başak matbaacılık

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde group tarafından paylaşıldı.

1. group

group Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    19

sayfa 10 11 yapan bilen varmi?
  2. Moderatör Latif

Moderatör Latif Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    626
    Ödül Puanları:
    113

Sayfa 10

1. H. A. Gibbons
    2. F. Köprülü
    3. C. Imber
    4. F. Köprülü
    5. H. İnalcık
    6. C. Imber
    7. H. İnalcık

Sayfa 11

Aşağıda verilen fetihler ve savaşların Osmanlı Devleti için kazanımlarını yazınız.

Koyunhisar Savaşı (1302) : Osmanlı devletine İzmit yolu açıldı ve Bursa üç yandan kuşatıldı. Osmanlı’nın Bizans’a karşı kazandığı ilk zaferdir.

Bursa'nın Fethi (1326) : İpek ve ticaret merkezi olan bir şehir Osmanlıya geçti Osmanlı önemli ekonomik kazanç sağladı. Bizans’ın Marmara’nın güneyindeki etkinliği kırıldı. Bursa Osmanlı’nın başkenti oldu.

Maltepe Savaşı (1329) : Bizans’ın Anadolu’daki etkinliği tamamen kırıldı. Osmanlı’nın Bizans’a karşı kazandığı en büyük zaferdir. İznik ve İzmit’e Bizans tarafından yardım gelmeyince bu şehirler teslim oldu.

İznik (1331) ve İzmit'in Fethi (1337) : İznik hem bir ilim ve kültür merkezi haline geldi Hemde Bizans’a karşı yapılacak seferler için üs haline getirildi. İzmit’in fethi ile de Bizans’ın Anadolu'da önemli bir varlığı kalmadı.

Karesioğulları Beyliği'nin Alınması (1345) : Osmanlıların aldığı ilk Anadolu Beyliği Karesioğulları’dır Böylece Anadolu Türk siyasi birliğinin sağlanması için ilk adım atıldı. Karesi Beyliği’nden birçok sahil bölgesinin Osmanlılara geçmesi ile Rumeli’ye geçiş kolaylaşmıştır. Osmanlılar Karesi donanmasından yararlanmışlardır. Karesi Beyliği’nin yöneticileri Hacı İlbey, Evranos Bey gibi şahsiyetler Osmanlı yönetimine büyük katkılar sağlamışlardır.
    Tolga2374 ve group bunu beğendi.
  3. group

group Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    19
    sayfa 16 17 24 25 lazım :) :) :) :) :)
  4. Moderatör Latif

Beğenileri:
    626
    Ödül Puanları:
    113
    Sayfa 16

1)Osmanlı Devleti’nin Beyliklere Karşı Tutumu : Osmanlı Devleti beylikleri barış ve dostlukla karşılamıştır

2)Ahilerin Desteği : Osman bey’in manevi destekleyicisi olmuşlardır.Osman bey ele geçirdiği bir bölgeye nasıl yönetim uygulayacağını ahilere sormaktaydı

3)Anadolu'nun siyasi durumu : 1243 Kösedağ Savaşından sonra Anadolu Türk Birliği bozulmuştur.Bu durum Anadolu'da siyasi boşluk meydana getirmiştir

4)Bizans'ın Ve Balkanların Siyasi Durumu : Karışıklık içindelerdi ve taht kavgaları vardı

5)Adaletli Ve Hoşgörülü Politika : Irk,dil,din ayrımı yapmamışlardır.Aynı muamele görmüşlerdir

Sayfa 17

Amaç: İlk zamanlar ordunun ihtiyaçlarını karşılamak için, balkanlarda kalıcı olabilmek için,Türkleştirmek

Gerekçe: Göçebeleri yerleşik hayata geçirme

Yöntemi: Güçlü beylikler,göçebeler

Sayfa 24

Anadolu’da Hakimiyeti Sağlamaya Yönelik Faaliyetler

Bursa’nın fethi,İznik’in Fethi,Karesioğulları Beyliğinin alınması,Germiyanoğulları Beyliğinin alınması,Aydınoğulları Beyliğinin alınması,Menteşeoğulları Beyliğinin alınması,Koyunhisar Savaşı,Maltepe Savaşı,Ankara Savaşı,Saruhanoğulları Beyliğinin alınması,,Hamitoğulları Beyliğinin alınması,

Balkanlarda Hakimiyeti Sağlamaya Yönelik Faaliyetler

I Kosava Savaşı,1396 Niğbolu Savaşı,Edirne’nin Fethi,Çimpe’nin Alınması,Sırpsındığı Savaşı,Çirmen Savaşı,1444 Varna Savaşı,II.Kosova Savaşı,

Sayfa 25

1) Osmanlı Devleti’nin Balkanlara hakim olmasında burada uyguladığı hoşgörü ve vergi adaleti politikasının etkileri neler olabilir?

Bizans'ın halka karşı tutumu Osmanlı'dan farklıdır.Bizans devleti halka eziyet edip ve soyuyordu.
    Ama Osmanlı devleti ise halkı kendi din,dil, kültürlerini yaşayabilmeleri için serbest bıraktı hoşgörüsü nedeniyle.Vergi konusunda ise Osmanlı devleti döneminde alınan vergiler Bizans'a kıyasla pek hafif kalıyordu.

2) Osmanlı Devletinin uyguladığı hoşgörü politikasından yola çıkarak çevrenizde farklı düşünce ve inançlara sahip olan insanlara karşı nasıl davranılması gerektiği konusundaki düşüncelerinizi söyleyiniz.

Osmanlı devletinin izlediği politika ile şimdi hoşgörü arasında pek fark yoktur.Bizde çevremizdeki insanların farklılıklarına saygı duymalıyız.Bu hoşgörümüz sayesinde;görünüşü durumu konuşması davranışı ve değerleri doğal olarak farklı olan insanlarla barış ve huzur içinde yaşarız.
    Tolga2374, group ve Moderatör Seher bunu beğendi.
  5. Sevqi. .

Sevqi. . Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    1.863
    Ödül Puanları:
    0
    sayfa 29 32 36 37 lazim :) :) :) :) :) :) :)
  6. adj+

adj+ Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    19
    Banda lazım :) :) :) :)
  7. Moderatör Latif

Beğenileri:
    626
    Ödül Puanları:
    113

Sayfa 32

Soru : Üç Yıl üst üste toprağını ekmeyenlerin dirliklerinin alınmasının neden neler olabilir ?

Üretimde devamlılığı sağlamak için.

Sayfa 36-37

A)

1.D
    2.A
    3.A
    4.D
    5.B

B)

1.Bulunduğu coğrafi konumu ile hoşgörüsü sayesinde kısa bir sürede büyümüştür.

2.Türkmenleri Rumeli'ye göç ettirerek ve yabancıların dil,din ve kültürlerine hoşgörü ile davranılmıştır.

3.
    Anadolu'da siyasi birlik bozuldu
    Osmanlı devletinin balkanlardaki fetihleri durdu
    İstanbul'un fethi geçikti.
    Osmanlı Devleti yıkılma tehlikesi atlattı
    11 yıl süren fetret devri başladı.

4.İslam dini ve Türk medeniyetlerine dayanıyordu. İslam hukukuna göre hakimiyet Allah’a aittir.

5.Devlet orduya kendi hazinesinden para harcamayıp tımar sisteminden yararlanarak ordunun ihtiyaçları karşılanıyordu.

