Basketbol Sporu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Konu 'Beden Eğitimi Dersi' bölümünde merweee_1130 tarafından paylaşıldı.

 1. merweee_1130

  merweee_1130 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  338
  Beğenileri:
  98
  Ödül Puanları:
  0
  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...
  Basketbol Nedir?

  Basketbol, bütün dünyada en çok sevilen sporlardan biridir. Türkiye’de futboldan sonra en çok basketbol karşılaşmaları izlenir. Basketbol, 19. yüzyılın sonunda ABD'de oynanmaya başladı. Daha sonra Kanada, Fransa, İngiltere ve dünyanın öteki ülkelerine yayıldı. 1936'da Olimpiyat Oyunları arasında yer aldı. Basketbol, çoğunlukla kapalı salonda oynanır. Dikdörtgen biçimindeki basketbol alanının tabanı sert tahtadan yapılır. Alanın boyutları değişiklik göstermekle birlikte, ideal boyutlar 26 m x 14 m’dir. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Bu çizginin tam ortasında, orta yuvarlak denen bir daire çizilidir. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur. Pota, kenar çizgisinden 1,2 metre içeridedir ve 1,8 m x 1,2 m boyutlarında bir sac levhadır. Pota üzerinde, yerden 3,05 metre yükseklikte bir sepet vardır. Sepet, 45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı, alt kısmı açık, beyaz bir fileden oluşur. Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur. Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm, ağırlığı 600-650 gram kadardır.
  Basketbol beşer kişilik iki takımla oynanır. Her takımın en çok yedi yedek oyuncusu bulunabilir. Oyuncu, oyunun durduğu herhangi bir anda değiştirilebilir ve oyuncu değiştirmede bir sınırlama yoktur. Genelde takımdaki beş oyuncunun ayrı ayrı görevleri vardır. Her oyuncu atış yapabilir ve karşı takımın hücumu sırasında da savunma yapması zorunludur. Oyuncular alanda, bir orta, iki ileri ve iki savunma oyuncusu olarak yerini alır. En uzun boylu oyuncu, genellikle orta oyuncusu olarak seçilir. Karşılaşma, oyunun ve her devrenin başlangıcında hakemin, topu orta yuvarlakta havaya atmasıyla başlar. Topun, iki takımdan birer oyuncu arasında, iki oyuncunun da sıçrayabileceğinden daha yukarıya atılması gerekir. Top en yüksek noktasına ulaştıktan sonra, iki rakip oyuncu sıçrayarak topu kendi takımına kazandırmaya çalışır. Topu kapan takım paslaşarak ya da top sürerek rakip takımın potasına doğru ilerler. Topa sahip olan oyuncu, takım arkadaşıyla paslaşmadan önce bir adım atabilir. Top sürme, her adımda bir topu yerde sektirerek yapılır. Top sürerek ilerleyen oyuncu durup topu tuttuktan sonra ya pas vermek ya da sepete atış yapmak zorundadır. Yeniden top sürerek oyuna devam edemez, devam ederse "çifte sürme" diye adlandırılan bir hataya yol açmış olur. Her takımın 24 saniyelik hücum süresi vardır.
  Oyuncu topu potaya herhangi bir noktadan ve açıdan atabilir. Sıçrayarak topu doğrudan doğruya sepetin içine de bırakabilir. Savunma yapan oyuncu, atış yapanı, faul yapmadan engellemeye çalışır. Topun çemberden girmesine "basket" denir. Üç sayı çizgisi adı verilen yarım dairenin dışından yapılan isabetli atışlar üç sayı kazandırır. Üç sayı çizgisi içinden yapılan atışlar ise iki sayıdır. Sayıdan sonra karşı takım pota altından oyunu başlatır. Kenar çizgisinin dışında topu alan oyuncu, beş saniye içinde alandaki takım arkadaşlarından birine atarak topu oyuna sokmak zorundadır. Topu alan oyuncunun ise, 10 saniye içinde topu karşı yarı alana taşıması gerekir. Bunu yapamazsa top rakip takıma geçer ve rakip takım topu yandan oyuna sokar. Bir takım topu rakip yarı alana geçirdikten sonra, topu bir daha kendi alanına geri taşıyamaz. Bunu yaparsa bir kuralı çiğnemiş olur.
 2. merweee_1130

  merweee_1130 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  338
  Beğenileri:
  98
  Ödül Puanları:
  0
  Basketbol da Sabit Savunma

  Basketbol her şeyin mümkün olduğu çok kompleks bir oyundur. iyi takımların hücum ve savunma düzenleri arasında bir denge olmalıdır. başarılı bir basketbol takımı olabilmek için sadece evinizdeki değil deplasmandaki maçları da kazanmalısınız. bazen deplasmanlar daha da önemlidir. deplasmanda oynarken takımınız farklı bir çevre ve psikolojik şartlar altında olacaktır. Hakemler kalabalık, çemberler ışıklar ve oyun topu takımınızın alıştığı gibi olmayabilir. evinde oynayan takımdan daha yüz**** şut atmaya çalışmak zor ve çoğunlukla risklidir. bu yüzden hücum güvenilir olmaz. Bununla beraber iyi bir savunma yapıp skordaki savaşı kazanabilirsiniz. savunma sabittir ve maçları kazandırır. Savunma ve ribaundlarla şampiyonluklar kazanılır. Bir çok spor dalına şampiyon takımların güçlü bir savunmaları ve asla pes etmeyen oyuncuları vardır. iyi savunma, sinerji ve takım çalışması gerektirir ve takımın hücum performansına etki eder. elbetteki özveri, zeka, agrasiflik ve disiplin her savunma oyuncusunun görevidir. takım ruhu ve kazanma anlayışı öğrenilebilir. iyi bir savunma anlayışı yaratmada benim yolum, savunmanın kurallarını, oyunlarını ve değişik prensiplerini öğreterek bunlara sadık kalınmasından geçer. KONUŞMA
  Bütün iyi savunmalar konuşan savunmalardır. iyi bir iletişimle sahadaki oyuncular birbirlerine yardım eder, yanlış anlaşmaları önler ve hücunu zor durumda bırakırlar. ''yardım'', ''değişme'', ''solda ya da sağda perdeleme'' gibi uyarılarda bulunmak takımın savunma performansını arttırır. konuşmadan savunmada değişme olamaz stance kay ve konuş.
  TOP ÇALMA ZAMANI
  Herhangi bir tamsaha baskı ya da hücum süresinden çalma girişiminde topa baskı yapın ve rakibinizi top kaybına zorlayın. (8 saniye ya da top çalma) kötü pasörleri ve topla oynama kabiliyeti zayıf oyuncuların cesaretini kırın. her zaman istediğinizde bölge savunmasına dönebilmelisiniz ancak topu çalmaya çalışmayın ve faul yapmayın. rakibinizin hata yapmasını bekleyin ve süreden çalın.
  TOP TARAFI VE YARDIM TARAFINI BELİRLEME
  Olabildiğince çabuk şekilde topu bir yere sürün ve top tarafı ile yardım tarafını belirleyin. toplu oyuncuyu bir yöne gitmeye zolayın ve orda kalmasını sağlayın.

  TOPA BASKI-HÜCUMA SALDIRMA
  Savunma oyuncuları, toplu oyuncu üstünde çalışmalıdırlar. hücum oyuncusunun istediğiniz yöne gitmesini sağlayın ancak sahanın ortasından uzak tutun. öncelikli amacımız top çalmak değildir, rakibi topu tutmaya ve tehdit oluşturamayacağı bölgelere pas vermeye zorlayın.
  PAS YOLLARINA PRESS
  Rakibinizinin topu kolayca bir taraftan diğerine göndermesine izin vermeyin. kaymaları gerçekleştirin ve topu durdurmak için harekete geçin. iyi savunma çalışması toplu oyuncuyu durdurma ve hızlı paslara engel olmaktır.
  ORTAYA İZİN YOK
  Toplu oyuncunun ortaya girmesine asla izin vermeyin. kenardan ya da ortadan farketmez, hücum oyuncusunu orta alandan dip çizgiye doğru top sürmeye zorlayın, böylece takım arkadaşlarınız yardıma gelebilsin.
  ÖNÜNÜZDE CUTA İZİN YOK
  Savunma oyuncusu pas yönünde hareket etmeli ve cut eden oyuncuya vücudunu kullanarak engel olmalı, takım arkadaşının toplu oyuncuyu savunmasını kolaylaştırmalıdır.beş savunma oyuncusu da pozisyonlarına göre her pasa tepki göstermelidir. top yönünde hareket edin.
  PERDELEMELERLE SAVAŞAgresif olun ve rakibinizin sizi perdelemesine izin vermeyin. ilk perdelemede faul yaptırarak rakibinizi hayal kırıklığına uğratın. savunmanızın yardım veya değişmelere hazır olduğunu bilin. rakibinizin perdeleme ve devrilme oyununu yanal olmayan hareketlerle durdurun. perdeleme varsa savunma oyuncusu perdelemeye doğru kaymalıdır. otomatik olarak hücum, anlaşmazlığa düşecek

