmayan bölümlerden geçen sıcak su borularının yalıtımı yapılmalıdır.
  -Binalarda ısıtmada kullanılan soba, kalorifer, kombi vb. ısıtma tesisatları ile havalandırma ve iklimlendirme tesisatlarının enerji verimlerinin yüksek olması ve bu cihazların tasarım ve işletmesinden kaynaklanan verimsizliklerin önlenmesi gerekmektedir.
  -Kış aylarında iç hacimlerdeki havanın temizlenmesi amacıyla, pencerelerin günde bir saatten fazla açık kalmamasına özen gösterilmelidir.
  -Zorunlu haller dışında elektrik ile ısınma ve/veya sıcak su temini yapılmamalıdır.
  -Her ısıtma sezonu öncesinde, ısıtma sistemlerinin bakım ve kontrolü, baca gazı ölçümlerine dayalı brülör ayarlarını da kapsayacak şekilde yapılmalı veya yaptırılmalıdır.
  -Kazanlarda; yanma kontrolü ve yanmanın optimizasyonu, ısı yalıtımı, ısı yüzeylerinin temiz tutulması, atık ısıların kullanımı ve buhar kazanlarında kondens geri dönüşünün artırılması ve blöf kayıplarının azaltılması sağlanmalıdır.
  - Basınçlı hava sistemlerinde kompresörlerin boşta çalışma sürelerinin asgariye indirilmesi, kompresöre giren havanın kuru, temiz ve soğuk olmasının sağlanması, kaçakların periyodik olarak kontrol edilmesi, çok kademeli ara soğutmalı kompresörler yerine tek kademeli kompresörler kullanılması sağlanmalıdır.
  - Isı enerji dağıtım sistemlerinde; boru sistemlerinin vana ve flanşları ile birlikte yalıtılması ve yalıtımın düzenli olarak kontrol edilmesi, dağıtımın olabilecek en düşük basınç ve sıcaklıkta yapılması, buhar kapanlarının düzenli kontrolü ve bakımının yapılması gerekmektedir.
  - İklimlendirme sistemlerinde; ısıtıcı bataryalarının ve filtrelerinin temiz tutulması, kontrol dışı hava sızıntılarının azaltılması gerekmektedir.
  -Düzgün bir baca çekişi verimli yanma sağlar. Bu amaçla gerekli önlemler alınmalıdır.
  3zg1m bunu beğendi.
 4. NuRcAn16

  NuRcAn16 Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2008
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  6
  3--Otomobil Motorlardaki sürtünme Yağ ve Kullanılan Metalin Cinsi ile ilgilidir.
  Otomobiller motorlarındaki sürtünme nedeniyle motor zamanla aşınır ve kullanılamaz hale gelir. Günümüzde araçlarımızın motorlarındaki sürtünmeyei azaltmak amacıyla nanoteknolojik araştırmalar yapılmaktadır.

  Nanoteknolojik yağların normal araba yağlarına göre sürtünmeyi daha fazla azalttıkları ispatlanmıştır. Borpower vebenzeri nanoteknolojik katkı maddaleri motordaki sürtünmeyi azaltmaktadır.

  Sürtünmeyi azaltan ve aşınmayı önleyen, gelişmiş metallerle üretilen pistonlarda nanoteknolojinin gelişmeşiyle kendini göstermektedir
  3zg1m bunu beğendi.
 5. NuRcAn16

  NuRcAn16 Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2008
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  6
  4--Teknolojik araç tasarımı için Endüstriyel Tasarım ya da Makina Mühendisliği gibi eğitimleri almak gerekir. Önemli olan, o araç-gereçin hangi alanda, ne amaçla, nasıl kullanacağının bilinmesidir. Ve var olan teknoloji de hesaba katılarak hem yararlı, hem ekonomik, hem kullanışlı, hem de imalata uygun yani kısaca verimli araçlar tasarlanıp imalata gönderilebilir.

  Alttaki linke tıklayıp Endüstriyel Tasarım hakkında geniş bilgi alabilirsiniz:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  umarım yardımcı olabilmişimdir sana:D
  3zg1m bunu beğendi.
 6. 3zg1m

  3zg1m Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2009
  Mesajlar:
  41
  Beğenileri:
  29
  Ödül Puanları:
  0
  saol çokişime yaradı :)
 7. NuRcAn16

  NuRcAn16 Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2008
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  6
  işene yaradıgına sevindim ::D
 8. eFeX09

  eFeX09 Üye

  Katılım:
  2 Aralık 2009
  Mesajlar:
  20
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  4
  Güzel bilgiler sorular ve cevaplar için teşekkürler.. :)
 9. NuRcAn16

  NuRcAn16 Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2008
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  6

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Güzel bilgiler sorular ve cevaplar için teşekkürler.. :)
  Genişletmek için tıkla...
  ne dmek :::)rica

Sayfayı Paylaş