C)

1.D
    2.D
    3.D
    4.Y
    5.D

D)

1.Kayı
    2.Karesioğulları
    3.Dirlik
    4.Tımar
    5.Lonca Teşkilatı

E)

1.Fetret devri
    2.Hanedan
    3.Saltanat
    4.Örf
    5.Tekfur
    6.Voyvoda
    7.İskan
    8.Çıkma
    9.Dirlik
    10.Hirfet
    11.Ahilik
    12.Lonca
    13.Gedik
    14.Miri arazi
    15.Yörük
    16.Tahrir

Tolga2374, group ve Sevqi. . bunu beğendi.
  8. sema2434

sema2434 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sayfa 55-57 lazım ama acil turuncu olan sorular :confused:
    Son düzenleyen: Moderatör: 12 Kasım 2013
  9. Moderatör Seher

Moderatör Seher Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    905
    Ödül Puanları:
    113

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

sayfa 55-57 lazım ama acil turuncu olan sorular :confused:
    Genişletmek için tıkla...

1) Lonca Teşkilatının Mesleki Eğitim Alanındaki Fonksiyonu Hakkında Neler Söylenebilir?

Osmanlıda meslek eğitimi, XIX.yüzyıla kadar Loncaların sorumluluğunda çıraklık sistemiyle yürütülmüştü.Lonca teşkilatı mesleki eğitim vererek ,ülke içerisindeki sanat ve ticaret erbabını yetiştirirdi.

2) Enderun Mektebinin Osmanlı Devletinde Kamu Eğitimi Açısından Önemi Hakkında Neler Söylenebilir ?

Enderun Mektebi Osmanlı Devleti’ne ve sarayına asker ve sivil bürokrat yetiştirmesi için kurulan “özel” bir eğitim kurumudur.Enderun Mektebi dünyanın ilk ‘kamu yönetimi okulu’ olarak nitelendirilebilir.Enderun’da imparatorluğun geniş ve genişleyen topraklarındaki elit potansiyelini tespit ve eğitme işi ile bunların devlet hizmetinde kullanılmak üzere yetiştirilmeleri esastı. Saray Enderun’a, Enderun da memlekete hükmederdi. İmparatorluk, siyasî idealini dikkatle seçtiği talebelere bu kurum içinde aşılardı.

3) Haremde sıkı bir eğitim verilmesinin temel nedeni nedir ?

Haremde padişahın eşleri,çocukları ve cariyeleri yaşardı.
    Haremde sıkı bir eğitimden geçen cariyeler padişaha ve ailesine hizmet eder, padişah,beyler ,valiler,komutanlar, vezirlergibi üst düzey yöneticilerle evlenirlerdi.Ayrıca cariyeler güzellik ve zekalarına göre usta, kalfa,ikbal, kadınefendi ve valide sultan payelerini alarak en yüksek mevkilere çıkabilirlerdi.

4) Busbecg ‘in Anlatımına Göre Osmanlı Ordusunun Üstün Özellikleri nelerdir?

1-Kuvvetli bir devletin bütün kaynaklarının mevcut olması
    2-Eğitim ve savaş tecrübesinin olması
    3-Savaş görmüş askerlerin zafer alışkanlığı,güçlüklere tahammül kabiliyeti,birlik içinde,düzenli disiplinli olmaları
    Tolga2374 ve Driver bunu beğendi.
  • Moderatör Latif

Beğenileri:
    626
    Ödül Puanları:
    113
    Sahnıseman Medreselerini Osmanlı eğitim sistemindeki önemi nedir ?

Sahn-ı Seman, Fatih Sultan Mehmet‎’in İstanbul’u fethinden sonra kurduğu eğitim kurumları arasında en üst düzeyde eğitim veren yüksek öğrenim kurumudur .Sahn-i Seman İstanbul’un ilk Türk yükseköğretim kurumudur. Sahn-ı Seman medreseleri Fatih Külliyesi içindeki en yüksek düzeyli medresedir .İlahiyat ve islam hukuku fakülteleri demekti. Sahnı seman medreselerinin yapılmasından sonra Osmanlı Medreseleri buna göre şekillendiği için önemlidir.Bu medreselerle birlikte süreye dayalı eğitim, ders geçme sistemine dayalı eğitime dönüştürülmüştür
    Tolga2374, Driver ve Moderatör Seher bunu beğendi.
  • Sayfayı Paylaş