  RAKİBİN SKORERİNİ TAKİP ET
  Takımın en iyi hücum oyuncusunu top aldırmayarak zorlayın. savunma perdelemelerde onu takip etmeli.Skorer oyuncuya yakın kalın ve tüm oyuncular skorer topu aldığı anda savunma pozisyonlarını düzeltmelidir .başlıca yapmamımız gereken karşı takım skorerinin sayı serileri yakalamasını engellemek
  olmalıdır.unutmayın ki baskı altında olan oyuncu daha sinirli olacaktır,özellikle küçük faullerle rahatsız edilir ve kolay şut şansı verilmezse.

  POST SAVUNMASI
  Boyalı alanın tepesine ya da içine atılacak paslara engel olun.eğer rakip takımın post oyuncusu skorerse önden alarak pas almasına engel olun. ortaya yapılacak panatrelere engel olun ve oyuncuyu kenarlara gitmeye zorlayın.

  ŞUTÖRE FAUL YOK

  Yalnızca yüzdelere oynayın.eller tamamen havadaolmalı ve şutör oyuncunun çemberi rahat görmesini engellemelisiniz.skorer oyuncuyu savunma oyuncusunun üzerinden şut atmaya zorlayın ancak şut sonrası mutlaka box out kullanın
  AKILLI VE DOĞRU FAULLER
  Her çeyrekteki 4 faul hakkınızıda rakibin en iyi skorerini rahatsız etmek için kullanın.Ortaya penetreye izin varmayin ve screen lerle savaşın. Yapılabilecek en büyük hata basket faul yapmaktır.ancak faulleri akıllıca yapmak bir zorunluluktur sportmenlik dışı faul istemediğimiz birşeydir.
  YARDIM TARAFI SAVUNMASI

  Eğer tuttuğunuz oyuncu toptan 2 pas mesafesi uzaktaysa ortayı doldurun topu izleyin ,ve pozisyonunuzu ayarlayın ve yapabildiğiniz kadar top tarafına yardım etmeye ya da hücum oyuncusunu pas vermeye zorlayın
  - Hücumun aksiyonlarını bozmaya çalışın.savunma hücumun lob pas atmasını sağlamalıdır
  - Hücumu okuyun-sawunma değişmelere ve top tarafına rotrasyona hazır olmalıdır.
  - Aşırı yardımlara gitmeyin savunma kendi adamını bulup box out edebilmelidir
  - Yardıma yardım : açık şutlara izin veremeyiz buyüzden toplu oyuncuyu başkasına pasa zorlayın
  - Toplu oyuncuyu şaşırtın.pas atmak için uzak bir noktaya bakarken bunu yapmalısınız bu an double team ve top çalma için idealdir
  - Rotasyonlar . topu durdurmak yada pasa zorlamak için rotasyonu kullanın.
  REBOUND
  Çemberleri kontrol altına alırsanız oyunda başarılı olma ihtimaliniz oldukça yüksektir.savunma reboundlarınızın sayısı hücumun attığı şutun bir göstergesidir. Savunma her şut kaçacakmış gibi hareket etmeli ve her şut için rebound pozisyonu almalı kısacası savaşmalıdır.rakibi çemberin altına yada boyalı alanın dışına itmelisiniz.box out sonrası zeka faktörü devrededir.oyuncular kaçan şutların % 80 inin atılan yönün tersine sektiğni bilmelidirler.Ek olarak savunma şut atıldığı anda önden ve geriye pivot box out tekniğiyle vücudunu araya sokabilmelidir. Serbest atış pozisyonlarında savunma hücumun itme ve zorlamalarına karşı koyabilmelidir.
  Savunma topu almak için istek duymalı havada topu iki eliyle alıp kontrol etmelidir.rebound u çabuk bir ilk pas izlemelidir.genelde takımın sıze ı önemlidir ancak sıze tek başına rebound için yeterli olamaz
  GEÇİŞ SAVUNMASI
  Top hızında geriye koşun . topu durdurun topu kullanan oyuncuya yardım edin.herşeyi değiştirmeye hazır olmalısınız.post bölgesine trailer olarak gelen oyuncuya bump savunmasıyla karşılık vermelisiniz.gerekirse faul yapın.kolay basket yok- coast to coast yok.

  NASIL OLDUĞU NEDEN DEN DAHA ÖNEMLİDİR
  Savunmanızı değişik şekillerde yapılandırabilirsiniz.ama önemli olan takımınızın savunmayı nasıl işlettiğidir.elbetteki takımınız değişik rakiplere karşı aynı savunma prensiplerini uygulayacaktır.
  GENÇ YETENEKLERİ BULUN
  Genç oyuncuları antremanlarda sıkı bir savunma için daha çok zaman harcamaları konusunda cesaretlendirin.hücum olarak ne yaparsa yapsın savunmada yapmalıdır.savunma isteği ve davranışlarını geliştirin.
  SCOUT RAPORLARI TUTUN
  Rakibin hücum olarak ne oynadığını ve en iyi hücum paternlerini araştırın.takımınızı hücumun istediği şeyleri yapmasını önleyecek şekilde hazırlayın.patternlerini yok edin ve takımınıza hücumu okumayı öğretin.
  SAVUNMA İÇİN BASİT HEDEFLER BELİRLEYİN
  Bazı iyi örnekler ( rakibi % 50 nin altında şuta zorlama - her periot için 20 sayının altında tutma vb ) *****ca fauller yapmayın.( basket faul )rakipten daha çok rebound alın açık 3 sayı atışlarına izin vermeyin.rakibin skorerine sayı serileri yaptırmayın.25 in altında faul yapın ve daha çok top çalın.
 3. merweee_1130

  merweee_1130 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  338
  Beğenileri:
  98
  Ödül Puanları:
  0
  Basketbol da Aldatma Tekniği  ALDATMALARDA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR
  * Bir aldatmanın başarılı olabilmesi için, inanılır olması şarttır.
  * Aldatmalar değişik hızda ve kesin olmalıdır.
  * Aldatmadan sonra hangi tarafa gidilecekse o elle top sürülür.
  * Top sürme esnasında yapılan aldatmalarda topun korunması (vücudu kullanarak savunma ile top arasına konması) gerekir.
  * Oyuncu aldatma anında zamanlamayı çok iyi değerlendirmelidir. Örneğin çok hızlı uygulanan bir aldatmanın yavaş reaksiyona sahip oyucular üzerinde etkisi olamaz. Çünkü savunma oyuncusu hızlı yapılan aldatmaya karşılık verene kadar hareket bitmiş olabilir.
  * Tüm aldatmaların temeli ayak oyunlarıdır. Aldatma sonrasında ayağımızı savunmanın pozisyonunu bozacak yere konmalıdır.
  * Aldatmalardan amaç, rakibin dengesini bozup, asıl hücum amaçlarını yerine getirmek olduğuna göre, bunun dışında yapılan aldatmalar yararlı olmanın dışında zararlıdır.
  * Hareketli yapılan aldatmalarda alçak dribbing yapılmalıdır. Eğer aldatma başarılı olduysa aldatma sonrası mutlaka hız değişikliği yapılmalıdır.

