balıklarda ters akım

Konu 'Biyoloji 11. Sınıf' bölümünde sa_de tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. sa_de

sa_de Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

balıkların solungaçlarında ki ters akım yöntemini bana açıklarmısınız ama biraz uzun ve lütfen birazda bilimsel olsun bizim hoca öyle istiyorda lütfen yardım edin.
  2. ~Dryad

~Dryad Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    512
    Ödül Puanları:
    36
    asıl önemli nokta ;
    balıkların kütlesi ile akvaryum boyutu arasındaki orandır.
    Balık kütle/litre oranı ne kadar düşükse o kadar iyidir. Zira atmosferdeki %21'lik O2 oranına karşılık suda eriyik halde bulunan oksijen miktarı %2-3 civarındadır. Balıklar solungaçlarındaki kılcal damarların akış yönü suyun yönüne zıt bir şekilde gerçekleşir. Ters akım prensibi denilen bu yöntem ile suda bulunan oksijenden %80 oranında faydalanabilirler. Akvarumunuzda içeri baloncuklu hava verin ya da vermeyin su içi sirkulasyonu bu nedenle sağlamanız balıklarınızın O2 daha iyi kullanmasını sağlayacaktır.
    Normal akvaryumlarda balık birim kütlesi/litre yani her bir 1 cm balık için 1 litre (1 cm / 1 litre) su, deniz canlıları için balık adeti için 10 litre sınırı korunmalıdır.
    Ne kadar test edebilirsiniz bilmiyorum ama balıkların oksijen ihtiyaçları aşağıdaki gibidir:

Sıcak Su Balıkları : 5.0 mg / Litre (5 ppm)

Soğuk Su Balıkları : 6.0 mg / Litre (6 ppm)

Koi : 8.0 mg / Litre (8 ppm)

Deniz Balıkları : 5.0 mg / Litre (5 ppm)

Akvaryum hacmi, Balık kütlesi / Litre, Su sıcaklığı ve hatta akvaryumun bulunduğu ortam (ortamın oksijen miktarı) göz önünde bulundurularak hava verilip verilmeyeceği değerlendirilmelidir.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş