Barok Resim Sanatı

Konu 'Kültür-Sanat' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

 1. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38

  Barok Resim Sanatı
  Sanat - Sanat Tarihi
  Barok sanatın amacına yönelik olarak; mimarî yapı ve hey kellerde olduğu gibi, resimde de bir dizi nitelikler ve uygulamalar ön plânda olmuştur.

  • Konular, dinî coşku ve heyecamn sağlanmasına uygun olarak Hristiyanlığın doğuşu ve gelişimi sırasında meydana gelen olayları (din uğrunda savaş ve ölme, çarmıha gerilme, göğe yükselme vs.) ve dinî-mitolojik hikâyeleri kapsar.

  • Rönesans'ın denge ve uyum konusunda eriştiği ölçüden çok Maniyerizm'de beliren abartı ve hareketlilik hâkimdir. Çapraz (diyagonal) kompozisyonlar, tasvirlerde derinlik, renklerde çeşitlilik dikkati çeker.

  • Işık-gölge oyunlarına dayanarak; heykel, resim ve mimarînin kaynaştırıldığı "tüm sanat" (art total) anlayışı getirilmiştir. Kubbelere ve kubbelere yakın duvarlara yapılan resimlerle, seyirciye sonsuza yükselen figürler izlenimi vermeye çalışılmıştır.

  • Çiçek, meyve gibi nesnelerin belli bir düzende ele alındığı ölü tabiat (Natürmort) türü bu dönemde ortaya çıkmıştır.Yukarıdaki genel özelliklerin dışında, bu sanatın görüldüğü ülkelerde değişik uygulama ve biçimler ortaya çıktığı gibi, her sanatçımn kendine özgü taraflarının olduğu unutulmamalıdır

  Bu akımın sanatçları Pier Paul Rubens ve Rembrant’tır.

Sayfayı Paylaş