  Sabit Aldatma

  Hızlanma ve Yavaşlama: Hücum oyuncusu hızlı dribbling yaparak daha fazla yol alır. Dribbling yapan oyuncu savunma oyuncusuna yaklaşıp durduğunda, aniden hızlandığında savunma oyuncusunun dengesi bozulur. Hücum oyuncusu patlayıcı biçimde savunma oyuncusunu geçer. Maksimum hızla yere yaklaşılarak ve top korunarak savunma oyuncusu geçilir.
  Önden El Değiştirme: Yapılması kolay olan bu aldatma şekli açık sahada, yüksek hızda mesafe alındığında daha çok uygulanır. Savunma oyuncusunun atak yaptığı tarafın tersinden kolayca geçilebilir.
  Uygulanış: Sağ elle dribbling yapılan bir pozisyonda sol elle top korunur. Sol bacak topu daha rahat korumak için bir adım öne uzatılır. Top sağ elden alçak dribbling yapılarak alınır. Bu sırada sol bacak geriye kaydırılarak mesafe kazanılır ve vücutla yüklenilerek geçilir. Hızlı hücumda iken savunma oyuncusunu daha çabuk geçebilmek için ayakların pozisyonu birbirine paralel olabilir.
  Bacak Arası: Dribbling yaptığımız elle topu bacağımızın arasından geçirip diğer elimize alarak topun yönü değiştirilir.
  Uygulanış: Sağ elle dribbling yaptığımızda sol el topu korur. Sol bacak önde, sağ bacak arkada olur. İki bacak arasından alçak dribbling yaparak topu sağ elden sol ele alınır. Bu sırada önde olan sol bacak mesafe kazanmak ve topa hamle yapacak savunma oyuncusundan korumak için geriye doğru çekilir. Top sol ele alındıktan sonra sağ bacağı savunmanın yanına atarak, vücudu öne eğerek ve hızlanarak savunma geçilir. Bu aldatmada ayak koordinasyonunu daha rahat sağlamak için yürüyüş adımında topla aldatma çalışılmalıdır.
  Arkadan Geçirme: Dribbling yaptığımız elin arkadan geçirerek diğer ele alınmasıdır. Bu aldatma şekli daha çok savunmacının olduğu ve sıkıştırmalarda kullanılır.
  Uygulanış: Sağ elle dribbling yapılırken sol elle top korunur. Ayaklar birbirine paralel pozisyondadır. Top sağ elden sol ele alınır. Bu esnada gideceğimiz yönün tersindeki ayağımızı öne atıp, hızlanırız.
  Riverse: Hücum oyuncusunun topu çok daha iyi koruyarak yapabileceği bir aldatmadır. Aldatma sırasında topla savunma arasına vücut girerek ve topun savunması kolaylaşır. Bu aldatmanın dezavantajı ise aldatma sırasında sırttı dönük oyuncuya sıkıştırma yapılmasıdır.
  Uygulanış: Sağ elle dribbling yapılırken sol ayak önde olur. Topla arkadaki sağ ayak yaklaşık 270 derecelik bir dönüş yapar. Dönüş sırasında topla savunma arasına hücum oyuncusunun vücudu girer. Top hücum oyuncusunun vücudunu kullanması topun savunma oyuncusundan uzaklaşmasıyla topun kontrolü sağlanır. Dönüş tamamlandıktan sonra top diğer ele alınır ve hız artırılarak savunma geçilir. Aldatmanın etkili olması için ayak dönüşleri mutlaka hızlı yapılmalıdır.

  Top Sürerek Yapılan Aldatmalar

  Üçlü Tehdit Pozisyonu: Oyuncunun şut, pas ve dribbling yapabilecek hücum pozisyonudur. Ayaklar omuz genişliği kadar açık ve dizler öne doğru bükük olmalı. El, ayak dirsek ve top aynı doğrultuda olmalıdır. Top iki elimizle göğüs hizasında tutulur.Topun göğüsten yaklaşık 1 karış mesafede olmalıdır.
  Şut Aldatması: Oyuncunun kendine şut pozisyonu yaratmak ve rakibin yanlış hareket etmesini sağlamak için bilerek top, vücut, vücut bölümleri ( kol, baş, ayak) ve sesle, pozisyon değiştirerek rakibi aldatmasıdır. Baskılı müdafa karşısında hücum oyuncuları rahat şut pozisyonları bulamazlar. Bu pozisyonu yakalamak için yapılan hareketlerden biride şut aldatmasıdır.
  Pas Aldatması: Hücum oyuncusu takım arkadaşına pas verir gibi yaparak topu iki el ile arkadaşına doğru uzatır. Savunma oyuncusunun bu hareketle dengesi bozulurken diğer yöne dribbling yapılarak rakip geçilir.Bu aldatma uygulanırken topla birlikte vücut o yöne doğru hareketlenir. Aldatmayı yapan oyuncu pası verirken ayağını çok açmamalı ve aldatmadan sonra mutlaka hızlanmalıdır.
  Drive (hareket aldatması): Çok kullanılan aldatmalardan birisi de, rakibi bir taraftan dribbling yapacakmış gibi yönlendirip diğer tarafa yönlenmesidir. Hücum oyuncusunun içeriye girmesini önlemek için hamle yapan savunma oyuncusunun tersi tarafından topla içeri girilmesidir.
 4. merweee_1130

  merweee_1130 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  338
  Beğenileri:
  98
  Ödül Puanları:
  0
  Süratin Önemi

  Sporlarda gerek duyulan en önemli biyomotor yetilerden biri de sürat, ya da çok hızlı bir biçimde yol alma yada hareket etme niteliğidir. Mekanik bakış açısına göre sürat, mesafe ile zaman arasındaki oran ile açıklanır. Sürat terimi üç öğeyi içermektedir:

  1. Tepki süresi,
  2. Zaman birimi başına hareket etme sıklığı,
  3. Verilen bir mesafe üzerinde yer değiştirme sürati.

  Bu üç etmen arasındaki korelasyon (karşılıklı ilişki) kişinin, sürat gerektiren bir Alıştırmadaki verimini belirlemesine öncülük eder. Bu nedenle, sürat koşusunda (sprintte) final sonucu sporcunun başlangıçtaki tepkisine (reaksiyonuna), tüm yarış boyunca yol alma süratine (örn. İtiş kuvvetine) ve adım sıklığına bağlıdır.

  Sprint yarışları, ***s, , hokey, takım sporları ve benzeri bir çok sporda sürat belirleyici bir yetidir. Belirleyici bir etmen olmadığı sporlarda ise antrenmana sürat etkinliklerinin dahil edilmesi yüksek yeğinlikteki antrenmanının elde edilmesini destekler. Sonuç olarak sürat antrenmanı neredeyse her spor için vazgeçilemeyen temel bir yeti olmaktadır.
  Ozolin (1971) iki tür süratin bulunduğunu belirtmektedir.
  1.GENEL sürat, her hangi bir hareketi (motor tepki) hızlı bir biçimde sergileyebilme yetisi olarak tanımlanır. Hem fiziksel genel hazırlık hem de fiziksel özel hazırlık genel sürati arttırır.
  2.ÖZEL sürat, diğer taraftan bir alıştırma ya da beceriyi verilen bir süratte, (genellikle çok yüksek değerdedir) sergileyebilme niteliğidir. Özel sürat her spora özgüdür ve bir çok durumda başka spor dallarına aktarılamaz yada dönüştürülemez (Brouha, 1945). Özel sürat bu bölümde kısaca anlatılmış olan özel yöntemler yoluyla geliştirilir. Aranan süratin türü ne olursa olsun kişi hareketin yapısı, hem kinematik hem dinamik, olarak beceri mo****ne benzer olmadığı sürece olumlu bir aktarım beklememelidir.

  Bir koşucu doruk süratine en az 20m lik bir ivmelenme aşamasından sonra ulaşmaktadır. Sürat grafiği (Belirli bir mesafede bir kimsenin süratinin grafik olarak gösterilmesi 30 m den yada çıkıştan 5-6 saniye sonra doruk sürate ulaşıldığı (Zatzyorski, 1980) ve oldukça değişmez bir biçimde 60m ye kadar korunduğunu göstermektendir. Bu aşamadan sonra doruk sürat, MSS'nin yorgunluk, dolayısı ile engelleyici bir yapı göstermesinden dolayı kararsız bir değişim içerisindedir (Harre, 1981) Sürat yetisindeki ek gelişmeler sadece kuvvet ve kuvvette devamlılık çalışmalarına yönelik bir biçimde ele alınırsa başarılır.

Sayfayı Paylaş