balıkçıl

Konu 'Türkçe 7. Sınıf' bölümünde ^aşkim^ tarafından paylaşıldı.

 1. ^aşkim^

  ^aşkim^ Üye

  Katılım:
  16 Mart 2012
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar bana la fontaine nin hayatı ve eserlerini yazarmısınız
 2. tatlışirinkız

  tatlışirinkız Üye

  Katılım:
  9 Ekim 2011
  Mesajlar:
  18
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Jean de La Fontaine
  Lafonten Doğum tarihi : 8 Temmuz 1621 ölüm tarihi: 13 Nisan 1695 Paris
  Fransız şair ve yazar olan Lafonten yazdığı fabl eserleri ile tanınmıştır. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Lafonten Parisˊte kolejde okuyup hukuk tahsili yaptı. Papaz yetiştirilmek istenildi. Lise de kiliseden ayrıldı. Okul hayatında başarılı bir öğrenci olamadı. Gençliğinde baba mesleği olan orman ve Su kanalları işleriyle uğraştı. Çeşitli memurluklarda bulunmuş, düzensiz bir hayat yaşamıştır.
  1673 senesinde Madam de la Sablièreˊnin himayesine girerek burada ilim adamları, felsefeciler ve yazarlarla tanıştı. İlk masallarını burada yazdı. Çağdaşları, La Fontaineˊi bir masal yazarı olarak görüyorlardı. Halbuki La Fontaine, yazdığı masallarda Dede Korkut masallarındaki üslupla hayvanlara ahlaki karakterler vererek onların şahıslarında bazı insan karakterlerini tenkit etmiş, bir ahlak dersi vermiştir. Buna edebiyatta teşhis ve intak sanatı denir. La Fontaineˊin bu hususiyeti çok geç fark edilmiştir. Eserlerinde sadelik ve açıklık görülür. Konuşma şeklinde akıcı şiirleri, hayvanlar üzerinde tenkitleri, incitmeden iğneleme usulleri ile Fransız edebiyatına büyük eserler kazandırmıştır.
  Lafonten masallarındaki konular, şark klasiklerinden alınmadır. Lafontenˊden çok önceleri yazılmış Beydebaˊnın Kelile ve Dimne eserindeki hikâyelerin 18 tanesi, bu Fransız edebiyatçısı tarafından şiir şeklinde tekrarlanmıştır. Masalları çoğunlukla herkesin anlayabileceği bir şekilde yazılmıştır. Lafontenˊin Canlı, hızlı, incelik ve nükte dolu bir anlatımı vardır. Kişilerini hemen daima hayvanlar arasından seçerse de bazen insanları, bilhassa köylüleri de olaylara karıştırır. Sık sık bahsettiği hayvanlar aslan, kurt, tilki, eşek ve horozdur.
  Lafonten, kötüyü göstererek iyinin ne olduğunu anlatmaya çalışmıştır. Ancak şiirlerini okuyan çocuklarda herhangi bir açıklama yapılmazsa tam ters etkinin hasıl olduğu da bir gerçektir.
  238 adet toplam masalı bulunmaktadır. Bu masallar 12 kitapta toplanmıştır. 1668ˊde basılan ilk altı kitabında 124 masal vardır ve bunlar birinci cildi meydana getirir. İkinci cilt 1678ˊde basılan beş kitaptır. En son 1694ˊde bastırdığı üçüncü cilt ise tek kitaptan ibarettir.
  Lafonten, roman ve piyes de yazmıştır. Nakaratlı uzunca şiirleri ve şiirli mektupları vardır. Hadım, Gülünç Macera, Floransalı, Büyük Maşrapa, Köy Sevdaları komedi türündeki eserlerindendir. Contes (Kont) isminde şiirli hikâyeler eserinden dolayı Fransız Akademisine kabul edildi.13 Nisan 1695ˊte Parisˊte öldü. Eserleri birçok dile tercüme edilmiştir. bir teşekkür yeter
  ^aşkim^ bunu beğendi.
 3. tatlışirinkız

  tatlışirinkız Üye

  Katılım:
  9 Ekim 2011
  Mesajlar:
  18
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  bir teşekkür yeter
 4. ^aşkim^

  ^aşkim^ Üye

  Katılım:
  16 Mart 2012
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  saol tatlı kiz
  tatlışirinkız bunu beğendi.
 5. tatlışirinkız

  tatlışirinkız Üye

  Katılım:
  9 Ekim 2011
  Mesajlar:
  18
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  önemli değil
  ^aşkim^ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş